LRT ir buvęs VSD vadas įspėja: vidurvasarį prokuratūrą pasiekęs teisinės pagalbos prašymas – Rusijos žvalgų operacija

Sekmadienio vakarą LRT televizijos laida „Savaitė“ įspėjo piliečius, kad šią vasarą Lietuvos Generalinės prokuratūros iš Rusijos gautas teisinės pagalbos prašymas padėti persekioti iš Sovietų sąjungos kariuomenės pasitraukusį lietuvį yra klastinga rusų žvalgybos operacija. Ja esą mėginta pakirsti Lietuvos gyventojų pasitikėjimą ne tik aukštaisiais prokurorais, bet ir visa valdžia.

Jeigu šios laidos rengėjai ir joje savo poziciją išdėstęs buvęs Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius, generolas Mečys Laurinkus yra teisūs, piliečiams darosi smalsu: kodėl Rusijos specialiųjų tarnybų žvalgybinėje operacijoje taip entuziastingai dalyvavo Lietuvos Respublikos Generalinės prokuratūros, VSD, Policijos departamento vadovai, kodėl šių pareigūnų dalyvavimą prieš Lietuvą nukreiptuose Rusijos tarnybų žaidimuose taip abejingai stebėjo pareigūnus paskyrusi prezidentė Dalia Grybauskaitė?

Pasak laidos „Savaitė“, Generalinė prokuratūrai pripažinus, kad toks teisinės pagalbos prašymas gautas dar vasarą, o Valstybės saugumo departamentui išplatinus pranešimą, raginantį piliečius, atsisakiusius tarnauti sovietinėje armijoje 1990–1991 metais, nevykti į Rusiją, Baltarusiją ir kitas ne Europos Sąjungos ar ne NATO valstybes, kilo klausimas, kodėl kelis mėnesius tylėjusi prokuratūra – juk žmonėms buvo kilusi grėsmė?

Prokuratūra savo tylą paaiškinusi tuo, kad jog tokio pobūdžio informacija sudaro valstybės paslaptį, tad kyla ir kitas klausimas: ta informacija pirmiausia pasirodė žiniasklaidoje, vadinasi, kai kas tą paslaptį nutekino. Kas? Kieno kaltė dėl to didžiausia?

„Savaitės“ kalbinti ekspertai patikino, neva tai galėjusi būti gerai suplanuota Rusijos tarnybų žvalgybos akcija: Lietuvos prokuratūros atsakymas Rusijai išvis nereikalingas, nes jis labai aiškus, tačiau tai buvo gera proga sukelti sumaištį visuomenėje ir supriešinti valstybės institucijas – ekspertų teigimu, neva tai ir buvęs tikrasis šios akcijos tikslas.

Būtent tokią poziciją išdėstė buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas Mečys Laurinkus, rėžęs tiesiai šviesiai: „Iš prokuratūros Rusijai šiuo atveju nieko nereikia. Ji žino, kokį atsakymą gaus. Jiems reikėjo būtinai, kad šita tema kaip nors prasibrautų į viešumą ir kad ji išeitų, pagaliau ji išėjo ir mes svarstome visi. Ir piktinamės, ir kaltinam Prokuratūrą, ji ginasi. Jau yra kuo užsiimti. Tai eis toliau ir klausimų daugės. Kas nors pasigaus kokią nors pikantišką temą. Jų visada būna. Pasigaus kokį nors grėsmės atvejį. Vėlgi gali būti. Tai – klasikinė žvalgybinė situacija, kuri dažnai yra vadinama aktyviąja priemone, kuri visada yra orientuota į ilgai grojančią plokštelę. O rezultatas yra tas, kad tie, kurie žiūri į šitą reakciją, nes žmonių reakcija visada yra žvalgybinės operacijos dalis, ir žiūri į šitą reakciją, ir žiūrės kokio, lygio ji yra, ir planuos kitą“, – tikino buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas M. Laurinkus.

Buvęs valstybės saugumo vadovas prisipažino manantis, jog Rusijos žvalgyba Lietuvos visuomene manipuliuoja kaip panorėjusi – reikalingą informaciją ji nutekina žiniasklaidai pati per savo įtakos agentus.

