Linas Karpavičius. Nesvarbu, kas kaip balsuoja – svarbu, kas balsus skaičiuoja

Dar kartą apie elektroninį balsavimą.

Vasario 25 dieną, sekmadienį, Baltarusijoje vyko žemųjų parlamento rūmų ir vietos tarybų deputatų rinkimai. Visi suprantame, kad rinkimai buvo labiau nei keisti ir primenantys ne rinkimus, bet sovietinių laikų „šventę“.

Nesvarbu, kas nugalės, svarbu, kad bus pasiekta įtikinama pergalė, įrodanti partijos ir liaudies vienybę. Bet…

Pasirodo, tokios pergalės negana. Jie planuoja per dvejus metus pereiti prie elektroninio balsavimo. Taip, taip… teisingai išgirdote.

Baltarusijos režimas nutarė įdiegti patį „demokratiškiausią“ valdžios rinkimo būdą – elektroninį balsavimą.

Baltarusijos režimas nutarė įdiegti patį „demokratiškiausią“ valdžios rinkimo būdą – elektroninį balsavimą, apie kurį dieną naktį svajoja ir mūsų valdžia.

Pasak Baltarusijos CRK vadovo Ihario Karpenkos, norint šalyje įdiegti elektroninę balsavimo sistemą, kaip tai daroma Rusijoje, reikia parengiamųjų darbų, kad būtų įdiegtos atitinkamos skaitmeninės technologijos. Šiuo metu CRK ir Vidaus reikalų ministerija sprendžia elektroninio Baltarusijos gyventojų registro sukūrimo klausimą, be kurio neįmanoma toliau kurti rinkėjų registro.

Visa apimanti šalies piliečių skaitmenizacija yra būtinas žingsnis pereiti prie elektroninio balsavimo.

VRK vadovas taip pat paaiškino tokios sistemos ypatumus: balsavimas organizuojamas taip, kad registruojantis skaitmeninėje aplinkoje nebebus galima balsuoti neprisijungus. Rinkimuose galite dalyvauti naudodamiesi elektroniniu balsavimu iš bet kurios Baltarusijos vietos. Kartu po internetinio balsavimo rinkėjas pašalinamas iš balsavimo sąrašo tiesiogiai rinkimų apylinkėje.

Jei bus leidžiama balsuoti nesiregistruojant, galimas balsų klastojimas, o jei reikės registruotis, bus pažeistas slaptumo principas, kuris yra vienas iš demokratinių rinkimų kertinių pamatų.

Priminsiu, kad elektroninio balsavimo kritikai, kuriems priklausau ir aš, gana skeptiškai vertiname šią naujovę. Balsuojant internetu, jei bus leidžiama balsuoti nesiregistruojant, galimas balsų klastojimas, o jei reikės registruotis, bus pažeistas slaptumo principas, kuris yra vienas iš demokratinių rinkimų kertinių pamatų.

Dvi valstybės jau yra išbandžiusios elektroninį balsavimą: tokiu būdu buvo galima rinkti Estijos parlamentą ir Maskvos miesto tarybą Rusijoje. Balsavimo rezultatai buvo įspūdingi – abejuose rinkimuose laimėjo valdžios partijos.

Beje, Rusijoje artėjant taip vadinamiems prezidento rinkimams, taip pat ruošiamasi išbandyti elektroninio balsavimo „privalumus“. Tikiuosi rezultatai pranoks lūkesčius. Laukiama pagrindinio kandidato pergalės surinkus 99,9 procento balsų. Back in USSR?

O kaip kitose šalyse? Suomija visiškai grįžo prie klasikinių rinkimų naudojant popierinius biuletenius, nes buvo užfiksavusi klaidingą balsų skaičiavimą. Airijoje elektroninio balsavimo taip pat atsisakyta – dėl per didelių sąnaudų. Vokietijoje buvo uždrausta naudoti elektronines sistemas balsuojant remiantis Vokietijos Federalinio Konstitucinio Teismo sprendimu dėl elektroninio balsavimo neatitikties sąžiningumo ir atvirumo principams. Pateikto sprendimo preambulėje sakoma, kad aptariamas metodas yra nepriimtinas valstybės piliečiams, kol kiekvienas pilietis aiškiai supras elektroninėse laikmenose ir jų programose vykstantį technologinį procesą.

Daugelis valstybių aktyviai kuria nacionalinius elektroninio balsavimo projektus, įskaitant balsavimą internetu, ir bando pritaikyti juos praktiškai. Štai Estija yra viena pažangiausių šalių, naudojanti elektroninę sistemą rinkimuose, kai rinkėjui reikalingas kompiuteris, prieiga prie interneto, ID kortelė su galiojančiu elektroniniu parašu arba kiti IT prisijungimo būdai, kuriais galima patvirtinti asmens tapatybę. Prieš balsuodamas pilietis turi atsisiųsti programos aplikaciją į savo kompiuterį. Programa automatiškai patikrina rinkėjo tinkamumą balsuoti ir parodo visą kandidatų sąrašą. Pasirinkus programa užšifruoja rinkėjo balsą. Rinkėjui savo balsą patvirtinus skaitmeniniu parašu programa perduoda jį balsų rinkimo serveriui. Rinkėjas gali patikrinti, ar balsas perduotas ir priimtas teisingai.

Vadovaujantis Armėnijos rinkimų kodeksu parlamento rinkimuose balsuoti elektroniniu būdu gali diplomatinių ir konsulinių atstovybių darbuotojai, armėnų kariškiai, dislokuoti kitose užsienio valstybėse, taip pat registruotų užsienyje Armėnijos organizacijų ir tam tikrų kategorijų darbuotojų šeimų nariai. Katalonijos (Ispanija) teisės aktai suteikia galimybę dalyvauti regioniniuose ir savivaldos rinkimuose elektroniniu būdu Katalonijos rinkėjams, esantiems už Ispanijos teritorijos ribų.

Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad elektroninis balsavimas yra pažangus ir priimtinas, išties kertasi su demokratijos principais ir tradicijomis. Net jei ir bus padarytas tam tikras technologinis proveržis, galintis garantuoti tam tikrą balso slaptumą, balsų skaičiavimas bus sudėtingas, sunkiai suprantamas, nepatikrinamas ir nekontroliuojamas procesas. Kitaip sakant, rinkimų komisijos nariai nė negalės perskaičiuoti balsų, o stebėtojai negalės reikšti pastabų dėl proceso organizavimo.

Vienas ūsuotas dėdė gerai suprato balsų skaičiavimo monopolio naudą. „Nesvarbu, kas kaip balsuoja – svarbu, kas balsus skaičiuoja.“ (J. Stalinas)

5 6 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top