Metė Frederiksen laimėtoja Danijos rinkimuose, nors čia ir padvelkė vėjelis iš dešinės

Danijos Socialdemokratai pagerino savo rezultatą ir tapo aiškiai didžiausią palaikymą gavusia partija antradienį vykusiuose Danijos parlamento Folketingo rinkimuose. Bet partijos pirmininkei, dabartinei Ministrei Pirmininkei Metei Frederiksen (Mette Frederiksen) bus sudėtinga formuoti vyriausybę, kai raudonasis blokas neteko savo daugumos.

Danijos Folketingas turi 179 vietas. Norint turėti daugumą, reikia bent 90 mandatų.

Nuo 2019 metų šalį valdė Danijos Socialdemokratai, palaikomi eilės raudonai žalių partijų (red. – Radikaliosios kairės, Socialistinės liaudies partijos, Vienybės sąrašo, Grenlandijos demokratinės socialistų partijos, Farerų salų socialdemokratų partijos ir Granlandijos socialdemokratų partijos). Prieš rinkimus jos drauge turėjo gana patikimą 94 mandatų daugumą.

Dauguma prarasta

Tačiau po dabartinių rinkimų raudonasis blokas neteko 9 mandatų, gautų 2019 metų rinkimuose, nors Socialdemokratai ir pagerino savo rezultatą, užsitikrinę savo partijai dar du mandatus prie anksčiau turėtų.

Partija Gautų balsų skaičius Mandatų skaičius
Socialdemokratai 973244 50
Radikalioji kairė 133802 7
Konservatyvioji liaudies partija 194808 10
Naujieji buržua 129410 6
Socialistinė liaudies partija 292915 15
Liberalų aljansas 278098 14
Krikščionys demokratai 18503 0
Nuosaikieji 327659 16
Danijos liaudies partija 93100 5
Laisvi žalieji, Danijos Naujoji kairiojo sparno partija 31762 0
Kairieji, Danijos liberalų partija 470289 23
Danijos demokratai – Inger Stiojberg partija 285614 14
Vienybės sąrašas – raudonai žalieji 182305 9
Alternatyva 117629 6
Nepartiniai kandidatai 4241 0
Iš viso 4241 0

Farerų salų ir Grenlandijos duomenys į lentelė neįtraukti

Didžiausią kritimą patyrė Radikalioji kairė. Ironiška tai, kad ši partija grasino Metei Frederiksen nepasitikėjimo balsavimu ir išsireikalavo, kad rinkimai būtų jau šį rudenį vietoj ateinančio pavasario. Rinkėjų palaikymas šiai partijai sumažėjo per pusę. Taip pat smarkiai atsiliko ir Vienybės sąrašas, daniškasis Švedijos Aplinkos partijos analogas

Naujos partijos Folketinge

Tačiau didžiausią pralaimėjimą rinkimuose patyrė vidurinės klasės opozicinė Kairiųjų partija, netekusi net 20 mandatų. Bet nors partijai šie rinkimai buvo patys prasčiausi nuo praeito amžiaus devintojo dešimtmečio, daugelio vertintojų nuomone, šis rezultatas yra geresnis nei tikėtasi. Kairieji ir toliau lieka antroje vietoje pagal gautą palaikymą tarp Danijos partijų.

Iš dalie Kairiųjų kritimą paaiškina Liokės Rasmuseno (Lökke Rasmussen) naujoji Nuosaikiųjų partija, iš dalies įkvėpta Fredriko Reinfeldo (Fredrik Reinfeld) ir Švedijos Nuosaikiųjų partijos. Rasmusenas anksčiau yra buvęs ir premjeru, ir partijos pirmininku, bet paliko Kairiųjų partiją tam, kad kurtų naują. Nuosaikieji gavo 16 mandatų ir partijų rikiuotėje užima trečiąją vietą.

