Naglis Puteikis. Biudžetas: teisėjams – milijonai, kultūrininkams ir policininkams – riestainio skylė

2015-ųjų biudžetas primena riestainio dalybas: vieniems tenka saldžioji dalis, kitiems – skylė ar geriausiu atveju trupiniai. Paradoksas: valdžia įprato girtis sukuriamo BVP dydžiu vienam gyventojui ir didėjančiomis pajamomis, bet kai ateina metas tvirtinti naują biudžeto projektą, finansų ministras staiga apsižiūri, kad sunkiai dirbantiems, bet ties skurdo riba ar net žemiau jos gyvenantiems piliečiams tų padidėjimų ir vėl neužteks – pinigų padidinti mažiausiai uždirbančių kultūros, švietimo, socialinių darbuotojų, slaugytojų bei policininkų atlyginimams tiesiog fatališkai trūksta…

Šiemet biudžetas ir vėl buvo palydėtas į Seimą optimistinėmis prognozėmis: bus surinkta 6 procentais, t.y. 1 mlrd. 228 mln. litų mokesčių daugiau nei pernai, o Lietuvos ekonomika augs 3,4 procento. Deja, tai tik akių dūmimas. Per svarstymus komitetuose paaiškėja, kad kultūros darbuotojų atlyginimai nebus didinami ir išliks mažiausi Baltijos šalyse – vidutinis meno darbuotojo atlyginimas Lietuvoje siekia 538 EUR (59 proc. nuo vidutinio viešojo sektoriaus atlyginimo), kai Estijoje – 1316 EUR (102 proc. nuo vidutinio viešojo sektoriaus atlyginimo). Tik trupiniai skiriami ir mokytojų, socialinių darbuotojų bei mažiausiai uždirbančių policininkų atlyginimams didinti. Neapleidžia nejauki nuojauta, jog neteisingumas tiesiog užprogramuotas biudžeto sudarytojų galvose. O gal mes tik nesugebame perprasti „jautrios“, socialdemokratiškos Vyriausybės logikos? Bandau ją suvokti.

Lietuva pažadėjo Briuseliui laikytis finansinės drausmės. Biudžetas turi tapti nedeficitinis. Todėl bet koks išlaidavimas prilygtų mirtinai nuodėmei. Galimos nebent smulkios išimtys. Tik štai koks netikėtumas – tos „išimtys“ pritaikomos sočiausiai gyvenančiam Lietuvos sluoksniui! Konstituciniam Teismui paraginus, skubiai skiriama 240 mln. litų daugiausiai uždirbančių politikų, teisėjų ir valdininkų atlyginimų kompensavimui.

Didžiulis atotrūkis tarp didžiausių ir mažiausių atlyginimų valstybės tarnyboje tampa Konstitucine norma. Policijos patrulis, ugniagesys, pasienietis pagal valstybės tarnybos įstatyme nustatytus koeficientus negali uždirbti daugiau nei 1350 litų. Iš šios sumos dar atskaitomi mokesčiai. Palyginkime: Seimo pirmininko atstovo spaudai alga gali siekti 5873 Lt, prie kurių dar pridedama iki 50 procentų priedas už kvalifikaciją. Įstatymu įtvirtinta neįtikėtina valstybės tarnybos hierarchija. Visi tarnautojai suskirstyti į 20 kategorijų, o kiekvienoje iš jų – dar trys kategorijos. Valstybės tarnautojai gali gauti iki 70 proc. priedus prie atlyginimų.

Akivaizdu: jei šiandien reikėtų bent 10 procentų padidinti atlyginimus visiems 52 812 valstybės tarnautojų, fiskalinės drausmės politika žlugtų. Todėl kyla logiškas klausimas – ar mes esame pajėgūs išlaikyti tokį hierarchinį valdymo aparatą? Per pastarąjį dešimtmetį gyventojų Lietuvoje sumažėjo 518,6 tūkst., t. y. daugiau nei 15 procentų, o nestatutinių tarnautojų padaugėjo nuo 20 302 iki 29 839, t. y. beveik 50 procentų. Manyčiau, vardan solidarumo tarnautojų skaičių reikėtų mažinti nuo viršaus – sumažinkime viceministrų, Seimo pirmininkų pavaduotojų ir jų padėjėjų skaičių. Bent dvigubai sumažinkime valstybės tarnautojų kategorijų skaičių – tegu lieka dešimt. Ir, žinoma, būtų puiku, jei valstybės tarnautojų atlyginimų dydis skirtųsi ne 10 ir daugiau, o tik 4–5 kartus. 10 procentų sumažinę valdymo išlaidas, jau turėtume 82 mln. 594 tūkst. litų rezervą.

