Yra toks versliukas „ant“ Lietuvos – daryti apklausas.
Ir atsitik man taip, kad už kelių dienų rinkimai, o apklausos nė vienos. Vilmorus tyli, Spinter tyli, Baltijos tyrimai tyli. Kodėl? Gal baisu?
Baisu paskelbti apklausas nes jos gąsdina, pykdo, motyvuoja ir programuoja žmonių elgesį. O užsiimti kortų kaladės permaišymu su 3,1 procentinio punkto paklaida kažkaip nesinori, rinkimai ant nosies ir visos manipuliacijos pasimatys kaip ant delno. Todėl ir tyli kaip žiurkėnai grūdų pilna burna.
O Europa nesnaudžia ir kitose šalyse apklausos veja viena kitą.
Kur tie šūkiai reikalaujantys daugiau Europos Lietuvoje? Aš pirmas pasirašyčiau po jais.
Jūsų dėmesiui Europos dešiniųjų jėgų apžvalga. Tikrų dešiniųjų. Suprantama, kad geopolitiniame kontekste ne su visais rastume bendrą kalbą Europos parlamente, bet pabandom suskaičiuoti.
Prancūzija
Nuo kovo mėnesio prancūziško „Nacionalinio susivienijimo“ reitingas išaugo dviem procentiniais punktais. Dabar jis sudaro 33 proc. tarp respondentų, kurie tikrai balsuos ir tai su 1,2 procentinio punkto paklaida. (Primenu, kad lietuviška paklaida būna 3,1 procentinio punkto).
Dar 5 proc. priskiriami Erico Zemmouro „Reconquête“ partijai. Tai taip pat dešinieji. O kur dar konservatyvi partija „Les Républicains“, kuri surinko 7 proc. (paklaidos riba: 0,7 procentinio punkto (čia Gaidys turėtų paraudonuoti iš gėdos), t. y. puse procentinio punkto daugiau nei per ankstesnę apklausą balandį.
Tuo tarpu bendras visų kairiųjų partijų rezultatas tesiekia 32,5 proc.
Apklausa atlikta gegužės 27-30 dienomis.
https://www.lemonde.fr/…/eu-elections-poll-far-right…
Vokietija
AFD mažina tempus. Nuo sausio mėnesio šios dešiniosios partijos reitingai smuko nuo 22 procentų iki 16. Galimai dėl pareiškimų susijusių su požiūriu į Rusiją.
Bet kokiu atveju AFD yra antra-trečia politinė jėga Vokietijoje.
Italija
Čia lyderiai dešinioji partija Italijos broliai (Fratelli d’Italia) vadovaujami Džordžijos Meloni. Italijos broliai yra labiausiai rinkėjų palaikoma politinė šalies jėga. Pagal apklausas už juos žada balsuoti 27 procentai rinkėjų.
Ispanija
VOX. Tai trečia politinė šalies jėga, kurią rinkimuose turėtų palaikyti 11 procentų rinkėjų.
Lenkija
Konservatyvioji Teisė ir teisingumas dalinasi pirma-antra vietomis su kairiąja Piliečių platforma. Už abi balsuotų po 31 procentą rinkėjų. Beje, dar yra tokia ultradešinioji Konfederacija, kuri rinktų 10 procentų balsų. Viso 41 procentas dešiniesiems.
Austrija
Austrijos Laisvės Partija. Nemaišyti su lietuviškąją leftistine. Tai dešinioji politinė jėga, kuri iki šio momento buvo trečioji politinė šalies jėga, tačiau šiuo metu ji yra Austrijos politinio žemėlapio lyderė. Už ją žada pasisakyti 29 procentai austrų.
Kitos šalys:
Belgija – „Vlaams Belang“ (VB) yra radikali dešinioji Belgijos politinė partija, kurią palaiko 26 procentai rinkėjų. Pridėkime dar konservatyvųjį „Naująjį flamandų aljansą“, kuris turi 20 procentų rinkėjų palaikymą. Viso 46 procentai belgų balsų.
