Lietuva rizikuoja pakartoti graikišką euro tragediją

Markas Gilbertas | blooombergview.com | 2014 m. gruodžio 19 d.

Lietuvai turbūt jau per vėlu persvarstyti planą atsisakyti savo valiutos lito ir sausio 1-ą dieną tapti devynioliktąja eurozonos nare. Tačiau netvarka Graikijoje yra pamokoma istorija apie galimas suvereniteto monetarinėje srityje atsisakymo pasekmes. Šiurkščiai tariant, netekti galios atpiginti savo valiutą, kad būtų padidintas eksportas ir pagreitintas ekonominis augimas, gali būti labai destruktyvu.

Graikija, kuri vykdo tarp rinkėjų vis labiau nepopuliarią taupymo programą, padiktuotą jai ekonominę pagalbą suteikusių partnerių, atsidūrė tarsi užrakintame ekonominiame narve ir yra nuolatinės politinės krizės būklėje. Nors Graikijos bėdos yra visiškai jos pačios sukeltos – vien vyriausybės melas apie realų biudžeto deficitą, kad tik šalis būtų laikoma vykdanti euro įvedimui keliamus kriterijus, buvo paikas žingsnis, jų sprendimą riboja narystė bendros valiutos zonoje.

Šalis, kuri įstoja į Europos Sąjungą, privalo įsivesti bendrą valiutą, kai ima atitikti ekonominius euro įvedimo parametrus, jeigu tik ji negauna sutikimo, kad jos atveju bus daroma išimtis, kokią išsirūpino Didžioji Britanija ir Danija. Taigi, sausio 1-ą dieną Lietuva taps paskutine Baltijos šalimi, kuri įsives eurą, sekdama Latvijos ir Estijos pėdomis, kurios tai padarė, atitinkamai, prieš vienerius ir ketverius metus.

Nors lietuviai 2003 metais didžiąja balsų dauguma pritarė stojimui į Europos Sąjungą, jiems niekada nebuvo duota galimybė pasisakyti dėl euro. Pagal Europos komisijos užsakytą apklausą, atliktą rugsėjo mėnesį, lietuviai pernelyg nesidžiaugia šia perspektyva. Tik 47 procentai pasakė, kad jie pritaria šiam žingsniui, palyginti su 49 procentais, kurie buvo prieš, ir 4 procentais, kurie buvo neapsisprendę. Panaši apklausa, atlikta 2013 metų balandį, parodė, kad bendros valiutos oponentai sudaro 55 procentus, palyginti su 41 procentu tų, kurie bendrąją valiutą palaiko:

Ekonomiškai Lietuva, be abejonės, yra geresnės būklės negu eurozona. Jos ekonomika auga greičiau ir nedarbas yra mažesnis. Jos skolinimosi kaštai jau yra sulyginami su Ispanijos ir Italijos (nors aukštesni už Vokietijos – pavyzdinės bloko skolininkės), o infliacijos beveik nėra:

48 procentai respondentų pasakė, kad euro įvedimas turės šaliai neigiamų pasekmių; 44 procentai į euro įvedimą žiūrėjo pozityviai. Balandį apklausa parodė, kad 47 procentai nusiteikę negatyviai, palyginti su 41 procentu, kurie buvo nusiteikę optimistiškai:

Europos komisija mano, kad respondentams būdingas šališkumas, nuspalvinantis jų atsakymus:

Respondentai, kurie mano, kad euras turėjo ar turės pozityvių pasekmių, žymiai labiau linkę manyti, kad Lietuva euro įvedimui pasiruošusi. 76% respondentų, kurie tikisi pozityvių šaliai pasekmių, sako, kad Lietuva pasiruošusi stoti į eurozoną, palyginti su vos 30% respondentų, kurie tikisi negatyvių pasekmių.

