Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras toliau viešina KGB dokumentus

Kaip praneša BNS, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras 2014 m. interneto svetainėje kgbveikla.lt paviešino 1190 KGB dokumentų. Juose atsispindi KGB agentūrinis tinklas bei slaptų bendradarbių darbas, mokslinis techninis šnipinėjimas, KGB veikla mokslo, kultūros, švietimo sektoriuose, profilaktinių priemonių taikymas bei teritorijos kontrolės mechanizmų palaikymas.

Paviešinti dokumentai apima KGB veiklą didžiuosiuose Lietuvos miestuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje XX a. 7–9 dešimtmečiais. Didelę dalį šių dokumentų sudaro LSSR KGB Kauno miesto skyriaus veiklos dokumentai. Jie atskleidžia sovietinių represinių struktūrų vykdytą į užsienį išvykusių gyventojų sekimą ir persekiojimą, pastangas sutrikdyti kontaktus su išeiviais ir kt. Dalį dokumentų sudaro įvairių metų agentūrinių-operatyvinių veiksmų planai ir ataskaitos, pavyzdžiui, apie išaiškintas antisovietines organizacijas. Pateikiamos ir ataskaitos apie vietos gyventojų reakciją į įvairius vidaus bei užsienio politikos klausimus. Paviešinti dokumentai apie KGB veiklą Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Klaipėdos geležinkelio mazguose.

Taip pat paskelbti dokumentai apie beveik trisdešimties mažesnių Lietuvos miestų bei rajonų poskyrių veiklą 1960–1980 m.: jų planuose ir ataskaitose didžiausias dėmesys buvo skiriamas politinių kalinių, švietimo, kraštotyros, turizmo sektorių, pramonės įmonių kontrolei bei priežiūrai. Publikuotos 44 miestų ir rajonų viršininkų biografijos su nuotraukomis.

2014 m. paskelbti duomenys ir papildoma informacija apie 360 KGB agentų iš archyvinių bylų registracijos žurnalo. Iš jų galima paminėti Klemensą Stanaitį (agentūrinis slapyvardis „Panaktinis“), prisidėjusį prie Pietų Lietuvos srities vado Sergijaus Staniškio-Lito išdavystės, taip pat Viktorą Eidukaitį-Budrį (agentūrinis slapyvardis „Sedmoj“), kuris 1945 m. Vokietijos okupacinėje zonoje dalyvavo generolo Petro Kubiliūno pagrobime bei bandyme pagrobti generolą Povilą Plechavičių. Paviešinta daug agentų-smogikų, prisidėjusių prie Lietuvos partizanų suėmimo arba žūties, tarp jų – Zigmas Kašėta-Lakūnas, Juozas Jankauskas-Berželis, Antanas Chainauskas-Tarzanas, Juozas Drazdauskas-Vladas ir kiti.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras tikrina, analizuoja ir skelbia buvusios SSRS specialiųjų tarnybų dokumentus, vadovaudamasis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įstatymu.

Daugiau informacijos apie šį Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro projektą ieškokite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
37 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Trupmenas

Yra vieši statistiniai duomenys, kad 1988 m Lietuvoje veikė netoli 200 000 KGB agentų. Per metus Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras paviešina 360 agentų. Nesunku paskaičiuori, kad paskutinė „porcija” agentų, veikusių LTSR prieš pat susikuriant Sąjūdžiui, bus ištraukta dienos švieson už 555,5 metų.
Už tai ir prisegė Matrioška Burauskaitei ordiną. Amen.

jo...

KGBistai klęsti – teisingume, valdžioje, versle.
Daug kas pažįsta nuo tarybinių laikų kgbistų ir puikiai žino kaip jiems viskas gerai sekasi – ir jų vaikams irgi.
A vat jeigu nebuvo tavo tėvai ar seneliai kolaborantai – tai emigracija belieka.

Štrausas

Operetinė liustracijos imitacija.

Canada

Cia gi zaidimai. Paziurekit, kaip vokieciai ir lenkai atidaro tu tarnybu archyvus.

