N. Puteikis. Dar kartą apie D. Grybauskaitės ir R. Juknevičienės „rūpestį“ Lietuvos gynyba

Noriu atkreipti visuomenės dėmesį į kelis faktus, kuriuos nutylėjo tiek prezidentė Dalia Grybauskaitė, priešpaskutinę rinkimų kampanijos dieną televizijos eteryje staiga pareikalavusi didinti išlaidas gynybai, tiek buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, kurios nemalonę užsitraukiau debatų metu viešai iškėlęs klausimus apie sąmoningą Lietuvos kariuomenės žlugdymą.

Abi politikės bando sukurti įspūdį, neva visa atsakomybė dėl apverktinos kariuomenės būklės tenka tik socialdemokratų vyriausybėms. Tačiau tai netiesa – konservatorių ir D. Grybauskaitės sprendimai silpninant Lietuvos gynybinius pajėgumus taip pat gana įspūdingi.

Šiandien Lietuvos kariuomenės būklė iš esmės yra kritinė. Taip teigdamas remiuosi dimisijos generolo majoro Jono Algirdo Kronkaičio viešai pateiktais duomenimis.

Šių metų kovo pabaigoje paskelbtame straipsnyje jis rašė:

„1999 metais Lietuvos kariuomenėje, su savanoriais, tarnavo 22 000 kariškių, bet iki 2009 m. tas skaičius sumažėjo 41 procentu. Civilių skaičius Krašto apsaugos sistemoje išaugo 30 procentų. Su tokia kariuomene neįmanoma atremti galimos grėsmės. Lietuva turėtų grįžti prie privalomosios šauktinių kariuomenės, kuri Krašto apsaugos ministro įsakymu 2008 m. buvo panaikinta. […] Kariuomenei, norint ją tinkamai parengti ir apginkluoti, būtina skirti tuos 2 proc. nuo BVP, kuriuos esame anksčiau įsipareigoję. Jau 10 metų tarp-partiniai susitarimai žada krašto apsaugai biudžeto didinimą iki 2 procentų. Iki šiol, kaip rodo statistika, skiriamos lėšos kasmet vis mažėjo. Prisiminkim – 1998 m. kur kas daugiau finansinių sunkumų turėjusi Lietuva savo gynybai skyrė 1,4 proc. nuo BVP, o juk tai dvigubai daugiau, negu skiriama, 0.7 proc., 2014 metais!“

Konservatoriai su D. Grybauskaite nepadarė nieko, kad čia aprašyta liūdna padėtis ryškiau pagerėtų. Tai akivaizdžiai pripažįsta generolas J. Kronkaitis, kuris būtent dabar ragina tokią būklę iš esmės taisyti ir pakartotinai pateikė konkretų planą, kaip tai daryti. Šiam planui aš pritariau ir rinkimų kampanijos metu jį dėsčiau.

Ką padarė konservatoriai ir D. Grybauskaitė nuo 2009 metų? Atsisakė įgyvendinti gen. J. Kronkaičio kariuomenės atgaivinimo projektą ir drastiškai sumažino kariuomenės finansavimą.

Kaip neseniai pastebėjo Gediminas Kirkilas, „ta pati R. Juknevičienė, kuri dabar reikalauja gynybos išlaidų didinimo, 2009-aisiais įrodinėjo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, jog krašto apsaugos biudžetas per didelis, turi kažkokių „riebalų“, kuriuos reikia nupjauti. Ir nors su tuo nesutiko net dalis konservatorių komiteto narių, tai buvo padaryta.“

Skaičiai atrodo taip:

2008 m. gynybai skirta 1,5 mlrd. litų, iš jų 1,3 mlrd. litų teko Krašto apsaugos ministerijos programoms. Tai sudarė 1,16 proc. BVP.

2009 m. Krašto apsaugos ministerijai skirta 1,163 mlrd. litų, t. y. 1,01 proc. BVP.

2010 m. gynybai skirta 990 mln. litų arba 0,89 proc. BVP.

2011 m. Krašto apsaugos ministerijai skirta 871 mln. litų, o Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslavas Sikorskis viešai pasakė, kad Lietuva skyrė gynybai vos 0,88 proc. BVP.

2012 m. asignavimai Krašto apsaugos ministerijai sudarė 870,2 mln. litų, t. y. 0,79 proc. BVP.

2014 m., pasak J. Kronkaičio, krašto apsaugai skirtas BVP nuošimtis dar sumažėjo – iki 0,7.

Kad tokio drastiško gynybos sistemos nuskurdinimo negalima pateisinti krize, rodo palyginimas su Latvija ir Estija: mūsų kaimynės išlaidų gynybai beveik nesumažino.

