Lietuviška tapatybė – ar ji reikšminga?

Vytautas Sinica:

Pastaruoju metu netrūko laidų, kuriose lankiausi. Viena jų – XFM radijo stotis laida Jaunimokodas, kur kalbama apie jaunų žmonių patirtis. Galbūt norėta asmeniškesnio pokalbio apie mane patį, bet aš taip nepratęs ir nemoku, tad galiausiai vis tiek kalbėjome apie visiems aktualius dalykus: gamtą, patriotizmą, atsakomybę, mokslą ir galiausiai labiausiai apie savitumą. Žmogaus ir tautos savitumą. XFM yra krikščioniškas radijas, tad gal kiek neįprasta buvo platesnis pokalbis apie nacionalizmą, patriotizmą, pilietiškumą, atsakomybę už valstybę ir daug kitų dalykų. Kam išvis saugoti savo valstybę, kultūrą, kam tas tautos savitumas pasaulyje? O kam tauta įdomi be savitumo? Kam įdomus maksimaliai su aplinka suvienodėjęs žmogus? Bet apie tai ir kalbėjomės.

Kalbėjome ir apie labai destruktyvią, bet jaunimo tarpe vis populiaresnę idėją, kad gal nereikia gyventi ar bent vaikai nereikalingi, nes per žmonių gausą kenčia mūsų planeta. Nenustebinsiu pasakęs, kad ši idėja yra kažkur tarp TOP3 kvailiausių mūsų laikų idėjų. Visur, kur ši idėja kyla, gimstamumas ir taip mažas, tos visuomenės nyksta, prie naštos žemei didėjimo niekuo neprisideda. Ypač Lietuva, kuri nyksta greičiausiai pasaulyje (kaip kuriais metais). Bet dar svarbiau, toks požiūris laiko žmogų parazitu ant žemės kūno, pagal tokį požiūrį ne žemė yra dėl žmonių, o žmonės dėl žemės ar tiksliau visai be reikalo. Tai destruktyvi, save neigianti, o silpnesnei asmenybei ir depresiją varanti mintis. Tokios idėjos tiesiog įkūnija mūsų civilizacijos nuosmukį ir prarastą norą visapusiškai klestėti šiame pasaulyje. Susinaikinimo, ir nebūtinai fizinio, pirmiausiai kultūrinio susinaikinimo idėjos.

Dar apie kalbą. Kol dar esame, turėtume kalbėti lietuviškai ir laikyti savaime suprantama, kad Lietuva yra ta vieta, kur taip kalbama. Kaip jau po laidos taikliai pasakė vienas bičiulis verslininkas: kam ima trukdyti lietuvių kalba, tam pradės trukdyti ir patys lietuviai. Bet dabar vis panašiau, kad lietuvių kalba trukdo patiems lietuviams. Išvykusieji į užsienį dažnai sąmoningai nemoko vaikų lietuvių kalbos, kad greičiau asimiliuotųsi, augantieji čia, Lietuvoje, lietuviai vis dažniau bendrauja angliškai (kalbininkų tyrimų išvados, ne mano svaičiojimai), o atvykėliams iš kitų šalių, kurių vis daugiau ir valdžia agituoja vežtis dar ir dar, apskritai nekeliama tokio reikalavimo išmokti kalbėti lietuviškai. Laikoma, kad tai kažkaip įžūlu, nepagarbu, etnocentriška, „kas čia mes tokie, kad reikalautume mūsų kalba kalbėti“. Nors tiems atvykusiems, statistiškai dažniausiai baltarusiams, net ir svečioje šalyje kažkaip kažkodėl atrodo normalu kalbėti ir tikėtis susikalbėti rusiškai. Bent Vilnius skamba. Tad net kalbiškai nesistengiame išlikti, o kalba – lietuviškosios tapatybės pagrindas, dėl to nėra jokių abejonių.

Laidoje su Jūrate Kriščiūnaite paneigėme (ar bent pabandėme) paneigti keletą plačiai paplitusių mitų, paatviravom, atsakėm sunkių klausimų, gal ką supykdėm, bet, tikiuosi, svarbiausia, privertėm susimąstyti. Pabaigai trys citatos iš laidos: 1) kiekviena tauta yra vertinga; 2) pirmiausiai pačiam žmogui, o ne aplinkiniams, turi rūpėti jo savitumas; 3) XXI amžius yra masinio suvienodėjimo amžius, vyksta pokyčiai link vienodėjimo ir tai ne laimėjimas, o praradimas. Kuo didesnis maišymasis, tuo mažiau tos įvairovės lieka. Maišymasis yra įvairovės naikinimas. Saugokime skirtumus ir savitumą, kultūrų įvairovę pasaulyje.