Vienas iš rūpesčių yra kainos. Pagal Europos Komisijos užsakytą apklausą, 76 procentai lietuvių yra susirūpinę „nesąžiningu kainų keitimu“ per euro įvedimą ir 84 procentai yra įsitikinę, kad tai atves prie aukštesnių kainų. Jų susirūpinimas yra tam tikru mastu pagrįstas: kainos pradėjo kilti balandį – anksčiau negu vyriausybė įpareigojo kainų nekelti. Kaip teigia SEB banko studija, tai atspindi panašią tendenciją Latvijoje laikotarpiu prieš euro įvedimą:

Dabar nėra pats geriausias metas plėsti euro klubą. Įvykiai Graikijoje kelia pavojų, kad atsinaujins egzistencinė krizė, pastaraisiais metais grasinusi sugriauti euro projektą. Tai, kad ignoruojamas Lietuvos žmonių išgyvenamas dvilypis jausmas prisijungiant prie euro nuotykio, mano supratimu, atskleidžia Europos Sąjungai būdingą demokratijos deficitą. Tikėkimės, kad Lietuvai neteks apgailestauti dėl euro įvedimo.

bloombergview.com

Iš anglų kalbos vertė Laisvūnas Šopauskas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
34 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
kur gi

kodel Lietuva turetu buti isimtis, jei Latvija ir Estija buvo geresnej padetyj pries euto ivedima, o dabar skola, istojus i euro zona, zymiai sparciau dideja. Dieve, saugok Lietuva nuo nelabuju sumanytoju del euro ivedimo ir Lietuvos neteiseto istojimo i eurozona, nes referendumas buvo neteisetas del istojimo ir buvo dvi dienas, zmones buvo papirkinejami alumi, skalbimo milteliais.KUR CIA JUMS DEMOKRATIJA, JOS NERA NE KVAPO

Kas būtų jeigu būtų

Jeigu Lietuvoje atsitiktų tai kas atsitiko Graikijoje, aišku būtų vieną, evrikų stūmėjai, Lietuvos išdavikai, būtų žiauriai nubausti ir, manau, tuo pasirūpintų Lietuvos žmonės.

GEDULAS SAUSIO 1 DIENA

Sausio 1 – lietuviška trispalvė su juodu kaspinu 2014 gruodžio mėn. 30 d. 08:54:42
Po sužlugdyto 2014 metų referendumo ir naikinant litą, aiškėja
lietuviškumui pavojingiausi nusikaltėliai:
Grybauskaitė;
Graužinienė;
Butkevičius Algirdas;
Auštrevičius;
Landsbergis Vytautas;
ir t.t. Tai Lietuvos istorijos juodasis sąrašas.

I TEISMA TAUTOS ISDAVIKUS

Grybauskaite;
Graužiniene;
Butkevičiu Algirda;
Auštrevičiu;
Landsbergi Vytauta

Liepa

Litas ne tik pinigas…// Reichsmarkei niekada nesakysiu”bravo”.// Jei net referendumo dėl euro iniciatyvos buvo užngniaužtos, tai aišku, kad gyvenam lukošenkinio režimo šaly.Neveltui batiuškai raudoni kilimai tiesiami buvo.//

ruta

Kai Lietuvoje demokratija TIK butaforine ir politikai visiskai nesupazindina Tauta su visais euro ivedimo niuansais ,pasekmemis , o TIK varo juoda propaganda , tai apie ka dar kalbeti .Banda yra banda , ja reikia arba kirpti , arba pjauti /Puskinas /. Ar isdrystu politikai kabinti makaronus Lietuvos zmonems apie visiska euro geri , jeigu zinotu , kad teks prisiimti atsakomybe , jeigu euras taps akmeniu po kaklu daugumai Lietuvos pilieciu ?Bet ar tokioje visuomeneje , kuri leidzia politikams ignoruoti Konstitucinias Tautos teises , politikai sulauke atsakomybes ? Visuomenes dauguma degradavusi kartu su politikais , nera nei morales , nei padorumo , nei sazines .Abejingi prisitaikeliai suzlugde Lietuva .Ilgai tikejome , kad viskas bus kitaip , negu prie sovietinio komunistinio rezimo… Skaityti daugiau »

svedai,

kODEL Svedija klesti su savo valiuta ir net negalvoja atsisakyt savo valiutos.Suomiai gailisi,vokieciai,olandai estai ir latviai grauzia nagus.

mtz.

o bandai kaip ekonomistai zada investiciju skvala,buma panasiai kaip kinijoj.kad tik atsilaikytumem pries euro cunami…