Konservatoriai ir D. Grybauskaitė nematė reikalo atsižvelgti į generolo J. Kronkaičio kritiką, kurią jis išsakė dar 2010 m. rudenį:

„Pažvelgę į valstybės asignavimų pagal sritis duomenis, pamatytumėme, kad mažiau nei krašto apsaugai yra skiriama tik poilsio, kultūros ir religijos bei būsto ir komunalinio ūkio sritims. […] Jei palygintume, kiek investuoja į savo gynybą mūsų NATO partneriai ir kiek mes, pamatytume, kad procentais nuo BVP mažiau nei mes gynybai skiria tik nykštukinis, išskirtinai draugiškų valstybių apsuptas, Liuksemburgas. Tačiau iš kaimyninių ir regiono šalių, būtent Lietuva gynybai skiria mažiausiai iš visų. Pavyzdžiui, Estija ir Lenkija skiria beveik du kartus daugiau nei mes. Kodėl gi kitos šalys supranta gynybos reikšmę, ruošiasi sutikti ateities pavojus, o mes – ne?“

Atsakydami į generolo J. Kronkaičio perspėjimą apie ilgalaikes tokio pražūtingo taupymo pasekmes konservatoriai ir prezidentė dar labiau nurėžė finansavimą gynybai.

D. Grybauskaitė savo požiūrį pademonstravo 2011 m. vasarą ir rudenį, kai kelis kartus pakartojo, jog Lietuvos nesaisto įsipareigojimas skirti gynybai 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) siekiančią sumą.

„Turėčiau labai aiškiai suformuluoti apie kažkokius neva esančius tarptautinius įsipareigojimus. Niekur, jokiose sutartyse 2 proc. nėra“, – Lietuvos radijui tuomet pareiškė prezidentė.

Simboliškas sutapimas: netrukus po to, kai D. Grybauskaitė pirmą kartą viešai pasidalino mintimis, jog NATO susitarimas yra neįpareigojantis (tai įvyko 2011 m. birželio 22 d. jai lankantis tarptautinėse karinėse pratybose), paskelbta ir kita žinia – kad generolas J. Kronkaitis pasitraukė iš krašto apsaugos ministrės R. Juknevičienės patarėjo pareigų.

2012 m. lapkritį, jau po Seimo rinkimų, padėtį jis apibendrino taip:

„Iš visų NATO valstybių Lietuva krašto apsaugai skiria mažiausią finansavimą – šiemet tik 0,79 proc. BVP. Priminsiu, kad dauguma valstybių stengiasi bent jau nenusileisti žemiau nei 1,4 proc. BVP, nors jos ir taip nuo seno šiuolaikine ginkluote apsirūpinusios nepalyginti geriau nei Lietuva. Kalbant atvirai, Lietuvoje kiek daugiau į šiuolaikines karines technologijas investuota tik 1998–2000 m., kai buvo įsigyta modernios prieštankinės ir taktinės priešlėktuvinės ginkluotės.

Deja, Lietuvai tapus NATO nare prasidėjo gudravimai, labai naiviai tikintis, kad jeigu mes gerai pasirodysime NATO vykdomose operacijose (pavyzdžiui, Irake ar Afganistane), tai „NATO mus apgins“, taip kitiems primetant atsakomybę ginti mūsų kraštą.“

Žinant šiuos faktus, dabartinis prezidentės D. Grybauskaitės ir konservatorių rūpestis krašto apsauga atrodo veidmainiškas ir skirtas tik rinkimams – kaip dar viena piliečius klaidinanti propagandos priemonė.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
darius

Buk su Tauta gerbiamas Puteiki

Juknevičienė

nuo Lietuvos kariuomenės riebalus siurbė lyg erkė, užtat sau priaugino nors į skerdyklą.

hmmm

bet per debatau ta prezidentė šaukė, kad finansavimą reikia didinti dabar arba po minutės 🙂 na visiškai netikiu šita prezidente…

MELU

netikim.

Rotacijos būdu

būtų teisinga,kad į valdžią ateitų išmintingas vyras.

ateikite

i rinkimus,nebukite avinais,kaip valdzia sako,penki metai buvo duoti Daliai,gal uzteks,nes rezultatus protingi mato ir sako DALIAI NE NE,mano nuomone

Ona

manau, kad laimes Grybauskaite, nes jai stengiasi padeti net dvaiskiai. Baznyciose davatkos dalina Grybauskaites nuotraukas, o paklausus ka ji gero padare Lietuvai nezino ka konkretesnio atsakyti. Tai stai koks rinkeju samoningumas. Absoliutus daugumos zmoniu nemastymas.