„Manau, kad nutekino tie, kurie tą ir ruošė. Tai paprastai taip būna per trečius asmenis, paprasčiausiai suranda įtakos agentą, kurių čia pilna, visada galima bet ką nutekinti. Jeigu kelis kartus bandė, ji viešumos nepasiekė, tai sakė: reikia pasistengti, kad pasiektų. Ir viskas. Mano tokia versija“, – pridūrė M. Laurinkus.

Sulaukusi kritikos už nedovanotiną delsimą, Generalinė prokuratūra viešai pasiaiškino, kad buvo imtasi tam tikrų priemonių, net surengtas koordinacinis atsakingų institucijų atstovų pasitarimas. Tačiau kada jis vyko, nepatikslino – valstybės paslaptis, kas dalyvavo – taip pat nutylima. Kaip praneša „Savaitė“, jos šaltinių teigimu, dar vidurvasarį tartasi, kokių priemonių imtis. Paistarimuose dalyvavo abiejų žvalgybos institucijų ir policijos atstovai, tačiau išeities nerado ir po mėnesio kreipėsi į parlamentinį komitetą.

M. Laurinkus buvo įsitikinęs: tokiomis provokacijomis Rusija Lietuvą atakuos dar ne kartą, todėl privalu būti pasirengusiems atremti grėsmes oriai.

Kadangi valstybėje daug atsakingų institucijų, tačiau nėra analitinio centro, kuris iškilus ypatingai situacijai gebėtų priimti sprendimus, prisiimtų atsakomybę, Laurinkus siūlo steigti analitinį centrą prie Valstybės gynimo tarybos – kol kiekviena žinyba veiksianti pagal savo reglamentą, rezultatas būsiantis toks kaip Krylovo pasakėčioje, kai gulbė, lydeka ir vėžys įsikinkę bandė judinti iš vietos vežimą, tačiau traukė jį į skirtingas puses.

Visą straipsnį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Taigi

😀 Ar iš pliurpiančių laidoje ir savo sąmokslo teorijas dėstančių savo akimis matė tą Rusijos teisinės pagalbos prašymą?

Vis dėlto,o jei išvykusius

į Rusiją lietuviukus pradėtų gaudyti,kaip estus?Tai nėra taip jau nekalta.Gal reikėjo iš karto įspėti.Kaip rizikuota žmonių likimais.Tai nesąžininga,nedora ir rusiška.Bet galima pasvarstyti kita,ar prie M.Laurinkaus būtų įvykusi Garliavos tragedija.Ar jis būtų buvęs išmintingesnis?

Tomas

Jei Laurinkus sako tiesą, kodėl Grina, Valys ir Grybauskaitė žaidė rusų pusėje?

ruta

Ar nebutu daug paprasciau ispeti Lietuvos piliecius ne post faktum , o kai tik buvo gauta informacija apie ‘Rusijos teisines pagalbos prasima’? Ar nekompetencija Lietuvos instituciju yra tokia milziniska , kad net pacius paprasciausius klausimus nesugeba priimti operatyviai , be idiotisko slaptumo ir delsimo .Persasi isvada /tai ir Alesio Beliacko atidavimas Lukasenkos savivalei ir pono Laurinkaus bendradarbiu ‘dovana’ ‘sefui’ gimtadienio proga , snipo pagaminimas , ir nenoras matyti Amerikos aferistu ‘Willjams’,’Alitos’ skandalinga privatizavima , ‘Lietuvos guju ‘ pusdikis atidavimas Rusijai ,Kusaites tardymas Rusijos FSB ../, kad valstybei svarbiose institucijose , tupi arba visiski puskvailiai , arba parsidaveliai kenkejai .

Taigi rutai

Jūsų nuomone mokesčius mokėti vengiantį Beliackį Lietuva turėjo dangstyti, tai yra dangstyti nusikaltėlį ir būti jo nusikaltimų bendrininke? Taigi, tokį Beliackį JAV ilgam už grotų būtų patalpinę, tai buvusiose sovietinėse valstybėse už mokesčių vengimą bausmės švelnios.