Liepa

Jeigu tai tikrai būtų Genocido ir rezisencijos tyrimo „centras”, tai paviešintų visą medžiagą ir ne tik eilinių banditėlių, bet ir elitinių niekšų pavardes paskelbtų.// Dabar viso labo tai yra suinteresuotų asmenų „lariokas”,kioskelis, viešinantis visokias nereikšmingas „smulkmenas”.//

ruta

Jooooo , ilgai skaito , svarsto , kad tik aukstu dabartiniu politiku ir pareigunu praeities nepaviesinti .Apgailietina butaforine istaiga .

Beta

Vėliausiai gimęs- 1927. Tai taip ir sakytų- paviešiname jau mirusių KGB agentų sąrašus.

klausimas

kodėl ta kur pavardė su kuodu susijusi nepaskelbė nei apie ožius, nei apie grybus?

Norit TIESOS?

Prašom. Paskutinės išdavikų pavardės bus paviešintos po 555 metų.
Su meile ir pagarba,
Visada Jūsų
valdantieji

Trupmenas

Gerbiamieji, o ar jums nėra atėjusi į galvą viena negera mintis, kuri man kartais neleidžia ramiai užmigti.
Žiūrėkit, kokia galinga yra mūsų valstybės tarnautojų armija. Visi iki vieno yra švarūs ir skaidrūs kaip krikštolas, nėra turėję jokių ryšių su kitų valstybių žvalgybomis ir slaptosiomis tarnybomis.
141 Seimo narys – visi švarutėliai. Visi savo anketose deklaravo minusą ties grafa apie bendradarbiavimą. Ir visa goveda, kuri tik ėjo per vaigausko VRK mėsmalę kandidatų – tūkstančiai švaruęių.
Ministeriai ir ministerijos – švaručiai, departamentai – švaručiai, prokuraRŪRA IR TEISMAI – ŠVARUČIAI, vsd, stt, fntt, POLICIJA – ALEI VIENO – švarut švarutėliai.
Daukantynas – švarus.
Tiesiog „kristalinė” (buvo sovietmečiu tokia tyra degtienė) VALTYBĖ.
Nėra pasaulyje tokios kitos skaidrutės valstybės. Puikumėlis, ar ne?

Trupmenas

Pardon, Kazimiera Prunckienė yra deklaravusi, kad yra turėjusi kontaktų su KGB, bet vėliau jai lyg ir pavyko teismuose tą faktą užginčyti.

Liepa-"valdantiesiems"

Pala pala, nereikia džiaugtis į priekį.// Ar tik nenutiks taip, kad vieną gražią dieną bus atidaryta fotografijų paroda „KGB autoportretai.Prieš Dievą, Tėvynę ir Artimą”.// Galvoju, kur jie visi tilptų – gal tik Litexpo paviljonuos???// Pasisekimas būtų didžiulis.Lakstytų liaudis išsižiojusi ir ieškotų „savų draugelių”. Visas Pasaulis sakytų:”va čia tai bent – drąsi šalis”!//

Juozapas---Trupmenui

Sveiks, Tamsta. Nieko nuostabaus -Lietuva yra stebuklų žemė. Tiksliau -„Stebuklų laukas”. Kvailių šalyje, visa teritorija paversta „stebuklų laukais”. Čia, runkelių tarpuvagiuose kas pora žingsnių yra po pakastą agentūrinę bylą. Nežinau kur šuo pakastas, bet stebuklo esmė yra tokia : iš pakastos agento bylos, kaip taisyklė išdygsta stebuklingi medeliai derantys grynus pinigus. Jeigu agento popieriai nepakasti -iš tokio nedaugiau naudos nei iš kubyyyliaus pieno. Bet jeigu byla paslėpta, tai tuomet , ojojoj kokiį derlių gali skinti. Pakasus bylas, agentai nepuvo. Atvirkščiai, jie suklestėjo. Nes visokie katinai bazilijai ir lapės alisos tuos pakastus agentus…trešė. Trešėjai nebuvo altruistai. Kai buvęs agentas (arba sic. jo palikuonys) pasiekia kažkokių aukštumų, tuomet ateina bazilijai ir nusiraško derlių. Išstypusiam agentui primenamos jo šaknys ir …pakabintasi pradeda uoliai… Skaityti daugiau »

Talka

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras artimiausiom dienom kreipsis į šalies gyventojus pagalbos,nes patys nepajėgia susitvarkyti.Šauliai, savanoriai, studentai, senjorai ir kiti geros valios žmonės puls talkon ir per kokią savaitę sutikrins, išanalizuos ir paskelbs buvusios SSRS specialiųjų tarnybų dokumentus.

