LVI: strategija „Lietuva 2050“ – ne analitinė prognozė, o visuomenės perauklėjimo programa

Laisvos visuomenės institutas (LVI), reaguodamas į viešą LR vyriausybės kvietimą komentuoti ir teikti pasiūlymus dėl LR Vyriausybės kanceliarijos, bendradarbiaujant su Vyriausybės strateginės analizės centru (STRATA), Seimo Ateities komitetu ir Vilniaus universitetu, parengtos Valstybės pažangos strategijos „Lietuva 2050“, šių metų sausio 20 dieną pateikė savo įžvalgas ir pasiūlymus dėl strategijos keitimo.

Išsiųstame rašte teigiama, jog viziją kūrę analitikai taikosi atitikti valdančios daugumos ideologines nuostatas, o didžiosios tautos dalies poziciją atmeta kaip pasenusią ir net sieja ją su totalitarizmu.

„Kadangi šiandien [valdančiosios daugumos nuostatos] vadinamos „liberalia demokratija“, pateiktame dokumente visiškai nuvertinamas prigimtinės šeimos institutas, paramą šeimai siejant su totalitarizmu, žmogaus teisės suprantamos kaip tam tikrų privilegijų suteikimas kai kurioms piliečių grupėms ir tyčiojamasi iš visko, ką didžioji lietuvių tautos dalis laiko savo kultūrine savastimi“, – rašome LVI pateiktose įžvalgose.

Tarp pateiktų įžvalgų yra ir pastebėjimas, kad bandant prognozuoti Lietuvos ateitį, dalyvavo ne tik valstybinė agentūra STRATA ar Vilniaus universiteto mokslininkai, bet ir valstybės valdymo institucijos, tokios kaip Vyriausybės kanceliarija ar Seimo Ateities komitetas, o tai yra savaime žalinga praktika.

„Valstybės institucijų dalyvavimas eo ipso žvilgsnį į ateitį daro šališką, o vieno iš daugelio universitetų, o ne, tarkim, įvairių pažiūrų mokslininkų ar jų grupių pasitelkimas liudija siekį kliautis saugiais ir kontroliuojamais instituciniais priklausomybės ryšiais. Jei LR Vyriausybei tikrai rūpėtų ateities prognozės, ji siektų raginti savo nuomonę išdėstyti vienodai nuo valdžios aparato nepriklausomas tyrimo institucijas, kurios atstovautų įvairias Lietuvoje esamas mąstymo kryptis ir politines sroves“, – pastebi rašto autoriai.

LVI teigimu, kuriama tik vienai politinei Lietuvos augimo krypčiai atstovaujanti pažangos strategija negali būti laikoma kokią nors direktyvinę galią turinčiu dokumentu, prie kurio ateityje turėtų būti derinami LR Seimo priimami įstatymai bei LR Vyriausybės nutarimai. Pasak rašto autorių, tai laikytina greičiau Lietuvos visuomenės perauklėjimo programa, o ne tikra analitine studija.

Atsižvelgiant į šiuos pastebėjimus, LVI rašte siūloma plėtojant Lietuvos ateities viziją pasitelkti ekspertus bei jų grupes, kurios atstovautų įvairias Lietuvoje esamas mąstymo kryptis ir politines sroves bei pasiūlytų autentiškas perspektyvas atspindinčias didelės dalies visuomenės požiūrius, kurie nebuvo atspindėti dabartiniame variante.

4.7 9 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Skaitytojas

Man tai atrodo dar paprasčiau: visos tos vizijos, misijos, strateginių gairių metmenų apmatai ir panašūs spalvoti PDF’ai yra tiesiog popieriaus gadinimas ir laiko švaistymas, užuot ką nors naudingai dirbus.

Atsimenu, kai varlius autistas buvo tapęs vieno seno universiteto rektoriumi, tai pasamdė pijaro firmą, kad sukurtų vadinamąjį „strateginį planą“. Pamenu tipišką frazę iš to „plano“: „į sėkmę orientuoti sprendimų priėmimo modeliai operatyviniame, taktiniame ir strateginiame lygmenyse“. Tas pat ir čia, tušti skiedalai standartinėmis pijarininkų frazėmis.

habilitâs

„Tarp pateiktų įžvalgų yra ir pastebėjimas, kad bandant prognozuoti Lietuvos ateitį, dalyvavo <…> ir valstybės valdymo institucijos <…> o tai yra savaime žalinga praktika“.  ∞  Institutas (LVI) labai jau diplomatiškas savo pastabose, nes kai pažiūri kas įeina į Valstybės pažangos tarybos sudėtį, t. y. kas mums kurpia ateitį, plaukai šiaušiasi. Iš tų 46 Tarybos narių, su žemiau išvardintais nenorėčiau turėti nieko bendro:  Ingrida Šimonytė – Ministrė Pirmininkė (Tarybos pirmininkė);    Aušrinė Armonaitė – ekonomikos ir inovacijų ministrė;    Kristijonas Bartoševičius  – Seimo narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovas;    Linas Dičpetris – UAB „Ernst & Young Baltic“ partneris;    Simonas Gentvilas – aplinkos ministras;    Gediminas Kirkilas – buvęs Ministras Pirmininkas;    Dainius Kreivys – energetikos ministras;    Aušra Kukelkaitė – viešosios įstaigos „Global Lithuanian Leaders“ direktorė;   … Skaityti daugiau »

Hmm

Oho, nežinojau to sąrašo. Visi eurogenderwokeleftizmo aukštieji kunigai, ir prie jų dar zakristijonas bartaševičius.

habilitâs

Sąrašas nors ir nereklamuojamas, bet oficialus ir prieinamas, daug įdomiau būtų, jei tokie institutai kaip LVI pateiktų informaciją, kas tas tautinis brežnevas, kurio titaniška ranka sudarė tą sąrašą, nes tai akivaizdi pretenzija į tautos „elitą“, norinčio spręsti, kaip kiti turi gyventi.

Skaitytojas

„viešosios įstaigos „Global Lithuanian Leaders“ direktorė“

Va čia man keistoka pasirodė. Kas čia per firmelė pavadinimu, reiškiančiu „Pasauliniai lietuviški vadovai“, ir iš ko ji pragyvena? Ir kas yra tie, po galais, pasauliniai lietuviški vadovai? Kam jie vadovauja ir apskritai, ką tai reiškia?

Šiaip

Sąrašėlyje nepastebėjau asmens, galinčio, t.y. turinčio laiko ką nors apgalvoti ir rišliai surašyti. Vieni „reprezentuojantys” asmenys. Tai kas ten tie t.i.k.r.i.e.j.i autoriai?

Skaitytojas

Samdyta pijaro firmelė, kuri ir surašo tuos skiedalus.

8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top