Laidos nuoroda ČIA.

5 6 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
21 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Taigis Kaipgis

Derusifikacija Lietuvai būtina. Jei niekas nesuprastų rusiškai, daug problemų pačios savaime išnyktų.

Pilietinis nepaklusnumas

„Nesuprasti” rusiškai labai paprasta. Tiesiog,užkalbintas rusiškai, klausėjui atsakai lietuviškai. Nejaugi tai taip sudėtinga?

blue yellow zov marinie

…neseniai gvej vienas tvarkingas,svariai nusiskutes,senas senas ruskeliokas klause kelio i vmi…..nu negalejau jam pabreztinai liewuwiskai aiskint,kad ir kaip norejau….kaip tu skriausi sena sena zmogu…ot kaip buna.

nuomonė

Nemanau, kad nesuprato lietuviškai. Manau,tiesiog nemato reikalo išmokti kalbėti valstybine lietuvių kalba.

blue yellow zov marinie

..nea,veido bruozai kaip kaimiecio,apranga…sliubines kelnes ir svarkas…juodas su dryzeliais….50ju mados ir stiliaus,zo,irgi kaimietiskas,rankos sugrubusios,aiskai nuo fizinio darbo….veidas atviras,bet ne izulus,sausokas,prakaulus..visas padziuves,gunktelejes,su lazdele,sunkokai ainantis,metu = 75…aiskiai is provincijos/ne lenkas/….pagalvojau,vargsui da taip toli klibinksciuot……tai va…ne visuomet taip paprasta,kaip kad sakai.

Turi gi akį

Labai tiksliai apibūdinai,matyt dirbai saugumo organų struktūrose.

blue yellow zov marinie

…nea,megstu skaityti.Skirtingai nuo ne kuriu…..

Dzeikas

Va jankiai taip elgiasi.Atvaziuoja koloradas i JAV.Kadangi jis zydas ar tipo zydas ( atvezei popieriukus kad tavo propro lankesi sinagogoj arba pats virtuvei ant keleno ka nors papaisei) tai jis ne immigrantas , o pabegelis. Jam stoga virs galvos suteikia ir duoda pinigu. Stogas jeigu Niujorke, ar Brooklyne, Queense(Manhattane nebeduoda, ten i projectus waspui nezapadlo apsigyventi), tai negrus is po to stogo seniai rusu banditai iškele, gyvenk ir zvenk, tarsi kokiam Kaune kooperatiniame 9-aukstyje. Tai stai tokie piercai bent jau pirmaji pusmeti kol jam pinigus moka(o projecta kur uz 4 kambariu buta moka$300 nuomos – palieka visam gyvenymui) keikia JAV paskutiniais žo. O valdziai realiai dzyn. Tu senas piercas ir tavo vieta – prie tualeto kriaukles.Gyveni tu normaliai, buta nuomoji… Skaityti daugiau »

Dzeikas

Taip taip.
Uzkalbintas rusiškai atsakai: „As jusu šuniško lojimo niponimaju”👍
Ir pajunti orgazma…😇
Uz desimtmeciu okupacija atkeršyta😄😄😄

Dzeikas

Ir ne tik derusifikacija.
Deanglizacija – tai pat. Ir tai turi buti jauciama nuo pat valstybines sienos:
Atvaziuoja koks lochas su audine nuo Suwalki: ant kelio mentas su kumele stovi. Lochas islipa ir sako:
– Hi!
O mentas vietoj atsakymo te kumsciu lochui i slyva🤣.
– Kalbek, padla, po litewsku!😠🤘

Prašalietis

„Jaunimokodas”,kur kalbama apie jaunų žmonių patirtis.”… Vaikų „patirtis”, paauglių „patirtis”… Su tokiomis jaunų žmonių”patirtimis”, kuriose dar yra „gyvos” ir turėtos vaikų ir paauglių „patirtys”, tik ir gali kilti vaikiškas klausimas-„Lietuviška tapatybė – ar ji reikšminga?..kam tauta įdomi be savitumo?.” Brandaus amžiaus, daugiau mažiau išsilavinęs, besistengiantis realistiškai suvokti supantį pasaulį žmogus tepasakytų, kad ką nors apibrėžianti „tapatybė” negali būti nei „reikšminga” nei „nereikšminga”… Ji tegali būti arba atspindinti tikrovę-teisinga ar neatspindinti tikrovės-neteisinga, klaidinga… Kaip ir realiame pasaulyje tautos „be savitumo” neegzistuoja. Žmonių bendrijos vadinamos tautomis, tik dėl savo turimų „savitumų” ir suvokiamos kaip tautos… Kaip ir „Laidoje su Jūrate Kriščiūnaite.. Sinica nei paneigė kokį „paplitusį mitą”, nei atsakė į kokį klausimą…, o tik pakartojo ką daug dešimtmečių pasakoja vieni kitiems „mąstytojai,humanistai,… Skaityti daugiau »

