LVŽS prašo Prezidentės vetuoti naująjį Darbo kodeksą

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, prašydamas vetuoti Seimo priimtą naująjį Darbo kodeksą.

„Ekspertų ir socialinių partnerių atlikta išsami kodekso analizė rodo, kad projektu dar labiau išbalansuojama darbo santykių šalių pusiausvyra, įtvirtinamos normos, mažinančios darbuotojų ekonominį-socialinį saugumą.

Pavyzdžiui, supaprastintas atleidimas iš darbo, terminuotos sutartys nuolatiniam darbui. Seimas taip pat panaikino Darbo kodekso normą, kad darbuotojai yra silpnesnė darbo santykių pusė. Sumažinti įspėjimo apie darbo sutarties nutraukimą darbdavio iniciatyva terminai, atskirais atvejais (pvz., auginantiems vaikus iki 14 metų) – net keturis kartus: nuo 4 mėnesių iki vieno mėnesio. Išvis nesuprantama ir ciniška, jog panaikinta nuostata, draudžianti atleisti iš darbo besilaukiančias moteris.

Kodeksas užprogramuoja neišvengiamą įtampą tarp darbdavių ir darbuotojų. Be viso kito, tai reiškia, kad darbuotojų greitai gali tiesiog nebelikti. Kai kuriuose sektoriuose – pavyzdžiui, statybų, transporto, žemės ūkio, informacinių technologijų – stygių jaučiame jau šiandien“, – sako R. Karbauskis.

Jo nuomone, priimdamas Darbo kodeksą Seimas paneigė Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalyje įtvirtintas nuostatas kiekvienam žmogui turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą.

„Užuot skatinęs dialogą bei kolektyvinius susitarimus, kaip priimta sėkmingose Vakarų Europos šalyse, Seimas ėmėsi grubios bei neteisingos intervencijos į darbo santykius. Įsigaliojus projektui bei nesant tinkamos atsvarų sistemos – stiprių darbuotojų asociacijų ir profesinių sąjungų, įmonių socialinės atsakomybės tradicijų – gali atsirasti priešingas efektas, nei deklaruojama“, – pabrėžia LVŽS lyderis.

R. Karbauskio teigimu, kodeksas atveria kelią galimam piktnaudžiavimui darbo santykiuose, sumažėjusiam socialinio saugumo pojūčiui, išaugusiai žmonių motyvacija ieškoti saugesnės darbo ir gyvenimo aplinkos svetur. Tai gresia dar viena didele ekonominės emigracijos banga, dėl kurios Lietuva taptų išvis nepatraukli investuotojams.

„Akivaizdu, kad Vyriausybei ir Seimui nepavyko rasti balanso darbo santykiuose. Įspūdis, kad net tokio noro neturėta. Tačiau dabar šią galimybę turi Prezidentė. Aš labai tikiuosi, jog šalies vadovė šią galimybę išnaudos“, – sako LVŽS pirmininkas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top