Lietuvos teisininkų draugijos kreipimasis „Dėl konstitucinių žmogaus teisių ribojimo“

Kviečiame susipažinti su Lietuvos teisininkų draugijos viešu kreipimusi „Dėl konstitucinių žmogaus teisių ribojimo“.
Kad ir labai vėluodama, teisininkų bendruomenė ryžosi išsakyti savo „nerimą“ dėl pandemijai suvaldyti taikomų specialiųjų priemonių neteisėtumo ir neproporcingumo.

Lietuvos Respublikos Prezidentui
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkei
Lietuvos Respublikos Ministrei Pirmininkei

Dėl konstitucinių žmogaus teisių ribojimo

Lietuvos teisininkų draugija (toliau – ir LTD), pripažindama Vyriausybės pareigą taikyti ypatingas priemones, siekiant suvaldyti epidemijos protrūkį šalyje, atkreipia dėmesį į tai, kad teisinėje valstybėje taikant minėtas priemones, būtina įstatymuose numatyti jų laikinumą, o taikant konstitucinių žmogaus teisių ribojimus, juos taikyti teisėtai ir proporcingai siekiamam tikslui.

LTD atkreipia valstybės valdžios institucijų dėmesį į šiuos nerimą keliančius aspektus:

1. Būtina įstatymuose įtvirtinti specialių teisinių režimų laikinumą. Kadangi specialiųjų teisinių režimų (karantino ir ekstremaliosios padėties) atveju gali būti nukrypstama nuo valdžių padalijimo principo ir žmogaus teisių apsaugos įprastinio konstitucinio standarto, todėl įstatymuose turi būti numatytas šių priemonių laikinumas, t.y. konkretus laiko terminas, kaip tai numatyta Konstitucijos 144 straipsnyje. Manytina, kad Civilinės saugos įstatymas, vien ta apimtimi, kuria leidžia plačios apimties konstitucinių žmogaus teisių ribojimą, nenumatant jų laiko trukmės, galimai prieštarauja Konstitucijai. Be to, tas faktas, jog šiuo metu taikomas specialiąsias priemones numato ne vienas, o du skirtingi įstatymai (Civilinės saugos ir Užkrečiamųjų ligų) galimai prieštarauja teisinio tikrumo ir saugumo principams.

2. Konstitucija neleidžia visiškai uždrausti konstitucinių žmogaus teisių realizavimo. Konstitucija leidžia nepaprastosios padėties ar kitais ypatingais atvejais laikinai apriboti kai kurias konstitucines žmogaus teises, tačiau ji net nepaprastosios padėties metu nenumato galimybės, kad jų realizavimas galėtų būti visiškai uždraustas, todėl būtina atsisakyti visiško tam tikrų konstitucinių žmogaus teisių ir laisvių draudimo praktikos. Ekstremaliosios situacijos metu šiuo metu Lietuvos Vyriausybė apriboja, o kartais visai draudžia šias konstitucines žmogaus teises ir laisves: 1) susirinkimų laisvę (Konstitucijos 36 str.), 2) teisę į darbą ir verslą nemažam ūkio segmentui (Konstitucijos 48 str.), 3) teisę į sveikatą, kai nenurodytam laikui atidedamos kai kurios medicinos paslaugos (Konstitucijos 53 str.), 4) judėjimo laisvę toje pačioje ar skirtingose savivaldybėse (Konstitucijos 32 str.) ir kitas. Minėtas besąlygiškas judėjimo draudimas pažeidžia ir Konstitucijos 21 straipsnio ginamą žmogaus orumą bei vaikų pareigą globoti savo tėvus senatvėje (Konstitucijos 38 straipsnis) tuo aspektu, kai ši pareiga būtų vykdoma negalinčių savimi tinkamai apsirūpinti tėvų atžvilgiu, net atlikus viruso testą ar pasiskiepijus nuo jo. Minėti ribojimai turėtų būti proporcingi siekiamam tikslui ir jais negalima visiškai uždrausti konstitucinių teisių realizavimo, todėl įstatymuose būtina numatyti atvejus ir sąlygas, kai galiojant šalyje karantinui ar ekstremaliai situacijai, bent jau ribota apimtimi galėtų būti realizuojamos konstitucines žmogaus teises.

