Los Andželo arkivyskupas Jose H. Gomez: „Eutanazija nėra užuojauta“

Vatikano radijas

Nuo birželio 9-osios Kalifornija tapo penktąja valstija, kuri įteisino „gyvenimo užbaigimą“ mirtina doze iš medikų rankų patiems asmenims to paprašius.

Priimant šį įstatymą, anot Los Andželo arkivyskupo Jose H. Gomez, buvo peržengta riba, kuri skyrė senstančiais ir sergančiais besirūpinančią visuomenę nuo tos, kuri nužudo tuos kenčiančius, kurių nebegalime toleruoti.

„Mūsų vyriausybės lyderiai, – rašo ganytojas, – sako mums, jog suteikti teisę pasirinkti gydytojo išrašytą mirtį reiškia užjausti, ir paguos senelius bei žmones su mirtinomis ir chroniškomis ligomis. Tačiau žudyti nėra rūpintis. Tikra užuojauta reiškia eiti su tais, kurie kenčia, dalintis jų skausmu, padėti jiems nešti naštą. Meilė savo artimui nėra išpildoma duodant savo kaimynui mirtiną piliulių dozę.

Savižudybė su gydytojų pagalba byloja apie solidarumo nesėkmę ir tik padidins izoliacijos bei vienatvės jausmą, kurią mūsų visuomenėje jaučia jau daug žmonių. Šiuo naujuoju įstatymu mes apleidžiame pažeidžiamiausius ir trapiausius kaimynus nurašydami juos kaip „nevertus“ mūsų rūpesčio, kaip „eikvojančius“ mūsų ribotus socialinius išteklius. Naujasis įstatymas padidins nelygybes mūsų sveikatos apsaugos sistemoje. Neturtingi seneliai jau dabar turi mažiau gydymo galimybių, mažą galimybę gauti paliatyvią slaugą ar priežiūrą namuose.

Valstybėje, kurioje milijonai yra priversti kliautis Vyriausybės apmokama slauga, kas gali galvoti, kad Vyriausybė apmokės mėnesiais ar net metais brangų gydymą, kai gali išrašyti pigų savižudžio tablečių buteliuką?

O turint omeny augantį Alzheimerio ir kitų demencijos ligų turinčių senelių skaičių, kiek truks, kol išgirsime kvietimus pasiūlyti „atjaučiančius pasirinkimus“ tiems, kurie nebegali pasirinkti ar kalbėti už save? Toks yra naujojo įstatymo pavojus: mirtis, kurios kai kurie prašo sau šiandien ryt, gali tapti „pasirinkimu“, kurio daug kas nebegalės atmesti.

Savižudybės padedant logika neišvengiamai suteikia Vyriausybei ir administratoriams galią nuspręsti, kurį gyvenimą verta gelbėti ir prižiūrėti, o kuris geriau kad baigtųsi mirtimi. Tokių sprendimų kriterijai visada bus arbitralūs, juos priimant stiprūs ir galingi spręs likimą tų, kurie yra silpni ir mažiau įtakingi visuomenėje. Tai – tironijos pradžia.

O problemos, dėl kurių žmonės bijo pasenti, susirgti ar tapti neįgalūs, išlieka tos pačios, – priduria arkivyskupas Gomez. – Dabartinėje sveikatos sistemoje daugumai nuskausminamieji neįperkami, beveik neįmanoma gauti paliatyvią slaugą ir kitas paslaugas, leidžiančias gyventi paskutines dienas oriai.

Įstatymo įsigaliojimo dieną slaugos namų darbuotojai ir toliau bus persidirbę, mažai uždirbantys, jų darbo sąlygos trukdys teikti kokybišką medicininę priežiūrą – puikią ir su užuojauta. Medicinos mokyklos toliau neruoš būsimų gydytojų ir sveikatos priežiūros profesionalų, turinčių tinkamą pasirengimą teikti paliatyvią slaugą ir priežiūrą gyvenimo pabaigos.

Tai yra tikrieji motyvai, kurie mirtiną ligą ir merdėjimą padaro tokius baugius žmonėms, ir dabar yra laikas politikams ir medikams juos spręsti“, – rašo Los Andželo arkivyskupas.

Jis taip pat pabrėžia ir primena slaugams, medikams, ligoninėms, slaugos centrams, jog įstatymas saugo sąžinės prieštaravimo teisę, jis neverčia bendradarbiauti ar dalyvauti. Sąžinės prieštaravimas yra teisingas atsakas tokiam, kaip šis neteisingam įstatymui.

Padėti ligoniams save nužudyti neigia jų orumą ir menkina žmoniškumą tų, kuriems patikėta jais rūpintis. Medicinos profesionalai pašaukti būti gyvybės tarnais, o ne mirties dalintojais. Reikia melstis ir dirbti dėl gyvybės kultūros, kuriai gyvybė yra šventa nuo pradžios iki pabaigos, o asmuo nenustoja būti asmeniu ir nepraranda orumo bei teisės į gyvybę vien todėl, kad prarado kai kuriuos fizinius ar protinius sugebėjimus. Būtent tada jiems labiausiai reikia mūsų užuojautos ir meilės.

Vatikano radijas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top