N. Puteikis. Pone Zuokai, ir jie yra žmonės. Antras laiškas Vilniaus merui

Naglis Puteikis, Seimo narys, kandidatas į Vilniaus merus | Delfi.lt

Skaitant „atsakymą“ į mano laišką apie nužmogėjimą, skirtą Vilniaus merui A. Zuokui, kilo pagunda paklausti taip, kaip klausdavome Sąjūdžio metais: „Ar ponas Tatatavičius jau viską padarė, kad mes geriau gyventume“?

Ar A. Zuokas tikrai mano padaręs viską, kad jo vadovaujamos savivaldybės įmonė daugiau niekada netąsytų po teismus nei dailininko, vieno iš lito banknotų kūrėjų Raimondo Miknevičiaus, nei kitų senų, ligotų žmonių? Kad jie nebadautų, užsiundyti antstoliais? Kad nebijotų senatvėje būti išvaryti iš savo namų? Kad jais būtų laiku pasirūpinta, kol nuo išsekimo neatsiveria trofinės opos?

Ar kosminius projektus kuriantis meras apskritai žino, kad vos už 1 km. nuo jo paties namų senukai gyvena bijodami, kad nelaimės atveju nesulauks pagalbos, nes greitosios automobilis iki jų namų tiesiog negalės atvažiuoti? Ar bent nujaučia, kad tie žmonės gyvena be karšto vandens ir kanalizacijos, neturėdami, kur išsimaudyti?

„Atsakyme“ į mano laišką dėl kraupios R. Miknevičiaus istorijos rašoma, jog informacija, „esą savivaldybė siekia prisiteisti skolas iš badaujančio žmogaus“, „nėra tiksli“.

Bet faktas toks: savivaldybės įmonė „Vilniaus miestas būstas“ per teismą išmušinėjo skolą iš senolio, turinčio pragyventi iš 600 litų pensijos. Tų teismų – ne tik su savivaldybe, bet ir su komunalinių paslaugų įmonėmis – buvo ne vienas. Kai vyko paskutinysis, su „Vilniaus miesto būstu“, iš jo pensijos antstoliai jau išskaičiavo skolas, jis jau sunkiai sirgo ir badavo. Jei ne šis tąsymas ir antstoliai, galbūt nebūtų šitaip išsekęs – tačiau apie tai „atsakyme“ neužsiminta nė žodžiu. O dabar skolų iš senolio savivaldybės įmonė nebeišmušinėja tik todėl, kad jas sumokėjo buvę R. Miknevičiaus studentai.

Dar „atsakyme“ rašoma, jog jam buvo pasiūlytos socialinės paslaugos, tik jis atsisakęs. Suprask – pats kaltas, mes viską padarėme. Pridursiu kelias nutylėtas detales. Socialiniai darbuotojai susirūpino pagalba R. Miknevičiui tik tada, kai jo buvę studentai ir bičiuliai jau beldėsi į įvairių institucijų duris, nes rado senuką taip išsekusį ir sergantį, kad porą naktų jis stovėjo žiūrėdamas virtuvėje pro langą – dėl skausmo nebegalėjo net sėdėti ir naktį praleisdavo stovėdamas kaip arklys… Tuo metu, kai jį reikėjo guldyti į ligoninę, o ligoninės atsisakinėjo priimti dėl užkrečiamų trofinių opų, savivaldybės darbuotojai jam pasiūlė arba „gultis į slaugą“, arba pirktis paslaugas – šiukšlių išnešimą ir produktų atnešimą. Už savo pinigus. Turbūt tuos pačius, kuriuos išskaičiuodavo antstoliai…

Ar tai, A. Zuoko supratimu, ir yra socialinės rūpybos sistema? Manau, kad tokių dalykų būti neturi. Socialiniai darbuotojai turi eiti per žmones, bendrauti, kad butuose nerastų mumijų, apie kurias niekas nieko nežinojo, nes niekas nesidomėjo. Socialinis jautrumas turi būti realus, o ne apsimestinis, ir tuo pasirūpinti – vienas svarbiausių Vilniaus valdžios uždavinių.