Labai nemaloniai veikia

Lietuvos dvasiškiai,tampantys labai diktatoriškais ir ribotais.Baimė siautėja ir jų tarpe.Kokia atstumianti vaikams tampa pirmosios Komunijos šventė.Kaip viena mama sakė,kad vaikai nenorės ir į tą pusę žiūrėti.Viskas išpūsta,suvesta į ceremonijas.Grybauskaitės dvasia gožia bažnyčias.

Gal socdemai ir nenori laimėti,bet

turi žinoti,kad jei juos užgoš konservatoriai,tai paliks tik trupinėlius nuo ES paramų pyrago.Nes anų nuožmumui nėra žodžių išreikšti.

A.Končius gal

pernelyg radikaliai,bet gyvybėmis švaistytis neturi teisės nei viena nuomonė.

Ko galima tikėtis

gynybos srityje, kai Lietuvos prezidente yra GRU žmogus, kurios tikslas tiesti tiltus tarp Rusijos ir ES biurokratų grupinių strateginių interesų?

kas apgins internetą?

rupūs miltai, maniau, kad delfi portalas pakankamai liberalaus. Tačiau pasirodo, kad ne. Užblokavo mane. Matyt tie, kurie kontroliuoja internetą, demokratiją ir laisvą nomuonių reiškimą supranta ne ką geriau, nei sovietmeččiu. Mano nuomonė kažkam kjelia pavojų? O juk tik bandžiau po Smoškaitės straipsniu „Ką turėtume žinot apie Ukrainos rinkimus” įkelti tik šį nekaltą komentarą: ” Dėkui už šį informatyvų straipsnį. Tik straipsnyje buvo paminėtas buvęs Ukrainos Premjeras, kuris sėdi JAV kalėjime. Už ką pasodintas, nepaminėta. Greičiausiai jis stambesnis, nei Ukrainos masteliu, mafijozas. O juk „Dujų princesė” Timošenko buvo pasodinta už grotų taip pat ne be mafijos pagalbos. FTB paieškomas (sąraše tarp 10 stambiausių gangsterių) Rytų Europos stambiausias mafijos bosas Semion Mogilievič buvo laikinai Rusijos prokuratūros suimtas, tačiau Rusija ekstradicijos neįvykdė ir… Skaityti daugiau »

hmm...

Puteikio „rūpestis” kažkodėl labai sutampa su sorošisto Kuolio „rūpesčiu” kuo labiau susilpninti Lietuvos valstybę ir kažkaip labai sutampa ir su Putino „regionine” politika Ukrainoje. Prezidentė liko kone vienintele tikraja nacionaliste, prieš kurią nukreiptas net „tautininkų’ „nacionalizmas”.

keistoka Puteikio propaganda

jeigu Olekas paleido šauktinių kariuomenę, tai manau ir biudžetas turėjo būt apkarpytas, ypač krizės metu. O dabar padėtis pasikeitė, todėl nesuprantamas net generolui Kronkaičiui toks socdemų valdžios abejingumas.
O gal tai paaiškintų socdemo Vytenio Andriukaičio „švietėjiškas ” straipsnis balsas lt dar per praeitą kadenciją apie būsimą Euraziją nuo Lizsabonos iki Vladivostoko? Gal socdemai žino, ko mūsų tauta dar nežino? Ir gal disidentas V.Bukovskis buvo teisus, kad yra slaptas susitarimas tarp Europos socialistų ir Kremliaus dėl Europos pavertimo antra ESSSR? Juk šiaip ar taip prancūzų socialistas prezidentas Mistralius gamina Rusijai.

Jole

Lietuvos vilkimasis Europos uodegoje yra pasibaisetinas! Uz ka eis ginti Tevyne isjuokti, is savo krasto svetimiems tarnauti isvaryti jauni Lietuvos zmones? Mokslus baige, uz 400 euriuku vos idarbinti jaunuoliai negali sukurti seimu, neturi is ko gyventi.Gal geriau pasistatykit bunkeriukus valdziazmogiams, dar vienus valdovo rumus, didele koncertu sale, dar karta ta pati stadijona, nusiimkit otkatus ir busite apsigyne!Gal paprasykit graiku, kad jie apgintu, ju algos europines, ju Cersilis ir Ruzveltas neimete i ruso gerkle po 2-ojo karo! Mus po karo gyne partizanai, ko sulauke? Nebaudziami koloborantai ir korupciniu istatymu kurejai tegul gina,tik jau nelaukit nieko is Lietuvos jaunimo, nereikejo is jo tyciotis!

15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top