blue yellow zov marinie

…tai negi,sapoznyke,nori pranest,kad tu da …orientuojiesi tikroveje….xa xa xa…..ai, jau isties darosi juokina….nenustoji stebines…neik niekur is savo landynes,pasiklysi ir prazusi….ar kas ratais pritreks kaip sudvabali……

Prašalietis

Galiu tau kukliai pranešti, kad tarybinius „humanitarus”, kaip tu (kad ir labiausiai demonstruoji geltonuojantį mėlynumą), Lansbergių Vytuoliukas, Grybauskų Dalytė, Linkevičių Linukas, Juršėnukas, Juknevičienė, Iškauskų Česiukas… ir minia kitų neįslaptintų ir įslaptintų 75 metams buvusių profesionalių „draugų” atskiriu, kad ir kokiais lansberginio durnių laivo „antimarksistiniais”, kanopiniais, proamerikiniais, eurosojūziniais, NAT-iniais.. runkeliais beapsimestų..

blue yellow zov marinie

..o tu pliskos buteli nuo kefyro da atskiri..ar jau nebelabai….geri,kas po ranka pakliuva,tame tarpe ir zibala…..ir amziais apkvaites del to….siandie,pvz.,sugrabaliojei skipidaaaaaro…..

Inovatyvių vaistų nekompensavimas

Manau, Lietuvoje yra dar viena didžiulė problema- valdžios požiūris į lietuvių ( lietuviais laikau visus Lietuvos piliečius, nepaisant jų kilmės, ir labai gerai mokančius lietuvių kalbą) sveikatą ir gyvybę. Skaičiau, kad Lietuvoje inovatyvūs vaistai iš biudžeto kompensuojami NE VISŲ onkologinių ir kitų sunkių ligonių ( net vaikų) gydymui, kai tuo tarpu daugumoje ES valstybių jie kompensuojami. Susidaro įspūdis, kad valdžios požiūris į sunkiai sergančius lietuvius yra maždaug toks- jei nori gyventi ir būti darbingas, inovatyvius vaistus ir operacijas nusipirk pats (arba susirink privačias aukas), biudžete pinigų neužtenka, valdžia čia ” ne prie ko”, nors ligoniai visą darbingą gyvenimą mokėjo Privalomąjį sveikatos draudimą.Manau, toks valdžios požiūris į piliečius labai ciniškas. Šitos problemos nesprendė ankstesnioji Valstiečių žaliųjų valdžia, nesprendžia ir konservatorių -liberalų… Skaityti daugiau »

lietuviška tapatybė

Partija jau nebeliepia kalbėtis rusiškai.
ir net nebereikalauja kad rašytume be lietuviškų raidžių.
Partija dabar reikalauja santykiauti per užpakalį.
VOT !!!

blue yellow zov marinie

…svarbu,kai raskiewicia gvoltavoja,rekt…..ja nixaciuuuuuuu,atstanj,pratyvnyj…….

blue yellow zov marinie

tie leftistiniai globalistai yra asilai,vot i fsio,kalbekime svaria lietuviu kalba,urodai.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

Dainiaus Gaižausko kreipimasis į VSD ir policiją dėl kriminalinių partijų (liberalų sąjūdžio ir darbo)
https://www.youtube.com/watch?v=2zIIRKPKAAA

ant kalno mūrai

dabar jau tolimų 1992 metų rinkimų pagrindinis ir ilgalaikis rezultatas – prarasta tautinė savigarba, trumpam atgauta Sąjūdžio mėnesiais. Kitais atžvilgiais rinkimai didelių permainų neatnešė. Turto privatizavimas pasuko kita kryptimi, bet daugumai eilinių lietuvių praturtėjimas negrėsė bet kuriuo atveju. Tačiau grįžimas pabrukus uodegas komunistų globon pasirodė nesuderinamas su lietuvio orumu. Bet kad lietuviui bus gėda šnekėti lietuviškai – net ir po po tų rinkimų sunku buvo numatyti. Bet va, prašom

step by step:(

Sinica, nusivilk Šimašiaus „joptvajuką” , laabai jau keistai atrodai.

21
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top