Tačiau taip susidėlioti prioritetus partinės nomenklatūros atstovams yra neįveikiama misija – kodėl, jau rašiau straipsnyje apie skurstančią antrąją Lietuvą, valdžios elito ištrintą iš viešosios erdvės ir politinės darbotvarkės. Vilniaus savivaldybė net nežino, kiek vilniečių gyvena žemiau skurdo ribos ir kiek jų kasmet išvaržoma antstolių dėl įsiskolinimų už komunalines paslaugas – tokių duomenų ji nerenka.

Nemažai dabartinio mero projektų yra rožinės svajonės, panašios į pamokslus bėdžiams apie pomirtinį gyvenimą – kaip jiems ten bus gera, jei kentės šioje ašarų pakalnėje. Savivaldybė bando užliūliuoti tais puikiais projektais, iš kurių nebus jokios naudos daugybei žmonių, gyvenančių Vilniuje viduramžių sąlygomis.

Pavyzdžiui, 73 metų Danutei Pavliukovič iš Žibuoklių gatvės Rasų seniūnijoje, vos už 1 km. nuo UNESCO saugomo senamiesčio ir elitinio Užupio su Vilniaus mero namais – ji yra gyvas įrodymas, kad netvarkomi būtiniausi dalykai, nuo kurių kartais priklauso ir žmogaus gyvybė. Moters namas stovi ant stačios kalvos, į kurią vedantis kelias rudenį pavirsta neišbrendama purvyne, o žiemą – čiuožykla. Ar juo užvažiuoja automobiliai, priklauso nuo oro.

„Man dažnai reikia greitosios. Pernai reikėjo, bet neužvažiavo, nes sniegas, nebarstyta… Insultas buvo“, – tai pasakodama ponia Danutė verkė. Žiemą į kalniuką nevažiuoja ir šiukšlinė, todėl ką gali, ji sudegina krosnyje, kas lieka – išveža žentas.

Ką reiktų daryti kilus gaisrui, belieka spėlioti, nes nėra nei vandentiekio, nei kanalizacijos. Vandenį moteris nešasi iš hidranto – po pusę kibiro, nes pilno nebepakelia. Kelionė pirmyn ir atgal užtrunka pusvalandį, taip – keturis kartus per dieną.

Niekas iš savivaldybės ponios Danutės gyvenimu nesidomėjo (bent ji tokio atvejo nepamena), o A. Zuoką matė tik per televizorių. Tiesa, per šventes pašto dėžutėje rado mero pasveikinimą.

Tokių, kaip ji – tiesiogine, fizine to žodžio prasme gyvenančių atskirtyje, neturinčių vandentiekio ir kanalizacijos – Rasose daug.

Anot Lietuvos kariuomenė kūrėjo, atsargos komandoro Eugenijaus Nazelskio, taip pat gyvenančio šioje seniūnijoje, apie trečdalį vietos žmonių reikalus atlieka lauke ir neturi karšto vandens. Taip gyvena ir du mokyklinio amžiaus vaikus auginanti šeima Kuprioniškių gatvėje – mediniame name, kurio viena pusė tvarkinga, o antra primena meškos laužą. Tai ypatingas atvejis: tvarkingoji namo dalis priklauso šeimai, o pavojų keliančios griuvenos, kaip teigia E. Nazelskis – ne kas kita, o Vilniaus savivaldybės socialinis būstas…

Nuo tada, kai prieš pustrečių metų įvyko nelaimė – sprogo vienintelė miesto viešoji pirtis Subačiaus gatvėje – savivaldybė taip ir nepasirūpino nei sutvarkyti suniokotą pastatą, nei įkurti viešąją pirtį kitoje vietoje.

