Minime Lietuvos okupacijos 75-metį

Birželio 12–15 dienomis istorinės atminties renginiais Seime, kitur sostinėje ir rajonuose bus paminėtas Lietuvos okupacijos 75-metis ir pirmosios masinės tremtys.

Sovietų Sąjunga, tęsdama su nacistine Vokietija sutartą kitų valstybių naikinimą, Lietuvą okupavo 1940 m. birželio 15 d. Neilgai trukus – Lietuvos valstybė buvo aneksuota: rugpjūčio 3 d. Lietuvoje įsigaliojo SSRS suverenitetas ir pilietybė, o rugpjūčio 25 d. priimta LTSR konstitucija „įteisino“ šį „teisėto įstojimo į SSRS spektaklį“. Po metų, 1941-ųjų birželio 14 d., sovietiniai okupantai pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sovietų Sąjungos gilumą.

Kaip minint Lietuvos okupacijos 70-metį sakė kunigas vienuolis, sovietmečio disidentas Julius Sasnauskas, 1940 m. birželio 15-oji – tai „[…] skaudžiausia ir svarbiausia XX amžiaus Lietuvos istorijos data, nuo kurios suvokimo bei vertinimo priklauso ne tik nuoseklus, teisingas mūsų praeities perskaitymas, bet ir galimybė toliau kurti savo valstybingumą ir auginti laisvus žmones laisvoje valstybėje. […] masinės 1941-ųjų birželio represijos buvo tik įvykusios krašto okupacijos logiška pasekmė […] be nuorodos į okupaciją mūsų tautos kančių keliai netenka teisingumo ir atsakomybės matmens“.

Birželio 13 d., šeštadienį, 12 val. Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, prie Laptevų jūros tremtinių brolijos „Lapteviečiai“ žeminukės-jurtos, įvyks pirmųjų masinių tremčių minėjimas, bus atidengtas tautodailininko Rimanto Zinkevičiaus paminklas „Lietuvių kalbos pamoka“.

Birželio 14 d. 12.30 val. Vilniaus arkikatedroje bazilikoje bus aukojamos Šv. Mišios. Sekmadienį sostinės gyventojai ir svečiai kviečiami į Gedulo ir vilties dienai skirtus koncertus: 14 val. – Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, 16 val. – Šv. Jonų bažnyčioje, kur įvyks poetės Dalios Teišerskytės, buvusios tremtinės, ir kompozitoriaus Jaroslavo Cechanovičiaus kūrinio „Requiem laisvės gynėjams“ premjera.

Birželio 15 d., pirmadienį, 9.20 val. Seimo Vitražo galerijoje bus atidaryta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro parengta paroda „12-asis kilometras: 1942–1943 m. Sverdlovske sušaudyti Lietuvos piliečiai“.

10 val. Seime, Kovo 11-osios Akto salėje, iškilmingame minėjime bus pagerbtos šio tragiško Lietuvos istorijos laikotarpio aukos.

Prieš pat vidurdienį okupacijos aukos bus pagerbtos tylos minute.

12 val. Nepriklausomybės aikštėje bus pakelta Valstybės vėliava.

12.30 val. vyks okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimo ceremonija prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, Vilniuje.

14 val. prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo bus surengta tradicinė atminimo valanda, tą pačią valandą bus pagerbtas pirmosios sovietų okupacijos aukos – pasieniečio, Šaulių sąjungos nario Aleksandro Barausko – atminimas jo žūties vietoje Ūtos kaime (Varėnos r.).

16 val. Antakalnio kapinėse bus atidengtas monumentas žuvusiems už Lietuvos laisvę.

Birželio 15 d. 9–16 val. lankytojams bus atviras Seimo Sausio 13-osios memorialas.

Išsami renginių programa.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top