Linas Balsys įvertino „Valstybės paslaptį“ – filmą apie antrąją kadenciją bebaigiančią Dalią Grybauskaitę ir jos valstybės paslaptis?

Buvęs Dalios Grybauskaitės patarėjas Linas Balsys, Lietuvos ryto televizijos laidos „Ant bangos“ vedėjų Kristupo Krivicko ir Editos Užaitės paprašytas, pakomentavo naujausią režisieriaus Donato Ulvydo darbą – dokumentinį filmą „Valstybės paslaptis“. Nuo balandžio 12 d. kino teatruose rodomo filmo pagrindinė herojė – kadenciją baigianti prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Visą laidą žiūrėkite trečiadienį 21:00 val. per Lietuvos ryto televiziją, L. Balsio epizodą – ČIA.

Klausiamas, kodėl jis, lig tol kūręs meninius filmus (iš aštuonių jo sukurtų darbų žinomiausi „Tadas Blinda. Pradžia“ ir „Emilija iš Laisvės alėjos“), ėmėsi būtent tokio filmo, D. Ulvydas prisipažįsta: jį žavi asmenybės, lyderiai, jį įkvėpęs ir filmas apie B. Obamą:

„Man patinka ryškios asmenybės – nuo Harlio ir Deividsonų, Styvo Džobso iki Barako Obamos. Viešėdamas Amerikoje turėjau progą pamatyti filmą „The final year“ (2017). Tada, pamenu, skrisdamas namo susimąsčiau: turime patys Lietuvoje pasaulinio kalibro lyderę – ir apie ją turi būti sukurta dokumentika. Taip gimusi mintis nebepaleido, svajojau drąsiai ir po poros metų darbo filmas apie prezidentinio gyvenimo realybę jau tampa mano kūrybos realybe“.

Tikėtina, kad jau visai netrukus filmas sulauks kur kas gyvesnio aptarimo, kad bus išstudijuotos ne tik L. Balsio pastebėtos klaidos ar naujos žinomų įvykių interpretacijos, bet ir režisieriaus ieškojimai, kaip papasakoti tai, kas ir toliau nutylima, ir dar tokiu būdu, kad rastųsi … intriga, tiksliau, dar viena „paslaptis“.

Gal todėl ir filmo anonsuose, skelbtuose belaukiant premjeros, valstybės paslaptimi primygtinai vadinama… viskas, kas susiję su Dalia Grybauskaite. Valstybės paslaptimi padaroma, net ir tai, ko ji pati sakosi neturinti – jos asmeninis gyvenimas.

Skaitant, kaip režisierius noriai „pasakoja“, kas jo norėta pamatyti ir kitiems parodyti, ima nuostaba: negi jis iš tiesų manosi priartėjęs prie Dalios Grybauskaitės ar prezidentės paslapčių?

Tai filmas, pasakojantis, kas vyko ir tebevyksta mūsų valstybėje: netikėtos svarbiausių 2009–2019 metų įvykių atomazgos, nepaaiškintos aplinkybės, netipiški sprendimai, politinio gyvenimo detalės, apie kurias net slaptosios pažymos dažniausiai nutyli. Taip pat vertybėmis grįstos lyderystės kaina ir nacionalinio orumo paslaptis. Gyvenimas „prie Dalios Grybauskaitės“ ir pačios Prezidentės gyvenimas. Ką iš tikrųjų reiškė Prezidentės „linkėjimai“, ką apie tiesmuką Prezidentę kalba Lietuvoje, Europoje ir Amerikoje? O koks ji žmogus: kas sugraudina „plieninę magnoliją“, ar girdėjote ją dainuojančią, matėte vairuojančią, verdančią kavą ir kaip jautėsi su Prezidente dirbę žmonės?

Kadencijai baigiantis ir pati Prezidentė buvo atviresnė, jau ne kiekvienas pokalbis buvo su perspėjimu – kalbėsimės off the record (ne įrašui ir ne citavimui). Atviras dokumentinis filmas „Valstybės paslaptis“ padės ne tik pasinerti į istorinius vieno valstybės dešimtmečio įvykius, praskleis žiūrovams Prezidentūros užkulisius, bet ir leis suprasti valstybės valdymo ypatumus, pajusti asmenybės ir charakterio jėgą.

Režisierius neslepia – pradžia buvo beprotiškai sunki. „Politikos užkulisiai atrodė iš pradžių visiškas kosmosas. Akys plėtėsi vis labiau ir vis labiau norėjosi dalintis tuo su Lietuvos žmonėmis – pamatykit, kas ir kaip vyksta mūsų valstybėje, ką išgyvena Prezidentė, kai lieka viena prieš Kremlių ir prieš Vašingtoną, teisėsaugos klanus ir oligarchus, net prieš savo bendražygius ir kaip tokiose situacijose pasielgtume mes patys? Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę pažinti Dalią Grybauskaitę ne tik kaip Prezidentę, bet ir kaip žmogų ir galiu tuo jausmu pasidalinti su visa Lietuva. Su tiek, tokio įdomumo ir sudėtingumo medžiaga man dar dirbti neteko. Kad ir kaip būtų gaila, bet nesutalpinsiu visko į vieną juostą. Užtat bent jau ramu, kad filme liks tai, kas svarbiausia, mano, kaip kūrėjo požiūriu, – svarbiausia.“

Bet už vieną dalyką jau dabar būtų galima D. Ulvydui paploti – filmo pavadinimas išties taiklus, o svarbiausia, primena tą, kurią visi nori pamiršti ir taip suteikia jo pasakojimui kitą perspektyvą. Juk tikroji šios valstybės paslaptis yra Deimantė Kedytė – 2012 m. gegužės 17 d. valstybės vardu pagrobta iš gimtųjų namų ir visai ne metaforiškai paversta valstybės paslaptimi. Kas iš tiesų nutiko Garliavos mergaitei, tiesos nežino net ir valstybės vadovė – s. Nijolei Sadūnaitei tą pripažino ir pati Dalia Grybauskaitė. Ir nesiryžta sužinoti.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
18 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
18
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top