Beje, savo ekonominės konvergencijos programoje Vyriausybė yra numačiusi derinti fiskalinę politiką ir socialinius prioritetus. Ko pavyko pasiekti šioje srityje? Skurdo rizikos lygis 2013-aisiais, palyginti su 2012-aisiais, padidėjo 10 proc. – dabar apima penktadalį Lietuvos. 20,6 proc. gyventojų (apie 600 000 žmonių) gyvena žemiau skurdo ribos. Pažeidžiamiausia skurdo rizikos grupė – vaikai. Nenustebčiau, jei skursta ir valstybės tarnyboje dirbančiųjų vaikai. Štai ligonių slaugytojų atlygis už sunkų darbą –apie 1200 Lt atskaičius mokesčius. Panašius atlyginimus gauna muziejininkai ir bibiotekininkai – žmonės, baigę aukštuosius mokslus. Iš tokių pajamų susimokėti mokesčius rubikonams, o tada pamaitinti, aprengti ir išleisti į mokyklą vaikus – ypatingų sugebėjimų reikalaujantis iššūkis. Vyriausybė po ilgų diskusijų susirūpino – žadama 5 proc. padidinti mažiausiai uždirbančių biudžetininkų algas. Šie žmonės gaus 50–70 litų didesnį atlygį. Ar tai viskas, ką įmanoma padaryti? Dar 2001 metais Pasaulio bankas paskelbė pranešimą „Puolimas prieš skurdą“, kuriame vyriausybes paragino siekti, kad ekonomikai augant gerėtų ir nepasiturinčių žmonių gyvenimo kokybė, kad jie galėtų įtakoti viešuosius socialinius sprendimus. Deja, vietoj veiksmingos reakcijos į nejautrią ekonominę, socialinę politiką iki šiol stebime tik bejėgiškus pavienius pasisakymus.

Pirmieji stojimo į eurozoną metai Lietuvai taip pat nebus šventiniai. Nors Finansų ministerija žada gražią perspektyvą ir 3,4 proc. ekonomikos augimą, eurozonos šalys bendros erdvės ekonomikos augimą prognozuoja vis mažesnį – nuo anksčiau skelbtų 1,7 proc. jis nukrito iki 1,1 proc. Lietuvai taip pat gali tekti grįžti prie biudžeto skylių kamšymo. Gal ekonominio augimo procentai bendrame kontekste ir atrodo gražiai, tačiau 400 EUR nesiekiantys biudžetininkų atlyginimai demonstruoja gėdingą valstybės pagrindo – viešojo sektoriaus – skurdą.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
24 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Taigi

Tikras politikos klounas tas Puteikis. Sėdi seime, kuriame, kaip seimo narys turi teisę teikti pasiūlymus, įstatymus, tačiau elgiasi, kaip koks eilinis pilietis, kuris seimo nario teisių neturi, todėl gali rašyti tik straipsnelius ir piktintis.

taigiau

už tave didesnio klouno pasaulis nėra regėjęs!
Visi skaitykite Taigi! Bet tik išvirkščią!
Išvirkščias klaunas yra TIESA!
Taigi pajace juokis!

Puteikis teisus, kai sako:

„vietoj veiksmingos reakcijos į nejautrią ekonominę, socialinę politiką iki šiol stebime tik bejėgiškus pavienius pasisakymus”.
Šis tekstas toks ir yra – bejėgis pavienis pasisakymas.
Vienu žodžiu, paukštukas.

Taigi

„Pirmieji stojimo į eurozoną metai Lietuvai taip pat nebus šventiniai”.