3. Ribojimai gali būti įvesti, tik laikantis teisėtumo reikalavimo. Manytina, jog Konstituciją atitiktų tokia tvarka, jei įstatymuose būtų numatyta, jog laikinųjų specialiųjų teisinių režimų (karantino ir ekstremaliosios situacijos) metu taikomi konstitucinių žmogaus teisių (numatytų Konstitucijos 145 straipsnyje ir kiti) laikini apribojimai turėtų būti sankcionuoti Seimo analogiškai tai tvarkai, kuri numatyta Konstitucijos 144 straipsnyje. Tačiau šiuo metu yra taikoma nemažai konstitucinių žmogaus teisių ribojimų ar visiško jų draudimo (pvz., teisės į privatų gyvenimą, susirinkimų ir asociacijų teisės, teisės streikuoti ir religijos laisvės), kurie nėra numatyti jokiame įstatyme, kas būtina pagal Konstituciją). Be to, dalis šių ribojimų nebuvo paskelbta Teisės aktų registre. Visa tai gali suponuoti valdžių padalijimo, teisinio tikrumo ir saugumo, atsakingo valdymo bei kitų su teisine valstybe susijusių konstitucinių principų pažeidimus.

Dėl aukščiau minėtų priežasčių kviečiame atsakingas institucijas sudaryti darbo grupę dabar galiojančių su specialiaisiais teisiniais režimais susijusių teisės aktų peržiūrai bei atitinkamų projektų parengimui. Tuo pačiu prašome į Ekspertų tarybą prie Vyriausybės įtraukti žmogaus teisių ir konstitucinės teisės specialistus, kurie galėtų padėti išvengti dabar taikomų specialiųjų priemonių neteisėtumo ir nekonstitucingumo.

Lietuvos teisininkų draugijos pirmininkas
Dr. Arnas Paliukėnas

teise.pro

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
19 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Ta(u)ta

Atrodo, kad Lietuvoje dar yra drąsių, atsakingų ir teisingų.

Tomas

O Lietuvoje dar yra teisininkų? Kodėl tik dabar juos nerimas užklupo ,o kai Deimantę plėšė iš namų kur jie buvo?

b.p.

Tvarkoj, o kur pas mus biudžetui brangiai kainuojantis „Konstitucijos aiškintojas”- Konstitucinis teismas ? Visokios lygių galimybių kontrolierių tarnybos ? Pagaliau yra „Konstitucijos garantas” – Prezidentas su krūva teisininkų … Kodėl jie visi nedirba savo tiesioginio darbo ?

komunistai itgi už žmogaus teises kovojo

teisininkai – tai dviejų tipų:
1. vilkai avies kailyje
2. tik vilkai.
—–
kiek nekaltų žmogelių nuo jų nukentėjo – pasiima teisininkai jų turtelį, santaupas ir dar purvais apipila.
kur kas didesni nusikaltėliai, nei tie kurie kalėjmuose sėdi

>> 7:16

Na ne. Bent 2-3 tikrų teisininkų pavardes ir tamsta žinote, tik jie neužima vadovaujančių pareigų. Taigi pridėkite ir trečią grupę.

dar

Gal teisininkų draugija turėtų kreiptis į Konstitucinį teismą?

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

Jau 8 paskutinieji seimai – antikonstituciniai (n_e_l_e_g_i_t_i_m_ū_s), kai seimo rinkimų įstatymas nedera su konstitucijos 55 straipsniu, kai sąrašinių negali būti seime. *** Nusispjovę ant Lietuvos konstitucijos bei nepaisydami Tautinės giesmės, kaskart vis įžūliau bei agresyviau, a_p_s_i_š_a_u_k_ė_l_i_a_i vienaląsčiai seimagyviai veikė ir tebeveikia svetimšalių naudai bemaž 30 metų. Milijonas (pusė visų!) darbininkų išvaryta svetur. Šie metai – visuotinio maišto pradžia: – apsišaukėliai vienaląsčiai seimagyviai, lauk iš seimo nedelsiant dabar, lauk iš Lietuvos; – moteriausybė, lauk iš tarnybos, lauk iš Lietuvos; – seimagyviai, moteriausybė, milicininkai-policininkai, prokurorų gaujos į teismą – Tautos tribunolą. _______________________ Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų neteisėto (antikonstitucinio) seimo landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų, dabar jau pasipuošusiųjų narkomaniška bei… Skaityti daugiau »

