Lietuviškasis Pentagonas: už VSD rūmus teks pakloti pusę milijardo litų?

Gytis Pankūnas | Alfa.lt

Turbūt daugelis galvoja, kad Vilniaus centre esantys Valdovų rūmai, į kuriuos, kaip buvo skelbiama anksčiau, investuota daugiau negu 300 mln. Lt, yra brangiausias nekilnojamojo turto (NT) objektas Lietuvoje. Vis dėlto didžiausiais valdžios NT projektais besidominčių smalsuolių akys turėtų nukrypti į sostinės pakraštį, tai yra į Pilaitės mikrorajoną, kurio viename sklypų už aukštų tvorų stūkso didžiulis pastatas – apie dešimtmetį statomi Valstybės saugumo departamento (VSD) rūmai.

Artėjant batalijoms Seime dėl 2015 m. valstybės biudžeto projekto, kiekviena valstybės institucija – ministerijos, įvairios tarnybos, departamentai, komisijos – stengiasi įtikinti valdžios atstovus, kad asignavimai jiems turėtų didėti. Nuo šių neatsilieka ir viena labiausiai nuo smalsuolių besiginanti Lietuvos institucijų – VSD, kuri jau apie dešimtmetį siekia, kad būtų užbaigtas lietuviškuoju Pentagonu pramintas pastatas.

Rūmai turėjo būti užbaigti prieš šešerius metus

Kalbant apie valstybės finansuojamus VSD projektus, labiausiai į akis krenta skandalingieji departamento rūmai, statomi Pilaitės mikrorajone. Oficialiuose dokumentuose nurodoma, kad slapto objekto įgyvendinimo pradžia yra 2002 m., nors iš tikrųjų, kaip buvo skelbiama anksčiau, realūs statybos darbai buvo pradėti 2005 m.

Sutartinė statybos darbų sąmatinė vertė 2005 m. buvo numatyta 195,3 mln. Lt. Pastato statybos darbus anksčiau planuota baigti 2007 metų gruodžio 31 d., tačiau šio plano įvykdyti nepavyko. Buvo kalbama, kad vilčių baigti slaptą objektą yra 2010 m., tačiau 2009 m. Lietuvą užgulusi ekonominė krizė VSD rūmų pabaigtuves sužlugdė, o pastato sąmatą teko sumažinti.

2010 m. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) pasiūlė VSD rūmų statybas suskirstyti į etapus ir tokiu būdu darbus pabaigti 2016 m.

Dėl vienokių ar kitokių priežasčių VSD rūmai Pilaitėje nėra baigti statyti iki šiol. Departamentas nurodo, jog naujasis NATO žvalgybos ir kontržvalgybos tarnyboms keliamus reikalavimus atitinkantis pastatas ne tik padėtų užtikrinti sklandų darbą, bet ir leistų išvengti išlaidų, susijusių su neefektyviu pastatų Vilniuje išlaikymu ir nuoma.

Šiuo metu oficiali apie 30 tūkst. kvadratinių metrų VSD rūmų statybų ir įrengimo darbų pabaigos data nurodoma 2020 m.
Kiek šimtų milijonų prireiks?

Iki šiol statomi VSD rūmai Pilaitėje – visuomenei neprieinama būsima saugumiečių tvirtovė, kurią apžiūrėti galima tik iš toli, o kas yra jos viduje, belieka tik spėlioti. Vis dėlto valstybės biudžeto suvestinėse įmanoma pamatyti, kokios pinigų sumos investuotos į slaptą objektą ir kiek dar jų reikia.

Kaip ir minėta anksčiau, 2005 m. sąmatinė VSD pastato vertė buvo numatyta 195,3 mln. Lt, tačiau ją po 2009 m. krizės reikėjo sumažinti.
Štai Valstybės investicijų 2013–2015 m. programoje VSD pastato Pilaitėje statyboms 2013 m. buvo numatyta 10,752 mln. Lt. Tąkart buvo nurodoma, kad rūmams užbaigti iki 2020 m. reikia 151,842 mln. Lt.

Valstybės investicijų 2014–2016 m. programoje departamento pastatui 2014 m. numatyta 14 mln. Lt. Programoje nurodoma, kad darbams užbaigti iki 2020 m. dar reikia 154,226 mln. Lt.

Neseniai Vyriausybės parengtoje Valstybės investicijų 2015–2017 m. programoje VSD savo rūmams prašo 14 mln. Lt. Programoje numatyta, kad iki 2020 m. projektui prireiks 142,479 mln. Lt.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top