Klapčiukas

Ale aš esu girdėjęs davatkas šnekant, kad ir kunigėlių būta su KGB biškiuką bendravusių ir gal net užverbuotų. Ogi kaip tada jie išpažinties paslaptį galėjo išsaugot, nežinau… lenkai va ėmė ir net aukštus hierarchus paviešino ir nesugriuvo lenkijoj bažnyčios, ir tikinčiųjų nesumažėjo.O mūsų bažnyčia kažkaip labai uoliai valdžiukei ėmė tarnauti. Ar tik valdžiukė nebus jiems pažadėjus, kad nebeprisimins tų klebonėlių KGBistų, nekels klausimo nepatogiausio.
Nu pasakykit man, ar visi kunigai Lietuvoj buvo švarūs vos ne pogrindininkai? Ką?

Trupmenas

Ko tai labai rami čia kertelė. Neatrieda zombiai neatidunda. Ei, zombiai, kur jūs? Mėnesiena, mėnulis kaip blynas danguje vartosi, gal jau nugaišot kraujo negavę. Čia dar yra žmonių kraujo, atriedėkit palakti.

Juozapui

Smagu skaityti Jūsų komentarus. Linksmi ir kaip reta tikslūs. Jūs dažnai kalbat kad mūsų Polikarpovna galimai turi nešvarią KGBistinę praeitį. Aš irgi taip galvoju, nes kitaip ir būti negali.
Man tik viena tokia mintis ateina, gal ji liustravosi? Gal prisipažino Landsbergiui ir jis jai atleido. Todėl dabar ji jau lyg ir švari išeitų.

Algimantas

Zmonės nelabai suvokė ir dabar suvokia, kodėl svarbu išviešint visokius kagėbistinius bendradarbius.Atseit, kas buvo prazuva,pamyrškim praeiti,ziūrekim į ateiti.Akiu dūmimas ir tiktais

Ministrui su peteliške

Kam ruskiui įvedinėti žalius žmogeliukus į Lietuvą, kąi jie čia jauyra – koks 150 000 nesiliustravusių KGBistų su savo atžalomis. kas gali paneigti tą faktą, kad dieną x visi gaus nurodymą iš centro atlikti vieną ar kitą „nekaltą” užduotėlę, su pagrasinimu, kad bus viešai sunaikintas jo bizniukas ir jis pats paviešintas.

to-Ministrui su peteliške

…oho, čia tai bent scenarijus!

Juozapas--23:50

Meldžiamasis, nuo kada Balkonėlis ką liustruoja?
Tai Tėtė/Dėdulė paskandino liustracijos idėją, o idėjos organizatroius pasiuntė šunų šukuot.
Tėtušio inicijuoti ir proteguoti kandidatai į liustrų tarnybas kandidatai buvo ir yra visokie parsidavėliai išdavikėliai agentėliai.
Vien mečiukas ko vertas.
Ne, Balkoninis Dašos išpažinties neišklausinėjo.
Jis ir taip žinojo viską įskaitant ir tai kad iš amerikoniškų studijų Daša partriedė greituoju būdu, nes ten ją paėmė už žabrų dėl šnipinėjimo sovietruskių spectarnybų labui.
Dašą gi tuomet išpirdolino iš Amerikos be ceremonijų.
Ir Tėtušis nežinojo apie tą faktą?
Įtarusis iš įtariausių vorų nežinojo?
Smagu yra tai, kad po išprašymo iš JAV, sugrįžusios burokevičiūtės karjeros svaiginančiais šuoliais rūpinosi būtent Tėtė.
Manau abu jie apie vienas kitą viską žino ir veikia ranka rankon.

Juozapui

Jūs savo šmaikščiais komentarais nepralenkiamas, ačiū už tai jums, o taip pat Trupmenui, Liepai- viso ko geriausio ir Dievo palaimos, palaikykite ir toliau tautiečių dvasią

Trupmenas

Klausykit, kolegos komentatoriai, man neramu. Kažkur dingo taigizas. Gal sunegalavęs? Nesumoju, čia juk apie jį ir jo kolegas kalbam, o jis vis nesirodo. Miręs greičiausiai.
Aūūū, tundra, Taigizai, atplauk balta pieno puta.

