Lietuvos žydų bendruomenių viešas pareiškimas dėl LŽB pirmininkės Fainos Kukliansky veiksmų

Supažindiname su Lietuvos žydų bendruomenių viešu pareiškimu dėl LŽB pirmininkės Fainos Kukliansky veiksmų.
Primename, kad rugpjūčio 6 d., antradienį, Lietuvos žydų bendruomenė (LŽB) pranešė dėl grasinimų neribotam laikui uždaranti Vilniaus sinagogą ir savo būstinę. Tokį sprendimą LŽB priėmusi, kaip teigiama jos pareiškime, nes, esą, sulaukianti grasinančių laiškų ir telefono skambučių: „Pastaruoju metu Lietuvos žydų bendruomenė gauna grasinimo laiškus ir skambučius. Tvyrančios ir skatinamos įtampos kontekste nei bendruomenė, nei Vilniaus Sinagoga neturi galimybių užtikrinti čia besilankančiųjų žmonių, kurių tarpe yra ir nuo nacių nukentėjusiųjų, jų šeimų saugumo“, – teigiama LŽB pranešime.

Mes, Vilniaus žydų bendruomenė, Kauno žydų religinė bendruomenė, Klaipėdos žydų bendruomenė, Šiaulių apskrities žydų bendruomenė, Panevėžio žydų paramos bendrija, Ukmergės rajono žydų bendruomenė, vienijančios absoliučią daugumą Lietuvoje gyvenančių žydų nepritariame vienasmeniškiems ir galimai nesantaiką kurstantiems Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės (LŽB) pirmininkės F. Kukliansky veiksmams bei pareiškimams dėl Vilniaus sinagogos ir bendruomenės patalpų uždarymo.

Ta proga pareiškiame:

1. Vienareikšmiškai pritardami vakarietiškos atminties politikos standartų įsitvirtinimui Lietuvoje ir su naciais kolaboravusių asmenų atminimo ženklų pašalinimui iš viešųjų erdvių Vilniuje ir visoje Lietuvoje. Apgailestaujame, kad kraštutinės jėgos nori tuo pasinaudoti skaldant ir supriešinant visuomenę, o taip pat, kad Lietuvos politikos elitas ir lyderiai to vienareikšmiškai nepasmerkia.

2. Apgailestaujame, kad dėl savo autoritarizmo nepasitarusi su Lietuvos žydų bendruomenėmis LŽB pirmininkė daro nekorektiškus pareiškimus visų Lietuvos žydų vardu ir taip galimai nuteikia prieš mus (Lietuvos žydus) kitą Lietuvos visuomenės dalį.

3. Pareiškiame, kad žydai visada buvo ir yra lojalūs Lietuvos Respublikos piliečiai. Tiek Vilniuje, tiek ir visoje Lietuvoje jaučiamės saugūs, tačiau antisemitizmo augimas mus neramina. Pasisakome už konstruktyvų dialogą tarp įvairių Lietuvos piliečių grupių. Dialogas ir ekspertų pokalbiai – tai, ko reikia šiuolaikinei visuomenei. Taip pat manome, kad teisėsaugos institucijos turi labai dėmesingai tirti visus tautinės nesantaikos ar kitokius ksenofobijos atvejus bei užkirsti kelią jiems įvykti.

4. Manome, jog vieną kartą ir visiems laikams, pasitelkus Lietuvos ir tarptautinius ekspertus reikėtų nuodugniai ištirti ir įvertinti mūsų valstybės istorijos puslapius, nekuriant istorijos politikos, o tiesiog įvardinant ir įvertinant faktus bei platesnį kontekstą. Tai prisidėtų prie santarvės, tiesos ir teisingumo Lietuvoje.

5. Kviečiame visus susilaikyti nuo nesantaiką kurstančių veiksmų ir pareiškimų, o apie skaudžias XX a. istorijos patirtis kalbėti istorinių argumentų kalba, remiantis vakarietiškais vertinimo standartais.

Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Gurevičius
Kauno žydų religinė bendruomenės vadovas Mauša Bairakas
Klaipėdos žydų bendruomenės pirmininkas Feliksas Puzemskis
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis
Panevėžio žydų paramos bendrijos pirmininkas Leonid Mejerov
Ukmergės rajono žydų bendruomenės pirmininkas Artūras Taicas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top