Pirmąkart atkurtoje Lietuvos valstybėje policija krėtė mokyklas. Trečiadienį, gruodžio 3-iąją, Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazijoje ir Sofijos Kovalevskajos vidurinėje mokykloje nuo ryto dėl prokuratūros atliekamo tyrimo policija vykdė kratas.
Valstybės saugumo departamento atstovas, draugiškai pakalbintas portalo DELFI žurnalistų, pasakė, kad „VSD apie kratas mokykloje nieko nekomentuos“.
Šios Vilniaus rusiškos mokyklos sulaukė teisėsaugos dėmesio po to, kai spalį, pasinaudojęs specialiųjų tarnybų suteikta informacija, portalas 15min.lt paskelbė, kad jų moksleiviai vežami į Rusijos rengiamas sukarintas stovyklas.
Visą trečiadienį abiejose mokyklose darbavosi Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai.
Vilniaus apygardos prokuratūros Labai sunkių nusikaltimų skyriaus vyriausioji prokurorė Rita Aliukonienė portalui DELFI pareiškė: „Šiandien esame nusprendę procesinius veiksmus atlikti kol kas dviejose mokyklose, kaip bus vėliau, žiūrėsime ateityje, tai susiję su tuo, apie ką jūs ir kiti rašėte. Šiandien atliekami procesiniai veiksmai, kurie, aišku, turės atgarsį visuomenėje, bet koks komentaras būtų per ankstyvas, nenorime, kad būtų padaryta žalos“.
Prokurorė pripažino, kad kratos atliekamos dar niekam nepareiškus įtarimų. Žiniasklaidai ji aiškino: „Žinoma, visko gali būti. Kad pareikštume įtarimus, reikia surinkti pakankamai duomenų, patvirtinančių galimą žmogaus padarytą nusikaltimą arba tai paneigti dokumentais – šiandien atliekami intensyvūs ikiteisminio tyrimo veiksmai ir įtarimų pareiškimas bus ne šios dienos klausimas“.
Audringai į Vilniaus rusiškų mokyklų kratas sureagavus Rusijos žiniasklaidai, į viešumą išėjo ir Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius. Jis pareiškė, kad Vilniaus policija krėtė ne moksleivius, bet tik „mokyklų administracines patalpas“ – mokyklos vadovų ir vieno mokytojo kabinetus, taip pat fizinius asmenis – tuos, „kurie susiję su moksleivių kelionėmis“. R. Jancevičius piktinosi Rusijos žiniasklaidos skelbimu, kad moksleiviai įtariami tėvynės išdavimu. „Tai visiška nesąmonė ir visiškas absurdas, prokuratūra moksleiviams neturi absoliučiai jokių pretenzijų, jie nėra prokuratūros tyrimo objektas“, – aiškino R. Jancevičius. Jo teigimu, prokuratūroje atliekamas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 118 straipsnį – dėl padėjimo kitai valstybei veikti prieš Lietuvos Respubliką. Už tai yra numatytas laisvės atėmimas iki 7 metų. „Jeigu jūsų vaikas išvažiuoja į kitą valstybę ir jam į rankas įteikiamas automatas, be to, istorija dėstoma visiškai priešingai negu yra reali ta istorija, tai manau, ir pats gausite atsakymą – tokie veiksmai nepadeda veikti valstybei“, – kalbėjo R. Jancevičius. Jis neatmetė galimybės, kad „tyrimo objektu“ gali tapti ir Vilniaus savivaldybės darbuotojai.
Kratoms mokyklose viešai pritarė vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis, sykiu patikinę, kad jokios išankstinės informacijos apie prokurorų ir policijos veiksmus nebuvo turėję. „Kokius veiksmus tose mokyklose atlieka, tai yra tyrėjų darbas. Tik visada jautru, kada kokie nors veiksmai atliekami mokyklose. Aš tikiuosi, kad nebuvo peržengtas etikos ir mokinių gąsdinimo barjeras. Tačiau žinoti, kas vyksta, kaip vyksta ir kodėl, aš manau, reikia“, – pareiškė švietimo ir mokslo ministras.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė nei žiniasklaidai, nei savo veidaknygėje kratų rusiškose mokyklose nekomentavo.