Kitas paaiškinimas yra buvusios imigracijos ministrės ir Kairiosios partijos politikės Inger Stiojberg naujai įkurtoji Danijos demokratų partija. Stiojberg yra be galo populiari, ypač Julande, ir daugelyje rinkimų apylinkių tai didelę persvarą turinti populiariausia partija. Įdomu tai, kad Stiojberg po rinkimų grįžta į Folketingą praėjus vos 10 mėnesių po to, kai iš jo buvo išmesta už tai, kad būdama imigracijos ministre 2016 išleido dekretą, išskiriantį nepilnametes mergaites su jų vyrais, taip bandydama stabdyti nepilnamečių santuokas, leidžiamas musulmoniškuose kraštuose. Už tai Stiojberg buvo nuteista 60 dienų lygtinio įkalinimo bausme „už įgaliojimų viršijimą“ ir pašalinta iš Kairiųjų partijos. Pasibaigus bausmės laikui Stiojberg birželio mėnesį įkūrė naują partiją – Danijos demokratų partiją, ir rinkimų rezultatai parodė jos augantį populiarumą. Danijos demokratai palankesni ES nei Danijos liaudies partija, bet griežčiau žiūri į imigraciją nei socialdemokratai Inger Stiojberg pritarė Socialdemokratų planui siųsti prieglobsčio prašytojus į Ruandą, kad jų prieglobsčio prašymai būtų nagrinėjami ten.

Kartu Kairioji partija ir dvi ankstesnės kairiojo profilio partijos surenka 53 mandatus.

Krito Danijos liaudies partijos populiarumas

Danijos liaudies partijai, kurios balsų dalį susirinko Stiojberg, iš turėtų 16 mandatų liko tik 5. Ši partija pagal gautų mandatų skaičių prieš septynerius metus buvo antroje vietoje.

Iš kitos pusės, ši imigraciją kritikuojanti partija susilaukė draugijos ir aštrios konkurencijos iš kelių kitų partijų, kurių politiniai siūlymai labai panašūs. Danijos liaudies partija niekada neturėjo tokio beveik neliečiamųjų kastai prilyginamo statuso, kokį Švedijoje turėjo Švedijos demokratai, bet jai vis sunkiau atsilaikyti prieš naująsias partijas, tokias kaip Danijos demokratai ir Naujieji buržua. Be to, socialdemokratinė vyriausybė ėmė vykdyti vis griežtesnę migracijos politiką.

Tuo metu, kai Danijos liaudies partijai sekėsi prastai, žymiai geriau sekėsi Liberalų aljansui. Šios partijos pažadas mažinti mokesčius ir žymiai sumažinti nekenčiamą automobilių registracijos įmoką (Danijoje pirkti automobilį žymiai brangiau nei Švedijoje ar Vokietijoje) leido partijai savo mandatų skaičių padidinti nuo 4 iki 14.

Numatomas sunkus vyriausybės formavimas

Kai Metė Frederiksen trečiadienį susitiks su karaliene, tikimasi, kad ši jai skirs užduotį toliau valdyti šalį. Tačiau vyriausybės formavimas numatomas nelengvas.

Be Danijos rinkėjų balsų, Frederiksen gali tikėtis gauti dar porą jų Farerų salose ir Grenlandijoje, Tai yra taip vadinami šiaurės Atlanto mandatai. Bet kaip ji prijungs prie jų dar 38, kol kas neaišku.

Dar prieš rnkimus Frederiksen kalbėjo apie „plačią vyriausybę su partijomis, esančiomis abiejose politinio centro pusėse.“ Danijos žiniasklaida spėliojo, kad tai galėtų būti koalicija, sudaryta iš Socialdemokratų, Kairiųjų ir Nuosaikiųjų. Pastarosios dvi partijos priklauso vadinamai mėlynųjų partijų grupei.

Tai reikštų, kad raudonai žalio flango partijos prarastų savo įtaką vyriausybei ir Danija suktų į dešinę, nors rinkimus laimėjo Metė.

Šaltinis: samnytt.se

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top