Mitinge reikalauta iš pareigūnų prisiimti asmeninę atsakomybę ir įvesti bendrą tiesioginį GMP telefono numerį 113 (papildyta)

Šiandien prie Vyriausybės rūmų, Vinco Kudirkos aikštėje, surengtame bendrame medikų profesinės sąjungos ir piliečių mitinge reikalauta reorganizuoti Bendrąjį pagalbos centrą (BPC) į civilinę skambučių priėmimo tarnybą ir įvesti bendrą tiesioginį greitosios pagalbos telefono numerį 113.

Į protesto akciją susirinkę piliečiai taip pat piktinosi aplaidžiai ir abejingai savo pareigas atlikusiais vidaus reikalų sistemos pareigūnais, nepadariusiais nieko, kad būtų užkirstas kelias žiauriai septyniolikmetės egzekucijai Panevėžio rajone: vidaus reikalų ministru Dailiu Alfonsu Barakausku, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriumi Remigijumi Baniuliu, Bendrojo pagalbos centro (BPC) viršininku Artūru Kedavičiumi.

Mitingą inicijavę Lietuvos medikų profesinės sąjungos ir VšĮ Greitosios medicinos pagalbos stoties (GMPS) medicinos darbuotojų profesinės sąjungos atstovai parengė Vyriausybei adresuotą rezoliuciją, kurioje prašė ne tik inicijuoti BPC įstatymo pakeitimus, bet ir reikalavo asmeninės pareigūnų atsakomybės.

Mitinguotojai laikė plakatus, kuriuose buvo matomi D. A. Barakausko, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus Remigijaus Baniulio ir BPC viršininko Artūro Kedavičiaus veidai. Koliažuose buvo įrašytos ironiškos frazės, tarp jų „Susitariam: varna varnai akies nekerta“, „Aš statutinis. Liepta gydyti – gydom, mes viską mokam“. Asmeninės kritikos sulaukė D. A. Barakauskas, prie kurio atvaizdo buvo užrašyta „Aš žinojau, bet nieko nepadariau“. Medikai reikalavo, kad būtų įvesta „Skubi pagalba be tarpininkų 113“ ir grąžinta „Iš žmonių atimta pasirinkimo teisė“.

Kaip teigė Lietuvos medikų profesinės sąjungos vadovė Albina Kavaliauskaitė, medikai dvejus metus – lygiai tiek, kiek vėluoja BPC projekto įgyvendinimas, – bandė derėtis su atsakingomis institucijomis, kad greitajai medicinos pagalbai būtų suteiktas atskiras suvienodintas trumpasis pagalbos numeris 113. Toks atskiras numeris medikams reikalingas siekiant sutaupyti nelaimės atveju brangų laiką. Juolab kad žmonės ir patys žino, kada jiems reikalinga vien medikų, o kada – kompleksinė gelbėjimo tarnybų pagalba.

„Būtinąją pagalbą labai svarbu suteikti per vadinamąją „auksinę“ valandą, ir kiekviena minutė bei sekundė mums yra labai svarbios. Tol, kol nelaimės ištiktas žmogus pasakoja savo bėdas BPC dispečeriams, jau sugaištamas laikas. Manau, mes esame pakankamai sąmoningi suprasti, kada mums reikia mediko, o ne gaisrininko ar policininko pagalbos“, – Tiesos.lt komentavo A. Kavaliauskaitė. Juolab kad GMP numerio 113 įgyvendinamas nieko nekainuotų.

Violeta Seiliuvienė, GMPS medicinos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė, patikino, kad nesiekiama panaikinti bendrojo pagalbos numerio: „Mes nesame prieš 112. 112 turi būti, nes tos tarnybos turi būti sujungtos, bet neturi būti bendro valdymo, kiekvienas turime dirbti savo darbą. (…) 112 yra atvažiavusiems, turistams ir mūsų žmonėms, pavyzdžiui, jei pakliūname į avariją, reikalingos trys tarnybos“.

Susitikti su mitingo dalyviais atėjo ministro pirmininko patarėjas sveikatai Antanas Vinkus, Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis, sveikatos apsaugos viceministras Erikas Mačiūnas, vidaus reikalų viceministras Algimantas Juocevičius. Išklausę mitingo dalyvių kalbas, svečiai taip pat panoro pasisakyti. Dar daugiau – po to tarp mitingo dalyvių ir svečių prasidėjo diskusija. Kaip Tiesos.lt sakė Lietuvos medikų profesinės sąjungos vadovė A.Kavaliauskaitė, iš Vyriausybės atstovų pirmą kartą per daugelį metų jautėsi geranoriškumas, noras suprasti. „Ankstesnio priešiškumo, arogancijos, kurią iki šiol visuomet patirdavome, ir ne tik protesto akcijų metu šįkart nejutome“, – pasakojo daugelį metų dėl šių pertvarkų kovojusi medikų profsąjungos lyderė.

Vyriausybės atstovai pakvietė mitingo atstovus pokalbio į Vyriausybę. 
Šiame pokalbyje dalyvavo Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė V. Seiliuvienė, Lietuvos medikų profesinės sąjungos pirmininkė A.Kavaliauskaitė, Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irina Judina, VGMPS dispečerinės vyriausia dispečerė Audronė Drabavičienė ir Aikštės TV operatorė Aušra Gabalytė.

Šį pokalbį siūlome ir Aikštės TV žiūrovams.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top