Bulgarija – „Vazrazhdane“ yra nacionalistinė Bulgarijos politinė partija, kuri šiandien yra antra-trečia šalies politinė jėga turinti 15 procentų Bulgarijos rinkėjų palaikymą.
Čekija – „Laisvė ir tiesioginė demokratija“ yra Čekijos nacionalistinis politinis judėjimas. Tai ketvirta šalies politinė jėga turinti 9 procentų šalies rinkėjų palaikymą.
Danija – „Danijos demokratai“ yra dešiniojo sparno politinė partija, kuri susikūrė 2022 metais. Jos palaikymas nuolat auga. Šiuo metu tai ketvirta politinė šalies jėga turinti 10 procentų rinkėjų palaikymą. Danija turi dar vieną stiprią dešiniąją partiją – tai „Liberalų aljansas“, kuris renka 16 procentų palaikymą ir yra antra Danijos politinė jėga. Viso 26 procentai dešiniesiems.
Estija – EKRE. Estijos konservatyvi liaudies partija yra nacionalistinė ir dešinioji politinė partija. Šiuo metu tai trečia – ketvirta politinė šalies jėga turinti 15 procentų rinkėjų palaikymą.
Kroatija – Tėvynės judėjimas, dešinioji konservatyvi politinė jėga turinti 10 procentų rinkėjų palaikymą ir yra trečia šalies politinė jėga.
Vengrija – V. Orbano Fidesz su 48 procentais rinkėjų palaikymu ir toliau lieka šalies politinio žemėlapio lydere.
Airija – Nepriklausoma Airija – dešinioji politinė jėga susikūrusi tik 2023 metais ir apklausose jau turi 19 procentų palaikymą. Tai trečia šalies politinė jėga, kuri dar neišnaudojo viso augimo potencialo.
Latvija – Latvijas apvieniba (Nacionalinis susivienijimas), dešinioji konservatyvi politinė partija šiuo metu su 14 procentų palaikymu yra šalies lyderė.
Nyderlandai – Laisvės partija – nacionalistinė ir dešinioji Nyderlandų politinė partija. 2023 rudenį ji laimėjo nacionalinius rinkimus surinkusi 24 procentus balsų. Šiandien ši partija turi 30 procentų rinkėjų palaikymą ir yra tvirta lyderė tarp visų šalies partijų.
Portugalija – Chega (Užteks) nacionalistinė konservatyvi, dešiniojo politinė partija Portugalijoje, kuri įkurta tik 2019 metais. Šiandien ji trečia politinė šalies jėga turinti 18 procentų palaikymą.
Rumunija – S.O.S. Rumunija – kraštutinių dešiniųjų politinė partija Rumunijoje. Ideologiškai dešinioji, rumunų nacionalistinė, socialiai konservatyvi partija įkurta 2021 metais. Rumunija kaip ir Lietuva nedaro apklausų ir seni duomenys rodo tokią partijų padėtį, kokia ji buvo ankstyvą pavasarį. Pagal jas SOS Rumunija palaiko 7 procentai rinkėjų.
Švedija – Švedijos demokratai (SD) yra nacionalistinė, socialkonservatyvi ir dešinioji politinė partija. Tai antroji šalies politinė jėga turinti 20 procentų rinkėjų palaikymą.
Šalyse, kurių nepaminėjau dešinieji (tikri) nevaidina kiek didesnės reikšmės politiniame tų šalių gyvenime.
Na o bet tačiau… grįžkime į Lietuvą. Čia nuo balandžio 25 dienos apklausose ramuma. Saugi ramuma. Jei ką mes ne prie ko (apklausų agentūros). Taip buvo balandį, o dabar birželis. Visuomenėje galėjo įvykti kardinalūs pokyčiai – sakys protingos galvos.
O balandžio apklausos rodo, kad laimės socialdemokratiniai bebrai, po jų nekonservatyvūs konservatoriai, toliau valstiečiai, liberalai ir „vinigretas“ Vardan valdžios. Vienu žodžiu bebrai, bebrienės ir bebriukai. Žiūrėsim.