Kritikas Pikčiurna

Gerbiamieji, nesižavėkite apklausomis, nes pasitikėti galima tik nešališkomis ir kompetentingomis nuomonėmis, o ne nuomonėmis žmonių, išplautomis smegenimis. Didžiausias nerimas kyla ne dėl kainų, bet dėl visos valstybės ekonominės padėties. Kai Briuselio parlamentarų atlyginimai per 13 kartų didesni už Seimo narių, tai jau eilinių piliečių finansinė padėtis tikrai niekam nerūpi. Kai pasaulyje buvo panaikintas aukso standartas, centriniai bankai virto gerovės melžimo per pinigus aparatais – kas emituoja pinigus bei kitus finansinius išteklius, tas ir valdo pasaulio ekonomiką savo naudai. Vyksta permanentinis ekonominis bei politinis karas dėl išteklių, kurių ekvivalentas yra pinigai. Vieningo vertės mato įvedimas didelėje ir labai netolygioje erdvėje, kokia yra ES, įgalina stipriuosius dar labiau melžti silpniausius ir taip didina kontrastus bei socialinę atskirtį tarp narių. Išmaldos bei malonės… Skaityti daugiau »

Sakyčiau

ne rizikuoja pakartoti graikišką euro tragediją, jau dabar aišku, kad pakartos. Juk ir euro sumanymo tikslas yra toks – nuskurdinti buvusias suverenias valstybes tiek, kad galėtum jas visiškai valdyti.

Mix

Pritariu komentatoriams. Be to, dar vienas Lietuvos duobkasys „fin.ministras” Šedžius Facebook džiūgauja, kad jo senelis 1940 m. laidojo litą vietoje rublio, dabar jis „garbingai” tą daro.

2015

kai kam gali virsti GOLGOTOS metais.

Tomas

Lietuvos nelaimė, kad dėl lito ir euro nebuvo jokių viešų diskusijų. Vien propaganda už biudžeto pinigus. Tačiau panika dėl euro argi išeitis?

Ne dėl savęs gi

įvesdami tą eurą mes stengiamės – viskas daroma dėl kitų labo , žymiai gudresnių už mus labo.

Batvinis. GAL.

Batvinis. GAL., 2014-12-30 Ilgas kelelis per kopas (tęsinys) Labas rytelis LIETUVA (2014.12.30 – antradienis) Praeitis (tolima) santykinai: Atmenu laiką, kai gyvenau Plungėje. Ir tada buvau iniciatyvus ir politikas. Prie Platelių ežero pakviečiau TV laidos „Kranto“ vadovą Vytautą Matulevičių, Algimanto Matulevičiaus brolį (nevykusio politiko, su kuriuo ryšius palaikiau e-mailu, su kuriuo buvau susitikęs Šiaulių geležinkelio infrastruktūroje). Su Vytautu šnekėjome apie komerciją Lietuvoje, konkr. apie reketą. Jachtklubo direktorius buvo Vaclovas Buivydas, su kuriuo dirbome DOG (Dirbtinių Odų Gamykloje). Joje (gamykloje) kompiuterių (metalo) specialiste dirbo ir Genutė Kuosienė, kurios vyras – Rimantas buvo mano draugas. Nors Genutė patiko man, o aš Jai, bet Draugai yra Draugai. Vadinasi – aukščiausias taip norėjo. Praeitis (artima) santykinai: Vakar surūkiau 3 net (tik) cig, kai dirbdamas VPR… Skaityti daugiau »

Ar teisybe

kad jei nebutu nuslepta valstybes skola pensininkams,mes nebutume atitike stojimo i ta euro zona kriteriju ? Tada pas mus vyksta tas pats kaip Graikijoj jau dabar.

zoom

euras jau seniai krenta.Paziurekite kiek kainuoja svaras siandien ir pries pora men.!? O juk litas prie euro priristas!

tikrai

Niekas nesiskaito su tokia valstybe, kurios valstybės vadovai bestuburiai ir priedo dar godūs, nes jiems vis nepakanka ir gatavi sulįsti į rurą nemuilyti, atleiskit jau už riebius išsireiškimus, bet mes faktiškai neturime savo valdžios, bet tik Briuselio klapčiukus, tai realybė deja.Ko jŪs gerbiamieji dar tikitės, laukia eurosojuzo krachas, o nustekentą Lietuvą priglaus Rusija ir nei eurosojuzas, nei Amerika tam nesipriešins, paminėsit mano žodį

tikrai

Belieka užpirkt mišias už tuos, kurie balsavo žemės referendume ir stovi valstybės sargyboje, garbė jiems, tiek teliko mūsų aktyviųjų

