Naglis Puteikis. Siūlau daugiau eksponatų Orwello plunksnos vertam D.Grybauskaitės Pilietinės edukacijos centrui

Artėjant rinkimams Dalios Grybauskaitės komanda pranešė visuomenei apie dar vieną naują prezidentės iniciatyvą: „valstybės vadovui nereikia dviejų rezidencijų, tačiau visuomenei trūksta pilietiškumo, valstybės edukacijos centro, kur būtų išsamiai supažindinama su tuo, kas yra valstybė, kaip ji veikia, kas yra demokratinė valstybė, kokios yra jos institucijos, kaip pilietis gali aktyviai dalyvauti valstybės valdyme. […] Dėl to buvo nuspręsta kurti pilietiškumo edukacijos centrą. Jis bus skirtas ypač moksleiviams, jaunimui, paaugliams, bet, žinoma, ir visiems Lietuvos žmonėms bei užsienio svečiams“.

Nebestebina Dalios Grybauskaitės apsisprendimas gyventi ne Prezidentūroje įrengtuose apartamentuose, bet ir toliau kasdien su švyturėliais važinėti iš darbo į nakvynės rezidenciją visų laikų valdžios grietinėlės pamėgtose Turniškėse ir toliau iš biudžeto išlaikyti Turniškių rezidenciją. Juk mes ne kuklūs krikščionys protestantai, kaip JAV prezidentai ar Anglijos premjerai, kurie, taupydami savo laiką ir mokesčių mokėtojų pinigus, gyvena darbo vietose.

Laisvose Prezidentūros patalpose prezidentė D. Grybauskaitė nutarė įrengti Pilietiškumo muziejų – „Pilietinės edukacijos centrą“. Tikrai Orwello plunksnos vertas sumanymas – kurti pilietiškumo ugdymo centrą centrinėje valdžios institucijoje. Ir dar tokioje, iš kurios penketą metų buvo slopinama piliečių laisvė.

Bet gerbdamas Lietuvos prezidento instituciją, kartu su pilietiniu portalu Tiesos.lt noriu prisidėti prie D. Grybauskaitės pilietinio projekto įgyvendinimo. Greta pilietinių akcijų vaizdų siūlau jame eksponuoti ir administracinių baudų protokolus Kovo 11-osios akto signatarams Broniui Genzeliui ir Romualdui Ozolui už mitingus, gynusius neteisėtai atleistus FNTT vadovus Vitalijų Gailių ir Vytautą Giržadą, taip pat teismų nutartis, kuriomis buvo skirta bauda pirmajam atkurtos Lietuvos valstybės Kultūros ir švietimo ministrui Dariui Kuoliui už vaikštynes S. Daukanto aikštėje ginant žodžio laisvę.

Demokratinės valstybės modelį tinkamai atspindėtų ir baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų nutartys skirti po 500 Lt baudą 5 vaikus auginančiai našlei mažeikietei Rimai Štefanei ir panevėžietei Ritai Jusienei. Pirmajai – už kelių moterų vaikštynes Mažeikių šaligatviais, protestuojant prieš 240 policininkų smurtą Garliavos šturmo metu, o antrajai – už stovėjimą su žvakele prie Panevėžio policijos komisariato dėl automobilio bagažinėje sudegintos Dembavos moksleivės Evelinos, kuri negalėjo prisišaukti pagalbos telefonu 112, nes UAB „Bitė“, pasiėmusi milijonines valstybės dotacijas, neįdiegė skambinančiojo vietos nustatymo funkcijos.

Interaktyvioje ekspozicijoje turi atsirasti vietos ir video siužetui iš Garliavos, kuriame ant nugaros parversto neįgalaus vyro tarpukojį pompinio šautuvo buože daužo Lietuvos Respublikos pareigūnas. Galbūt edukacinio centro lankytojai galės interaktyviai pakartoti šiuos veiksmus su manekenais, užsimovę specialiųjų dalinių kovotojo kaukes ir kitą ekipiruotę.

Ką reiškia teiginys, jog „Suverenitetas priklauso tautai“, geriausiai atskleis Konstitucinio Teismo sprendimai dėl Seimo galių susiaurinimo, algų „skurstančiam“ Lietuvos elitui padidinimo, dviprasmiško referendumų teisės suvaržymo. Atskirą muziejaus stendą siūlau skirti VSD pažymoms – slaptoms, išviešintoms, nutekintoms ir prezidentės skiepams panaudotoms. Iškalbingais eksponatais galėtų tapti ir VSD instrukcija, kaip apšmeižti Breste per viešbučio langą paslaptingomis aplinkybėmis iškritusį pulkininką Vytautą Pociūną, ir neteisėtas generalinio prokuroro nurodymas saugumui sekti generolą Vitalijų Gailių ir jo šeimos narius.

Edukacinį centrą lankančio jaunimo interaktyviems mokymams „Kaip pilietis gali aktyviai dalyvauti valstybės valdyme“ siūlyčiau pasitelkti nevyriausybinių organizacijų pasiklausymo, politinių oponentų sekimo prietaisus, taip pat visiems lankytojams leisti pasinaudoti prezidentės telefonu, kuriuo ji skambino V. Gailiui, neteisėtai liepdama atleisti jo pavaduotoją V. Giržadą. Juk „norint tai daryti, turi labai gerai išmanyti visus mechanizmus ir būdus“.

Edukacinę pilietiškumo eksponatų galeriją papuoštų ir Kauno policijos automobilis su narvu šunims, kuriame nepilnamečiai Nemuno betoninėje krantinėje kreida rašę žodį „TIE-SOS!“ buvo vežami į neteisėtas apklausas net neinformavus jų tėvų. Pilietiškumo idėjų sklaidą geriausiai atspindėtų visuomeninės televizijos ir radijo laidos, kuriose ieškoma atsakymų į klausimus: „Kas yra dabartinis pilietis?“. Taip pat LRT generalinio direktoriaus Audriaus Siaurusevičiaus įsakymai nutraukti darbo sutartis su pokalbių laidų vedėjais Tomu Dapkumi, Dariumi Kuoliu, Gintaru Aleknoniu už pernelyg aštrius klausimus laidų dalyviams – valdžios atstovams.

„Šiame centre edukacija vyks nuolatos“, – teigiama prezidentės atstovės pranešime. Tad aktyvūs piliečiai visada galės centro ekspoziciją papildyti naujais eksponatai.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
14
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top