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

Jau 8 paskutinieji seimai – antikonstituciniai (n_e_l_e_g_i_t_i_m_ū_s), bet neišjungtų komunistų irštvos teisininkai nemato.
Geras pastebėjimas teksto autoriaus su nr 2021-08-18 7:16

Justitia

tai kad dar 2021-03-03 paskelbtas tas kreipimasis …
http://ltdraugija.lt/?p=1647

Stiklo valytuvas

https://m.delfi.lt/lietuvoje/article.php?id=87975365&amp=1
.
Kokia visuomenininkų „šaika“ ar oficiali partija prisiims atsakomybę dėl okupantų NEDEPORTAVIMO?!
Valdžia rūpinas okupantų vaikučių integravimu, o tuo pačiu ir nesusipratusių tautiečių smegenų plovimu. Ir kaip dėl to nedėkoti Lukašenkai, juk dėka jo (ir ne tik jo), Lietuva „PAGALIAU“ tapo multikultūrinės „pažangos“ PRAPULTIMI.
.
Kam dar abejonės dėl ‘šeimynukų’?
Kam dar abejonės dėl tautos ir valstybės išlikimo per nacionalizmą.

T0mas J.

Aha, įdomu – dokumentas be datos.
Gerb teisininkai, kaip jūs taip?
Ar čia visi beplatindami elektroninį variantą kai ką nupurtė nuo originalaus teksto? Štai todėl tikri dokumentai būna popieriniai, o jų kopijos – tai faksimilės.

Data

Kreipimasis aktualumo ne tik neprarado, bet tapo dar aktualesnis, nors nuo jo paskelbimo (2021-03-04) praėjo nemažai laiko.

Raimundas

Labai politkorektiškas kreipimasis: “ ir saviems ir jūsiškiams” ( i vašem i našem)….

Kis

pavargus,sunku susikoncentruoti,ypac teisiniai dalykai,bet kaip suprantu,tai tie priimami veiksmai yra antikonstituciniai?Kas cia darosi su musu valdzia?Gal malonekite,ateiti per viesnami LRT ir paaiskinti tautai,kas norima ir jau daromasu Lietuva.Toliau „vairuoti URM -neatsakinga,nes ten (atsiprasau policininku)bet man susidaro ispudis,kad dirba vieni kenkejai Lietuvai.Juk senelis ,o dabar nauja jega ir anukas kur tik prosilies,net auksas virsta meslu.Sakau ,ardar mazai nusikalsta,ar mes turime prezidenta,juk tauta nesiruosia klausytis patyciu ir gasdinimu dar tiek metu.Uz viskabusite atsakingi,tai tiesiogine provokacija.Manau sulauksite,Baltarusija pavyzdys.

O visgi

Kreipimasis aiškus, konkretus, dalykiškas, bet kodėl net užuominos apie šį Kreipimąsi Draugijos dokumentuose neįmanoma rasti? Tik feisbuke. Be to – tik su Pirmininko parašu, kas irgi neprideda papildomo svorio.

ah1

a tai jau ir teisininkas dašuto kad karonbaubis tai mechanizmas suvaržyti ir atimti žmogaus teises ir laisves? Jau nustojo manyti kad JŲ nepalies švabaplanis?

Reikejo palaukti metiniu

Kreipimasis skelbtas 2021-03 ir …atgarsio nebuvo ir nera.patys kreipimosi autoriai tyli, viesumoj nesirodo. Atliko ,kad neuzkliutu ,jei pasikeistu situacija-apsidraude

Antanas

Kur gyvena ši draugija, jeigu sapalioja apie teisinę mūsų valstybę ???
Gal kaip Karlsonas, Daujanto rūmų pastogėje ???

geda ir skaityt

išstenejo kažkokį pareiškimą ir šitie subinlaižiai . tik iš teksto matos kad tai daugiau profesiniai patarimai valdžiai , kaip teisiškai teisingiau įformint diktatūros ir fašizmo elementus įstatymuose ,kad mažiau kabliukų liktų praktiškam jų pritaikyme

19
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top