Juozapas

Trupmenai, leisk tau paprastai paaiškinsiu: Taigizas niekus nedingo. Šiuo metu jis užsiiminėja istorine rekonstrukcija. Taigizas rekonstruoja… turkiškus papročius. ????????? ?????? ?? Matau kaip suapvalėjo Tamstos regos organai, bet aš nekankinsiu Tamstos ir skaitytojų mįslėmis. Pasakysiu tiesiai apie kokio konkretaus turkiško papročio rekonstrukciją eina kalba: Paprotys yra rytietiškai linksmas ir teikiantis daug džiaugsmo žiūrovams. Vienas iš populiariausių osmaniškų būdų bausti niekadėjus buvo toks – niekadėją patupdydavo į sklidiną sūdū bei srutų bačką ir vežiodavo vežime po miestą. Šalia bačkos vežime stovėdavo janyčaras su kalaviju rankoje ir laikas nuo laiko šmaukšteldavo palei pat bačkos viršutinį kraštą. Norint išsaugoti sveiką makaulę, bačkoje tupinčiam niekadėjui būdavo tik viena išeiti -labai vikriai suskubti panerti į srutas. Spėjai dar gyveni, nespėjai -sikir baška. Tai vat, mūsų… Skaityti daugiau »

manau

Taigizas niekur nedingo, pasirodys nauju nicku

Juozapui Trupmenas

Ar tamsta norite pasakyti, kad tai naudingosios iškasenos. Kad fosilijos, tai sutinku, bet kuo jos tokios naudingos? Solženicynas Arcipelag Gulage rašė, kaip katorgininkai valgė atodangoj atsivėrusio mamuto mėsą. dar rašė, kad mėsa buvus skani, gerai amžinam įšale užsikonservavusi. O ar jūs valytute konsevuoto KGBisto mėsos? Ar bent paragautumėte?
Aš tai, ačiū, ne. Geriau jau badu mirčiau, bet neragaučiau.

europietiškos vertybės
Juozapas

Aš ir nerašiau kad naudingos iškasenos. Iš konteksto turėjote suprasti, kad iškasenos tos -nuodingos. Semantikos abėcėlė. : ) Kita vertus toksiškumas nė kiek nemažina tų iškasenų vertės tiems kas užsiima gavyba. Iš mūsų eliyyyto šypsenų stilių viršeliuoe galima srpręsti, kad ši pramonės šaka musyse yra laaaabai pelninga. Kodėl musyse išnyko paprasti kineskopiniai 3/4 ekrano formato televizoriai? Manote dėl kažkokios mados ar pažangos? Ne. Tiesiog paprastame televizoriuje tautos tarnų įsiganę snukiai nebetelpa. Seno standarto ekrane telpa tik pusė leu-leu-dies tarno galvos. Ką „brangūslietuvosžmonės” pagalos pamatę savo debiliavizoriaus ekrane …pusgalvį? Hmmm, gali pradėti nepagarbiai galvoti, o tai jau brol yra beveik perversmas . Todėl dabar leu-leudžiai prekybo tiekiami tik 9/16 formato plačiaekraniniai televizoriai. Kad bet kurios kiaulės snukis tilptų. Delfiai rašo, jog… Skaityti daugiau »

Juozapas

Pataisymas:
Naujausi ir geriausiai valdžios feisus tinkantys rodyti telikai bus 9/26 formato.
Atsiprašau už klaidelę.

Juozapas

Faktas, kad nebeįspanginu klavišų nepermaldaujamai verčia daryti loginę išvadą, kad privalau eiti liūlią.
Labanakt, mieli kolegos ir geologai.
Iškasenoms – taip pat labanakt.
Kol Juozapas miega, galite ir jūs nusnūsti.

Juozapas

Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
zzzzzzzzzzzzzzzzzz
zzzzzzzzzzzzzz
zzzzzzz
zzz
z…….