Tad prieš svaičiodamas apie grandiozinius projektus Vilniaus meras turėtų atsakyti į labai paprastus klausimus. Pvz.: kur praustis vandentiekio neturintiems miestiečiams? Arba: kodėl iki šiol nesutvarkytas kelias, kuriuo pas Rasose gyvenančius senukus negali atvažiuoti greitoji, ir kada tai bus padaryta?

delfi.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
ruta

Na , Gerb Puteiki ir uzduotat keistus klausimus ,’ rupestis’ atsiranda tik kai galima ka tai nukomunizdinti / ne veltui Lietuva pirmauja Korupcijoje / .Duokite politikams , valdziai, ka tai pastatyti / tik samata nemaziau uz puse milijardo , na, retsykiais uzteks keliasdesimt milijonu/ , koki monstra su skambiu pavadinimu , neatsiginsit norinciu ‘pasitarnauti’ valstybei .O dabar , kokies tai senukais bus pasirupinta , o kur ‘motivacija ‘/ otkatai , kysis , nuomelzis /?

zita

Aciu , gerb. Puteiki , kad rupiniesi ir mums tautai parasai.

Kamara

Kodėl tik nesisteminiai politikai kalba ta pačia kalba kaip ir eiliniai piliečiai? Lietuvoje tampi nesisteminiu, jai esi padorus.

Pažvelk, Nagli, ir į save...

Daug kauniečių jau žino, kad jo etatinė padėjėja R. Zabielienė įžūliai bando sulaužyti eilės žmonių likimus ir jų orumo jausmą. Bet seimūnas kritikuoja tik Zuoką, o pats net padėjėjos sudrausminti nepajėgia …

Asta

Tikrai prajuokino sakinys, kad tos Zuoko reklamos apie būsimas Vilniaus grožybes primena rojaus vaizdus. 🙂

Al.

Viskas tiesa, bet kodėl tokios kalbos atsiranda tik prieš pat rinkimus? Be to, kaip balsavo N.P. Seime žemės klausimu? Estrelos rezoliucijos? Lunaček rezoliucijos? Venskienės teisinės neliečiamybės panaikinimo klausimu? Jei neklįstu, vis nedalyvaudavo ? Pasisakė už Žaliojo tilto statulų išsaugojimą. Kam jos jam reikalingos niekaip nesuprantu. Jei tai ne populizmas, tai kas? Iš Kauno eina blogi pranešimai apie N.P. padėjėją, bet jokios reakcijos. Jei tai šmeižtas, tai reikia paaiškinimo. Bet kokiu atveju, reikia daugiau aiškumo. Rašiniai turi pasirodyti kasdien. Dešimtadalis balsų – per mažai. N.P. pareiškimas, kad Zuokas gerai pertvarkė miesto visuomeninį transportą, ir LS jo darbus tęs, man atrodo, keistas.Vienintelis teisingas sprendimas – autobusus ir troleibusus padaryti nemokamus ir leisti mikriukus (ne brangiau, kaip už 1 eurą), remiantis Talino pavyzdžiu… Skaityti daugiau »

Būkim biedni, bet teisingi

Neįtikina

Rima

vieni tampa aktyvūs per pilnatį, kiti – per rinkimus.
Dar trys savaitės ir visas rūpestis baigsis – iki Seimo rinkimų, o tada ir vėl prireiks klaipėdiečių.
Kaip banalu.