Alio

Gerbiamieji, pradėkit pagaliau skaičiuot nuostolius, luriuos neša mums matrioškos durnių laivas Klaipėdoje

Nuogi faktai

vagis vasiliauskas – pavogė iš baranausko banką ir turėjo grybauskaitė pinigų rinkimams…ir dabar turi…o kiek dar kuperis „otkatų” sunešė…gyvename uab lietuva…va taip… Tas nekaltas vagis VAsiliauskas galėtų ir savo mamą` apvogti… Mano panieka Seimo nariams, kurie nusispjovę į Konstituciją 2014.04.17 priėmė sprendimą pakeisti valiutą Lietuvoje neatsiklausę rinkėjų nuomonės. Matydami, kad dauguma rinkėjų be referendumo euro nenori, valdžiažmogiai paskiria milijonus mokesčių mokėtojų litų tautos mulkinimo kampanijai – euro propagavimui. Ar tai panašu į demokratiją? Šitaip besielgiantys valdžiažmogiai parodė esantys išgamos. Vasiliauskas ir CO atrado naują kelią…- SKOLINKIS ir KLESTĖK…Lietuvių kalboje nėra tokių žodžių,kaip būtų galima pavadinti šituos išgamas…Valstybės išdavikai,tautos pardavėjai – tai tik labai labai švelnūs žodžiai… Telekomas; Mažeikių nafta; Tankų gamyba Rokiškio konservuose, Atominės uždarymas, Valdovų rūmai, Stadionas, Europos kultūros… Skaityti daugiau »

Trijų dručkių likimo verti

Sutartinai šaukiant žiniasklaidai Lietuvai ,,padėti” atėjo skandinaviški bankai. Kas gavo atkatus iš jų, spręskite iš to, kas įgyvendina proamerikietišką ir skandinavišką valstybės valdymo modelį. Kas skaitė knygą apie TRIS DRUČKIUS?Linkiu, kad ir jie sulauktų tokios pabaigos už Lito sunaikinimą.Iš jų veidų matosi kiek mėšlo galvoje pas kiekvieną (A.Butkevičius, Šadžius ir Vasiliauskas “Respublikos” dienraštyje….Šimonytė ir Vasiliauskas – paskutinė grandis, vykdytojai. Trys lito dobkasiai pardavė tėvynę, sunaikinę litą, tai baisūs tautos priešai išverstakailiai įeis į istoriją kaip tautos naikintojais jų vardais bus gasdinami vaikai.

iš propagandos dirvonų

Labai gaila, bet tikriausiai nežinote kokia šiuo metu yra pensija Lietuvoje…Jūsų žiniai pensijos dydis šiuo metu nuo vidutiniškai nuo 100 eurų iki 230 eurų (neimu dėmėn visus tuos „nusipelniusius” gyventi geriau!). Ir kada jūsų manymu „valdantys” tokius pinigus taps turtingesni, jei nei apie atlyginimų didinimą, nei pensijų didinimą valdžios žmonės nekalba? 🙂 Kada Jūsų manymu mes tapsime turtingesni uždirbdami 300 eurų per mėnesį ? O kas ir kur daugiau moka? Na, nebent seimas, teisėjai, prokurorai gauna solidų atlygį, o visi likusieji? Jei galite, prašau pakomentuoti, kaip ta Lietuvos ekonomika vystysis kaip vakaruose, jei laivus supjaustėm, žemes išpardavėm užsieniečiams, pervežimai stoja ir t.t.ir panašiai…

ai ai ai

kiek verkšlentojų
ir dar daugiau jiems plojančių niurgzlių!

ar tikrai norite,kad būtų taip, kaip sakote?
kiekvieam – pagal tikėjimą! Jums taip ir bus!

internauts

kažin ko taip pavėluotai mus pradėjo gąsdinti šis žydų emigrantų iš Rusijos sūnus?