Tačiau priimant euro įvedimą įstatymą, Puteikis nebalsavo „Prieš”, „Susilaikė”. Seimo nario susilaikymas dažniausiai reiškia, kad pritaria įstatymui, bet, žinodamas visuomenės nuotaikas, nenori balsuoti „Prieš”, ir žino, kad ir be jo balsavimo „Už” įstatymas bus priimtas, todėl rinkėjų akyse pavaidina ir išlieka geras.

Beta

Pabrango prezidentės patarėjai ir pagalbininkai.

Vyriausiasis patarėjas 2013 metais per mėnesį uždirbo 8428, 2014 metais – 9770 lt.
Prezidentės patarėjas 2013 metais per mėnesį uždirbo 6137, 2014 m. – 7094 lt.
Kancleris – 2013 m. – 6956 lt, 2014 – 9302 lt.
Skyriaus vedėjas – 2013 m. – 5261, 2014 m. – 6210 lt.
Skyriaus vedėjo pavaduotojas – 2013 m. – 4882, 2014 m. – 5163 lt.
Vyriausiasis specialistas – 2013 m. – 3567, 2014 m. – 3997

Saltinis: Respublika
/Kastytis Braziulis FB/

Tikrai

„Per pastarąjį dešimtmetį gyventojų Lietuvoje sumažėjo 518,6 tūkst., t. y. daugiau nei 15 procentų, o nestatutinių tarnautojų padaugėjo nuo 20 302 iki 29 839, t. y. beveik 50 procentų“.

jo o

tu tai taigi visai nusikalbi kaip tau negeds jei nezinai geriau visai nekalbek puteikis aina uz zmones o tu varai ant jo.jai nezinai geriau visai nekalbek,

Pagal šį straipsnį

yra ko runkeliams pamąstyti. Kaip žinoma iki šiol runkeliams buvo do lampočki. Kam eiti protestuoti, mitinguoti jegu gali virtuvėje ar ant pečiaus padejuoti – kokia bloga valdžia. Kai susirenka į mitingą kokie nors mokytojai ar kiti nuskriaustieji, tai eina į mitinga vienetai, o jų palaikymo iš kitų nėra jokio. Tai tiek apie runkelius. Dabar apie kai kuriuos komentatorius. Šis straipsnis tai ne šiaip gerbiamo Puteikio paverkšlenimas bet šauksmas ir paaiškinimas tiems runkeliams sėdintiems ir dejuojantiems prie pečiaus. Puteikis vienas seime nebuvo ir nebus karys, kai visi 140 sėdinčių seime ir dar velniai žino kiek prezidentūroje yra Lietuvos rūnkelių tikriausi priešai. Kodėl daugėja statutinių tarnautojų, todėl, kad tai potencialūs, tų dykaduonių seime ir kitose įstaigose, rinkėjai. O kaip nebalsuos, kai jiems… Skaityti daugiau »

pensininke,

o kodel ir vel pensininkus uzmirsote ar vel pridesite kas liks nuo jusu 3 lt

kol tylėsime,

ir sėdėsime prie demagoginių ir tuščių TV dėžių, tol taip ir bus. Valdžia bijo tik aktyvių žmonių. Todėl aš jau nesitikiu, kad ji pradės galvoti apie medikus, kuriuos atstovauju, ir kitus dirbančiuosius, neprivilegijuotus tarnautojus.

tarp kitko

rodos vakar per TV žmonių buvo klausiama apie tai, ką jie galvoja dėl prezidentės pasisakymų Rusijos atžvilgiu. Dauguma buvo patenkinti ir gyrė. Dauguma jų pensininkai, daugumos jų info šaltinis – komjaunimo tiesa. Tai sakykite, ar ne tešlagalviai pasiliko toj Lietuvoj?

pensininkei

o ką Jūs darot kaip pilietė? Ar skaitėt konstituciją (iki 5 straipsnio, nes toliau nebeverta)? Už ką balsavot rinkimuose?