Anikė

Keista,kad komentuoja-vertina Puteikio veiklą tie,kurie nežino,kiek jėgų Seimo narys skiria kovai su Klaipėdos funkcionieriais,kad priverstų dirbti žmogui,ne savo kišenei.Tik ta sistema taip suraizgyta sumazgyta,kad prilygsta kovai su vėjo malūnais-valdininkai visada teisūs,nes už nieką neatsako,niekas negali jų kritikuoti.Kokį klausimą bepaliestum,visur žulikystės,lėšų švaistymas,mokesčių
apskaičiavimas iš „kavos tirščių”,ypač „pelningos” Klaipėdos tupikams šiukšlės.
Tiesiog aukso gysla,kuria naudojasi ir daugelis Vilniaus tupikų.
Puteikis ne tik atskleidžia negeroves,bet ir kovoja su jomis.Daugiau tokių
kovotojų,Lietuvoje „pradėtų aušrelė aušti”,atsirastų viltis,kad gyvenimas gerės
ir paprastiems žmonėms,ne vien elito apsišaukėliams.

Anike, žinoma, kad nežinome, bet ... ką tai reiški

žinoma, kad nežinome, bet … ką tai reiškia? Kad kovoja, bet mums nesako? Bet juk Puteikis tai tikrai pasisakytų… 🙂 Neneigiu: gal kažkada ir kovojo – jums Klaipėdoje geriau žinoti. Aš žinau, kad viskas baigėsi tuo, kad juo patikėjote ir pasiuntėte į Seimą. O tada? O dabar? Ir ką jis nuveikė dėl klaipėdiečių per šiuos 3metus? Turėjo galimybę laimėti klaipėdos mero rinkimus, bet pasiuntė į juos savo žmoną, o jis neva Vilniuje kovoja… Ir kaip ta jo dabartinė kova reiškiasi – laiškais seneliui į kaimą?.. O gal jūs žinote, už ką jis dabar atsako? Ir kam atsiskaito? Mano galva, jam gyvenasi geriau negu kokiam valdininkui: padėjėjai rašo tekstus, važinėti po Lietuvą ir aiškinti, koks jis kavotojas, nieko nekainuoja – už… Skaityti daugiau »

pakomentuosiu

Klasika tai. Yra toks geras senas lietuviškas posakis: nėra nieko baisesnio už ubagą, kuris ponu pasidaro. Čia apie Zuoką.

Skorpe- atsiprasau , miesto nepamenu...

Gal jau pries 15 metu ?, buvo toks atvejis, KADA tikra ta zodzio prasme BUVO RASTA MUMIJA jaunos triju vaiku mamos…O rasta buvo, kada atejo jieskoti, kodel nesumoka mokesciu……. Neprisimenu koks tai miestas , BET atsimenu morgo darbuotojo pasisakyma – kad ji mire labai skausminga mirtim is bado….. O buvo taip.: ji is vaiku namu , istekejo uz kazkokio juodaodzio is kitos salies…JI isplese ir isgrudo , nes tipo cia jam ne vieta— liko TA MAMA su trim mazom dukrytem, puole i depresija, ( tas vyras islaike seima ir tarp ju buvo tikra meile…)Jai ateme vaikus… Aaukletojos interviu pasakojo, kad ji slankiodavo aplink savaitini darzeli, kol jau nebeslankiojo, prapuole kazkur….LABAI butu idomu suzinoti, kaip sekasi atimtom trim mergytem ir kaip… Skaityti daugiau »

ha ha

gera sistema.
anksčiau, būdavo, jei norėdavai ką gauti, tai tik BLATAS viską išspręsdavo.
o dabar yra NUOLAIDOS. Perki štai vieną batą, antrą gauni už dyką…
🙂
„Nemažai dabartinio mero projektų yra rožinės svajonės, panašios į pamokslus bėdžiams apie pomirtinį gyvenimą – kaip jiems ten bus gera, jei kentės šioje ašarų pakalnėje..”
Noras laikyti kitą žemesniu yra didelis velnio gundymas…
🙂
Ar Pūro/Donskio Homoteisių stebėjimo institutas neturi punkto „SENUKŲ TEISĖS”?
Tai gal NORVEGIJA turi?
Galėtume jiems prie vieno dovanoto vaiko pridėt dar kokį dešimtį senukų. Lai išskirsto gėjų šeimoms, kad taptų pakankamai pilnos.
🙂

13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top