Trupmenas Juozapui

Klausykit, o dėl tų nuodingų iškasenų gal kažkas ir iš tikro turi naudos, gal kai kam jos ir visai naudingos. Pavyzdžiui buvo vykdoma tokia kabinetetinė liustracija. Tokia lyg ir pusiau liustracija. Matot, koks nora Račas ar Peteliškinas gal ir norėjo rimtai išsiliustruoti, bet įsivaizduokit, kaip kvailai atrodytų: ateina Peteliškinas į komisiją ir sako: Gerbiama komisija, noriu prisipažinti, aš buvau KGB pasirašęs bendradarbiavimo pažadą”. Komisija sako, tuoj pažiūrėsim ar turim dokumentą, ar neišsivežė ruskis į Pskovą. Aha, sako, – nėra tokio jūsų pažado. Peteliškinas eina namo ir mąsto pats sau, koks aš kvailys, galėjau juk neiti ten į tą komisiją. Nieko juk jie neturi. Tai va, grįžkim atgal į situaciją, kai peteliškinas svarsto: „Eiti ar ne į komisiją prisipažinti”. Jis ne… Skaityti daugiau »

praeivis

tas kas būtina vistiek neviešinama, o tiktais paskelbiama jau mirusių ar besiruosianciu pas Abraomą tamsius darbelius

Raigerdas

Man siaubą kelia tik tai, kiek daug Lietuvoje išdavikų. Ne vienas, ne du, o tūkstančiai. Kažkada tai sovietinėje armijoje esu girdėjęs tokią nuomonę apie lietuvius, kad tai išdavikų tauta. Matyt, tikrai yra stipriai pakenkta lietuvių tautai, kad ji taip pradėjo degraduoti ir tą „kelionę” tęsia ir toliau. Įdomios pavardės tų išdavikų, nes matosi, kad tai buvę pamestinukai arba našlaičiai, arba palikuonys iš buvusių baudžiauninkų : Vardas, pavardė, tėvavardis: Plonadūmis Juozas, s. Jono Gimimo metai: 1923 m. Registracijos data: 1955-02-01 Registracinis bylos nr.: 7112 Tomų kiekis: 1 Tomo numeris: 1 Lapų skaičius tome: 112 Kategorija ir pseudonimas: agentas „Motiejus“ Bylos sudarymo metai: 1951 m. Padalinys atidavęs bylą į archyvą: KGB įgaliotinio įstaiga Eišiškių r. Arba štai kita išdavikė: Vardas, pavardė, tėvavardis:… Skaityti daugiau »

eilėraštis

Pilkųjų respublikų Sąjunga amžiams
galingo Briuselio tvirtai suburta
Europos mūs Sąjunga šauniai gyvuoki
Galinga, vieninga tautų sukurta.
Savo Valstybę mes šlovinam didžią,
Sujungia valdžias čia draugystė tvirta
Veda už rankų maištaujančius žmones
Į reikiamą kelią Baroso jėga.
Per audrą mūs eurai lyg saulė žėrėjo,
Didysis Barosas mums rodė kelius;
Į kovą teisingą tautas jis pakėlė
Net Laisvę prarasti jis įkvėpė mus.
Mes gausime eurų ir darbo idėjų
Į ateitį sočią pirmyn eidami
Ir būsime mūsų didžiosios Valstybės
Mėlynai vėliavai ištikimi.

Raigerdas anonymusiniam "eilėraščiui"

Ale, kaip ruspropagandiniai zombiai pergyvena dėl Europos, tai tikrai iš pavydo ne tik seilės varva, bet net putos gabalais teška. Jiems taip rūpi ta Lietuva, lyg iš Rusijos atėmė tą jau aplaižytą kaulą, ir dabar jis tapo nebepasiekiamas. Tai bent praradimas KGB šunims. Koks urzgimas, koks lojimas, kad atrodo jiems žemių vis per mažai. Žemių tikrai nėra per mažai, bet štai įprotis vogti Rusijai tapo neįveikiamu barjeru. Ir dabar teks gyventi neapiplėšiant kaimynų. Tai svieto pabaiga Rusijai, turint tokią kariauną, turint tiek banditų, ir neleidžia plėšikauti. Vai, vai, vai… Belieka KGB plėšikams apiplėšti ne ką nors kitą, o patį Putiną.

37
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top