Nacionalistų sėkmė Danijos vietiniuose rinkimuose

Tikra Konservatorių (Konservative Folkeparti) ir Naujųjų buržua (Nye Borgerlige) sėkmė ir Danijos liaudies partijos (Dansk Folkeparti) bei Socialdemokratų (Socialdemokratiet) nuosmukis. Taip galima apibendrinti Danijos savivaldos rinkimus. Kad Danijos liaudies partija neteks rinkėjų, buvo tikėtasi, bet didesnis netikėtumas buvo tas, kad socialdemokratai smuks taip smarkiai.

Antradienį danai rinko, kurie politikai per ateinančius ketverius metus valdys penkis šalies regionus ir 98 savivaldybes. Net jei tai ir savivaldos rinkimai, pastebimas svarbus ryšys tarp šių rinkimų rezultatų ir to, kaip partijos pasirodo nacionaliniame lygmenyje. Danijos parlamento Folketingo rinkimai vyks už nepilnų dvejų metų.

Didžiausias rinkimų pralaimėtojas yra, be abejonės, Danijos liaudies partija. Iš partijos liko tik šešėlis to, kas ji kadaise buvo. 2015 m. Folketingo rinkimuose ši partija gavo 21 procentą balsų, bet smuktelėjo iki 8,7 procentų 2019 m. rinkimuose. Vakarykščiuose rinkimuose jie tegavo 4,1 procento. Jau prieš rinkimus buvo keliamas klausimas, ar partijos vadovas Kristian Thulsen Dahl neturėtų atsistatydinti.

Danijos liaudies partijos iškili asmenybė Pia Kjærsgaard, viena iš partijos įkūrėjų devintajame dešimtmetyje, atsižvelgdama į partijos katastrofiškus duomenis, kalbėjo apie jos perėmimą ir grįžimą jai vadovauti. Tačiau būdama 74 metų ji vėliau šį pasiūlymą atsiėmė. Dabar neaišku, kaip partijai seksis po šių katastrofiškų rinkimų.

Nauja nacionalistinė partija

Danijos liaudies partijos rinkėjai daugiausia pasuko link kitų dviejų dešiniųjų partijų: Konservatorių ir Naujųjų buržua. Abi partijos padarė didelę pažangą antradienio savivaldos rinkimuose.

2015 metų rudenį įkurta Naujųjų buržua partija, kuriai vadovauja buvusi Konservatorių politikė Pernille Vermund, prisistatė kaip nacionalistinė partija, norinti matyti griežtesnę imigracijos politiką nei Danijos liaudies partijos.

Ši partija reikalauja visiškai sustabdyti prieglobsčio imigraciją, nori uždrausti imigrantams iš musulmoniškų šalių tapti Danijos piliečiais, nes jie kelia „riziką saugumui“, išsiųsti imigrantus, kurie nusikalto, jau po pirmojo nuosprendžio ir pasitraukti iš tarptautinių konvencijų, trukdančių partijos politikai.

TV2 kanalui Vermund sakė, kad vakarykščiuose rinkimuose ji iš viso tikisi mažiausiai dešimties vietų Danijos rajonų ar miestų tarybose. Naktį suskaičiavus balsus paaiškėjo, kad jie gavo net 64 vietas.

Neįvykdė to, ką pažadėjo

Pernille Vermund aiškino Danijos liaudies partijos nuosmukį tuo, kad partija po 2015 m. rinkimų buvo vidurinės klasės vyriausybės palaikymo partija, tačiau jai nepavyko prastumti imigracijos politikos, už kurią balsavo rinkėjai.

– Galiu pasakyti tik tiek, kad jei neįvykdai to, ką pažadėjai danams, ir tau nepavyksta, kai gauni galimybę daryti įtaką, už tai galiausiai yra nubaudžiama, – sakė ji.

Vermund taip pat sakė, kad po rinkimų nesėkmės ji užjaučia Danijos liaudies partijos lyderį Thulesen Dahl.

Nepaisant sėkmės, Naujieji buržua vis dar yra maža partija, gavusi 3,6 procento balsų. Nors tai yra 2,7 procentinių punktų augimas, palyginus su 2017 m. rinkimais, tačiau Danijos liaudies partija vis dar yra didesnė, gavusi 4,1 procento.

Socialdemokratų smukimas

Didelė staigmena antradienio rinkimuose – socialdemokratų smukimas vidutiniškai 3,9 proc.

Turėdama vidutiniškai 28,5 procento, ši partija vis dar išlieka didžiausia partija daugumoje regionų ir savivaldybių, tačiau didesniuose miestuose kritimas yra ryškus.

Pavyzdžiui, po to, kai Socialdemokratai prarado daugiau nei kas trečią rinkėją, Kopenhagoje didžiausia partija tampa raudonai žalias Vienybės sąrašas.

Taip pat Orhuse, Odensėje ir Alborge partija labai smarkiai užleido pozicijas, prarasdama maždaug dešimt procentinių punktų. Nepaisant to, keturis didžiuosius miestus ir toliau valdo socialdemokratų merai.

Dėl socialdemokratų nesėkmės kaltinama premjerė Mette Frederiksen. Priežastis – skandalas, ją drebinęs nuo praėjusio rudens, kai vyriausybė nurodė sunaikinti visus 15 milijonų šalyje esančių audinių dėl audinėse rastos koronaviruso mutacijos. Sprendimas nužudyti net ir sveikas audines laikomas antikonstituciniu, ir Maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministras, socialdemokratas Mogens Jensen buvo priverstas atsistatydinti.

Savivaldos rinkimų rezultatai

Socialdemokratai (Socialdemokratiet): 28,5% (-3,9%)
Kairieji (Venstre): 21,2% (-1,9%)
Konservatoriai (De Konservative): 15,2% (+6,4%)
Socialistinė liaudies partija (Socialistisk Folkeparti): 7,6% (+1,9%)
Vienybės sąrašas (Enhedslisten): 7,3% (+1,4%)
Radikalūs kairieji (Radikale Venstre): 5,6% (+1%)
Danijos liaudies partija(Dansk Folkeparti): 4,1% (-4,7%)
Naujieji buržua (Nye Borgerlige): 3,6% (+2,7%)
Liberalų aljansas (Liberal Alliance): 1,4% (-0,9%)
Krikščionys demokratai (Kristendemokraterne): 0,8% (+0,3%)
Alternatyva (Alternativet): 0,7% (-1,5%)
Veganų partija (Veganerpartiet): 0,2% (+0,2%)

Šaltinis: samnytt.se

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top