Mix

Mažiau paslapčių nuo visuomenės – mažiau problemų, kurių nesugeba išspręsti valdžiasėdžiai.

Raigerdas

Tada leiskite paklausti jūsų gerbiami ponios ir ponai, jūs ką, akli? Ne, gerbiamas Darius Kuolys ne aklas, tačiau jis tame nemato nieko blogo. Žmogus laisvai pažeidinėja mūsų valstybėje įstatymus, bet gerbiamas Darius Kuolys, moka apsimesti, kad jis šito nemato. Štai žmogus yra šmeižikas. Jis apšmeižė vieną, jis apšmeižė kitą, trečią, ketvirtą, kol nuo penkto negavo į snukį arba kas nors neapsikentęs nepadavė jį į teismą. Gerbiamieji, nejaugi jūsų gautas išsilavinimas, jūsų protas ir sąmoningumas yra tokio lygio, kad jūs nesugebate suvokti, kad šmeižikas yra nusikaltėlis? Ar yra pas mus kokia nors įstaiga, kur šmeižikas galėtų pasitaisyti? Jos nėra. Reiškia šmeižikų nenumaldomai daugės. Šmeižikas atsėdėjęs kalėjime gali būti tik dar labiau įbaugintas, bet ar jis susidorojo su savi yda? Ne. Ar… Skaityti daugiau »

Raigerdas

Labai gaila, kad nemaža dalis tautiečių turi tik vaikišką supratimą apie „žvalgybas”, „saugumą” ir t.t. Lietuvos valdžia nori, kad jų nepultų rusai. Noras geras, bet ar jis realus? Pasakykite, prašau, kaip galima nepulti Lietuvos, jeigu ji pati „prašosi” užpuolama? LIETUVOJE JAU ĮSIŠAKNYJO NEATSAKOMYBĖS IR NEBAUDŽIAMUMO ATMOSFERA, KURI JAU VIRSTA Į TRADICINIUS DALYKUS. Štai imame Rusiją ir mes matome, kaip įstatymai sau, valdžia sau. Štai imame Lietuvą ir mes matome; įstatymai sau, valdžia sau. Skirtumas tik toks, kokiu laipsniu tai yra vykdoma. Jūs žinote, kad kriminalai visada nusitaiko į tuos, kurie patys vagia, tik apsimeta, kad nevagia. Štai imame konkretų atveją – Mečys Laurinkus. Gerbiamas Darius Kuolys jį pristato „Aikštės televizijoje” kaip signatarą su visom regalijom. Bet paimkime Mečio Laurinkaus pliurpalynę… Skaityti daugiau »

Raigerdas

Manau, dauguma nors dabar turėtų suprasti, kodėl Mečys Laurinkus tapo VSD generaliniu direktoriumi. Daugelyje šalių gyvena ORAKULAI. Tai buvo nuo senų laikų. Paimkite Vikipediją, ir nors ten būna kartais ir klaidinačios informacijos, bet šį kartą tai yra gana objektyvi informacija: ” Fokidės slėnyje. Delfų šventykloje gyveno Delfų orakulas, žymiausias klasikinio graikų pasaulio orakulas ir tai buvo svarbiausia Apolono garbinimo vieta. Delfai buvo visų graikų šventovė ir kas ketveri metai atletai iš visos Graikijos rungdavosi Pitijos žaidynėse. Graikai ją laikė pasaulio centru ir iš tikrųjų ji pastatyta jiems žinoto pasaulio centre”. Dabartiniu metu Rusijos žiniskalida mėgsta spaudinti apakusios Vangos pranšystes, Rusijoje yra Globa su savo pranašystėmis, o mes turime savą ORAKULĄ MEČĮ LAURINKŲ. Jeigu paimti Mečio Laurinkaus pranašystes, tai jo pataikymų… Skaityti daugiau »

Jonas

Nenaudeliai po valstybine paslaptimi, mano pusbrolis slapstėsi, o valdžia ji pakišti norėjo ir butų prie šios dar viena pasakele,o likimai tai luztu

Promilė

Nuotraukoje tikriausiai elektros skydinė. Simboliška.

11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top