copypast

Dabar Nacionalinio saugumo, kaimo reikalu, socialiniu reikalu, sveikatos, svietimo ir kiti komitetai vel turi po viena biuro vedeja ir iki 12 PATAREJU. Ar tai rimti specialistai? Tai kad ne. Vel giminiu ir pazistamu zmoneles ir dukreles…
O kaip su Wetminsteriu? Kaip su Anglijos Parlamento PATARĖJAIS?
Bendravau su vienu patarėju medijos klausimais – Sociologijos profesoriumi Richardu Colinsu.
Visi patarėjai yra savo srities AUKSČIAUSIOS KLASĖS SPECIALISTAI. Iškyla klausimas – jis pateikiamas isanalizuot keliems tos strities specialistams ir tada atnešę savo išvadas į parlamentą diskutuoja už apvaliojo stalo komitetuose… ne už uždarų durų. Taip mokslininkai dalyvauja politikoje… ne tik darbdaviai ar verslininkai.. .
O kaip vyksta pas mus? Ką gali patarti tos gražuolės?

….

kaziolas

kaziolas esi taigi, nelįsk į viešmą

internauts

kiekvienas seimo narys turi po keturis – penkis padejejus. Ka jau taip sunkiai keliat, kad reikia tiek padejejų? Ir nei vienas is jų nėra aukšto lygio specialistas. Pvz. kokio lygio šie patarėjai: Seimo nario Puteikio N. padėjėjas-sekretorius Tatjana Savickaja 
(reklaminės agentūros Tavlitas vadovė?Sena draugė iš Klaipėdos? ) Seimo nario Puteikio N. padėjėjas-sekretorius Marius Mykolas Matulevičius
 ( Viešoji Įstaiga „Kita Komunikacija” vadovas, jai priklauso ir Saulė Matulevičienė (e-foto) Seimo nario Puteikio N. padėjėjas-sekretorius Rasa Kalinauskaitė  
 Seimo nario Puteikio N. padėjėjas-sekretorius Saulė Matulevičienė (filologė) Tai tik menkas pavyzdėlis apie „patarėjus”. Na ką tokie gali patarti? nebent tik dirbt su POLITIKO IVAZDZIU. O kur VAIZDAS? Jis liks uz kameros?:) Gal todel ir velkames uodegoj, kad seimas neturi jokio kontakto su isminciais nei… Skaityti daugiau »

internauts  taigiui

nors karta pataiket i desimtuka! bravo!

jei JAV ar kt. valstybese

aukstu pareigunu patarejais dirba auksciausios klases specialistai, tai Lietuvos valdziai patarineja auksciausios klases pataikunai ir palaizunai. Ak, veidrodeli, veidrodeli, pasakyk…

pensininke, 13,02

ne visi pensininkai yra nemastantys, yra ir mastanciu ir zino uz ka reikia balsuoti nereikia sakyti, kad tik pensininkai kalti, o uz ka balsuoja visi biurokratai, kontoreliu , istaigeliu kiek yra prikurta juk jiems yra isakyta uz ka prabalsuoti, vot tep

zita

Aciu uz aisku komentara. Kaip galima dazniau gerbiamas Puteiki ateikite i televiziju laidas zmones jusu laukia.

Taigi

Delfis blokuoja komentarus šiam straipsniui…Pernelyg geri atsiliepimai apie Puteikį.

Gal Ponas Puteikis išdrįs savo

politinėje kovoje kartkartėmis pasiremti Popiežiaus kalba.Tai būtų labai vertinga ir priešininkai nelabai turėtų ,kuo atsikirsti.Vien jau žodis „orumas” vertas labai daug.

Zitai  - Trupmenas

Jetau, Jetau, kaip Jums taip paprastai viskas regis. Ima Naglis, sugalvoja, kad nori ką nors pasakyti, ateina į LTV, TV3 ar LNKaką ir pasako. Ir visi laimingesni pasidaro, nes va, Naglis pasakė. O kai jus pakviečia ateiti papiketuoti prie Seimo ar į Daukanto aikštę, tai atsiranda tūkstantis ir viena priežastis, kodėl ateiti negalit.

Taigi tam Taigi

Delfi blokuoja ne komentarus, bet tam tikrus žodžius. Reikia surasti blokuojamą žodį, pakeisti arba parašyti su tarpais ir komentaras praeis pro delfi filtrą.

vilmis

Didziuojames ponu N. Puteikiu uz aisku teisinga zodi.

24
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top