Audrius Bačiulis | Veidaknygė
Praėjusiais metais Rusija bent trečdalį svarbiausių mūšio lauko komponentų iš užsienio įsigijo iš JAV ir jos sąjungininkių įmonių – iš esmės dėl to, kad gamybos įmonės buvo perkeltos į valstybes, kuriose taikoma silpnesnė eksporto kontrolė.
Remiantis Kijevo ekonomikos mokyklos atlikta analize, šios prekės, kurių bendra vertė siekia 7,3 mlrd. dolerių, daugiausia buvo pagamintos šalyse, kurios nepriklauso JAV vadovaujamai eksporto kontrolės koalicijai. Didžiausia šių prekių dalis – apie 1,9 mlrd. dolerių vertės – buvo pagaminta Kinijoje.
Analizėje nurodytos 485 komponentų rūšys: puslaidininkiai, kompiuterių dalys, elektronika, automobilių komponentai ir guoliai. Sąrašas sudarytas remiantis Ukrainos pareigūnų mūšio lauke Rusijos įrangoje rastų komponentų analize.
Analizė sudaro 22 mlrd. dolerių vertės Rusijos importą per pirmuosius devynis 2023 m. mėnesius ir pabrėžia, kaip perkelta gamyba gali palengvinti Rusijai pirkti kontroliuojamas prekes iš šalių, kurių muitininkai netaiko patikrinimų pasienyje.
Duomenys taip pat rodo, kad Kinija atlieka lemiamą vaidmenį Rusijos tiekimo tinkluose, įskaitant koalicijai nepriklausančių bendrovių pagamintas prekes. Dauguma sąraše esančių prekių buvo pagamintos šioje šalyje, kuri įsitraukia į vis glaudesnę partnerystę su Maskva.
KEM vyresnioji tyrėja Olena Bilousova sakė: „Jau daugelį metų įprasta Vakarų technologijų bendrovių verslo strategija yra turėti gamybos įmones Azijoje. Tačiau šioms gamykloms turi būti taikoma tokia pati griežta eksporto kontrolė, kokia būtų taikoma jų šalyje.“
JAV yra vienintelė šalis, reikalaujanti, kad trečiojoje šalyje pagamintoms prekėms būtų taikoma vidaus kontrolė. Tiesioginės užsienio produktų kontrolės taisyklės (FDPR) yra ekstrateritorinės ir gali būti taikomos trečiosiose šalyse pagamintoms prekėms, jei jas gaminant buvo naudojamas JAV kilmės turinys, programinė įranga ar technologijos.
FDPR nuostatos taikomos net jei gamintojas nėra iš Amerikos. Kadangi JAV dominuoja puslaidininkių technologijų srityje, FDPR daro ypatingą poveikį šiam sektoriui.
Tačiau Naujojo Amerikos saugumo centro sankcijų ekspertė Emily Kilcrease sakė, kad FDPR taikyti sudėtinga. Tai „vienas iš sunkiau taikomų mechanizmų jau vien dėl to, kad veikla pagal apibrėžimą vykdoma ne savo šalyje. Kinija yra viena iš sudėtingesnių vykdymo užtikrinimo aplinkų“.
Iš „Financial Times“ peržiūrėtų duomenų matyti, kad prekės į Rusiją buvo parduodamos per platintojus ir tarpininkus. Vašingtone įsikūrusios advokatų kontoros „Akin“ partneris ir buvęs prekybos sekretoriaus padėjėjas Kevinas Wolfas teigė, kad jei JAV bendrovės nežinojo apie galimą eksportą į Rusiją ir jo nesukėlė, jos nepažeidė Amerikos įstatymų.
Tačiau, pasak jo, JAV įtraukus „platintojus ir kitus tarpininkus“ į sankcijų sąrašą būtų „labai veiksmingas būdas spręsti puslaidininkių ir kitų prekių nukreipimo problemą“. „Tai uždraustų bet kurios bendrovės siuntas į sąrašą įtrauktiems subjektams, net jei visas sandoris vyksta už JAV ribų.“
JAV iždo pareigūnas taip pat atkreipė dėmesį į gruodžio mėn. paskelbtą naują vykdomąjį įsaką, nukreiptą prieš tokioje prekyboje dalyvaujančius bankus, kuris, kaip jie tikisi, sutrikdys šiuos tinklus. Vašingtonas įspėjo, kad jis gali būti nukreiptas prieš įstaigas, „kurios, kaip nustatyta, vykdė ar palengvino bet kokį svarbų sandorį arba teikė bet kokias paslaugas, susijusias su Rusijos karine pramonine baze“.
KSE duomenys rodo, kad Rusija importuoja vis daugiau kai kurių Vakarų gamintojų, pavyzdžiui, JAV įsikūrusios mikroschemų gamintojos „Analog Devices“, produktų. Jos prekių importas į Rusiją padidėjo nuo 123 mln. dolerių 2021 m. iki 269 mln. dolerių per pirmuosius devynis 2023 m. mėnesius. Tik 2023 m. į Rusiją įvežtų „Analog“ mikroschemų 2023 m. dokumentuose buvo nurodyta, kad jos pagamintos JAV, 93 mln. dolerių – Kinijoje, o 53 mln. dolerių – Malaizijoje.
Ukrainos vyriausybės sankcijas taikanti institucija įtraukė analoginius lustus į sąrašą tų, kurie buvo rasti įvairiuose Rusijos ginkluotės gaminiuose. Jos komponentų rasta daugkartinio paleidimo raketų paleidimo įrenginio 9M544 „Tornado-S“ raketose, taip pat Rusijoje pagamintose Irano dronų „Mohajer-6“ ir „Shahed“ versijose.
„Analog“ sakė FT, kad nutraukė visus pardavimus į Rusiją ir Baltarusiją, „nurodė visiems savo platintojams sustabdyti mūsų gaminių siuntas į šiuos regionus“ ir kad „bet koks po sankcijų į šiuos regionus siunčiamas krovinys yra tiesioginis mūsų politikos pažeidimas ir neteisėto ADI gaminių perpardavimo ar nukreipimo rezultatas“.
Šaltinis ft.com