skaičiau, kuomet buvo New York meru, tai gyrėsi, kad bus meru tol, kol savo pelno nepadidens nuo 17 milijardų iki 40 – ties. Toks jo buvo planas. Įdomu, ar įgyvendino?

tikrai galia amerikiečių, kuriuos užvaldė Rusijos chazarų chanatas:)
nors Blimbergas dadasi „reformuoto judaizmo” atstovu.

internauts

beje,
net neabejoju, kad Kremliaus chazariškieji oligarchai palaiko glaudžius ryšius su tokiais kaip Bliumbergas, kuris pagal vėjo kryptį priklauso tai demokratų partjai, tai neokonservatorių, o kai abi juo atsikrato, virsta „nepriklausomu”.

faktas

Durnių laivas su Grybauskaitės palaiminimu atplaukė spalio 27d., už dieną jo stovėjimo mes mokame 500 tūkst. litų per dieną – už 65d. jau sumokėjome 32,5 milijonų litų. Valio!!! Kiek iš tos sumos atsiplovė sau per ofšorus valdžiažmogiai??? Ruoškite pinigines prastuoliai, varguoliai ir runkeliai!!!

faktas

Nuo 2015 m. sausio 1 d. minimali mėnesio alga didėja iki 300 eurų, o bazinė pensija iki 105 eurų, praneša Socialinių reikalų ir darbo ministerija.

"Geležinės rūtos"

Greit išmirs jau vyrų rasė, Ką pasėjom – neberasim. Duoki ranką, broli mano, Mus mirtis po plynę gano. Ten, kur buvo žydros akys – Angys raitos, ne plaštakės. Pievos stiebės kur šilkinės – Žydi rūtos geležinės. Juodas varnas vis aukščiau, Na, o mūsų – vis mažiau. Ant visos plačios tėvynės Žydi rūtos geležinės. Tai, kas buvo švelnios rankos, Lyg žeberklai vėjuos trankos. Bučiniai, kas saldūs buvo, Nuodingiausiom seilėm srūva. Mūsų rankose belikę Žvakė ir kardai atšipę. Na, o žaizdą ant krūtinės Dreskia rūtos geležinės. Juodas varnas vis aukščiau, Na, o mūsų – vis mažiau. Ant visos plačios tėvynės Žydi rūtos geležinės. Nebėr karalių, užgeso laužai. Vien ledas ir kryžiai Ten, kur buvo namai. Svetimos žolės, svetimi dievai, Nes iš šlovingųjų… Skaityti daugiau »

Vien tik uz SNORA

VAsiliauskas turi sedeti kalejime. Ir ilgam.

Grybauskaitės verslo modelis

Kubilius,Vasiliauskas,Šimonytė + skambutis NE PRIE KO + Friklis,Kuperis =
SNORO banko sužlugdymas!!!

Euro stumėjai kur turi būti sukišti?

Ant aštraus kuolo.

Julius

Valdžia eilinį kartą įbruko to nenorinčiai savo tautai svetimą pinigą, sunaikindama vieną iš valstybingumo garantų – nacionalinį pinigą. Ji negirdėjo tautos, kai ji pasisakė prieš IAE uždarymą, prieš žemės – kitą valstybingumo garantą – išpardavinėjimą atėjūnams. Nesugebėdama tinkamai vesti užsienio politikos, prezidentės (taip vadinamos) vadovaujama valdžia praskolino Lietuvą visokiais „Pendensais”, skolinimaisis iš bet ko, kur brangiau… Koks toliau valstybės simbolis bus naikinamas, kad įtikti Briuselio kopūstams ir pagaliau pasiekti „vieningą eurožmogų” – be tautybės, be šalies – „homo europus”? Vėliava, teritorija, himnas?
Šlykštu Lietuvoje. Labai norisi vemti….

Litos dukra

,,Elotai-(kitur-helotai,jalotai)minimi Egipto kartusuose,tai senosios antikines gentys,is kuriu issirutuliojo lotynai,latai,litai(litutai,lietuviai),etruskai.Rase runomis”
,,Jus esate senosios Europos milzinkapiu krasto gyventojai,deives Litos vaikai,Jus esate giminisku indoeuropieciu tautu prokalbes tesejai,Jus esate garbingos ariju genties palikuonys-aisciai.”(Egiptas,skitai,lietuviai runomis)
.

34
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top