„Tai, kaip Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose yra tvarkomas šilumos ūkis ir priimami svarbiausi sprendimai, neturi nieko bendro su europiniais skaidrumo standartais ir demokratijos tradicija“, – sakė kandidatas į Vilniaus merus Naglis Puteikis jį iškėlusio „Lietuvos sąrašo“ rinkimų programos pristatyme.
Siūlome fragmentą iš 2015 m. sausio 8 d. įvykusios spaudos konferencijos:
Pasirinkome šūkį peržengti „Rubikoną“, neatsiklaupti prieš „Fortumą“. „Rubikonas“ yra senasis Zuoko ir jo verslo grupės „Icor“ pavadinimas, o „Fortumas“ – jo pagrindinių oponentų – Tėvynės sąjungos ir Liberalų sąjūdžio – proteguojama analogiška verslo grupė.
Kodėl pasirinkome tokį pavadinimą? Todėl, kad jis atspindi pagrindinį „Lietuvos sąrašo“ siekį: sugrąžinti žmonėms tai, ką nesąžiningi politikai iš jų atėmė. Per prezidentinę rinkimų kampaniją aš minėjau siekį sugrąžinti žmonėms valstybę, kuri iš jų atimta – deja, ir savivaldybėse tas pats procesas yra įvykdytas.
Pirmiausia turiu omenyje šilumos ūkį. Tiek Vilniaus, tiek Lietuvos politikai elgiasi nesąžiningai – jie nepasakoja vilniečiams ir Lietuvos gyventojams, kad Skandinavijoje ar Vokietijoje nėra tokių komunalinio ūkio tvarkymo pavyzdžių, kaip pas mus. Ten komunalinį ūkį tvarko viešosios įstaigos, kurios nesiekia pelno, ten nėra tarpininkų, tose schemose neatsiranda privatūs komunalinių paslaugų teikėjai, kuriems atitenka visas pelnas, o visos išlaidos tenka miestiečiams. Todėl mes programoje siūlome įkurti viešąją įstaigą, kuri administruotų visą komunalinį ūkį, pradedant šilumos ūkiu.
Grįždamas prie šūkio dar pasakysiu, kad ir Lietuvos Seimo nariai taip pat elgiasi nesąžiningai. Jie – aš turiu omeny Liberalų sąjūdį ir Tėvynės sąjungą – aiškina, kad jeigu laimės prieš Zuoką, tai taikys Kauno ir Klaipėdos pavyzdžius, kaip tvarkyti šilumos ūkį. Bet nepasako visos tiesos – nepasako, kad tiek Kaune, tiek Klaipėdoje šilumos kaina, deja, nėra žemiausia. Ji yra žemiausia Šiauliuose. Kodėl Šiauliuose žemiausia, o Kaune ir Klaipėdoje aukštesnė? Todėl kad Kaune ir Klaipėdoje tose schemose naudojami nesąžiningi būdai, įvedami rubikonai, ikorai, verslo darytojai, tokie kaip „Fortumas“ ir kiti privatūs šilumos tiekėjai. Tuo tarpu Šiauliai yra vienintelis Lietuvos miestas, vienintelė savivaldybė, kur visiškai atsitiktinai susiklostė tokia politikų koalicija, kad jiems pavyko visą šilumos ūkį perimti į savivaldybės rankas. Todėl ten kaina yra žemiausia. Tad jeigu mes laimėsime rinkimus į Vilniaus savivaldybę, įvesime skandinavišką, vokišką Šiaulių modelį. Analogija būtų ir su kitomis komunalinėmis paslaugomis – pagrindinis principas būtų nepelno siekianti įstaiga ir skaidrus valdymas.
Šiuo metu miestiečiai yra nustumti nuo visų svarbiausių sprendimų. Nors vietos savivaldos įstatyme yra didžiulis skirsnis, reglamentuojantis tokį dalyką, kaip gyventojų apklausos, nė viena Lietuvos savivaldybė šitų apklausų nenaudoja. O juk galėjo, pavyzdžiui, prieš sudarydama sutartį su „Dalkia“, Vilniaus savivaldybė tai padaryti. Jeigu mes laimėsime – naudosime šitas apklausas, tarsimės su miestiečiais visais svarbiausiais klausimais.
Dėl „antrosios“ Lietuvos, apie kurią vienas garsus publicistas svajoja, kad ji išmirs arba išvažiuos. Vilniuje turbūt geriausiai atsiskleidžia politikų elgesys su šia „antrąja“ Lietuva – turiu omenyje, su žmonėmis, kurie yra socialiai atskirti, nemoka gyventi, dėl kokių nors priežasčių nesugeba prisitaikyti prie dabartinės situacijos, kurie patiria skurdą, kurie įklimpsta į alkoholizmo, lošimų priklausomybės liūną, kurie yra neįgalūs arba gauna tokią mažą pensiją, kad tų pinigų neužtenka netgi maistui. Vilnius yra geriausias pavyzdys, kokias paslaugas valstybė ir savivaldybė teikia šiems žmonėms: sukuria tankiausią Europoje alkoholio parduotuvių, greitųjų kreditų, visą parą veikiančių lombardų tinklą, patį plačiausią lošimų aparatų tinklą, ir žmonės, jeigu jiems trūksta pinigų, prisiskolina, prisiperka alkoholio ar prasilošia. Tokią paslaugą valstybė ir savivaldybė teikia šiems žmonėms, kuriems Vokietijoje ar Skandinavijoje socialinės rūpybos departamentas teikia priešingas paslaugas: gydo nuo alkoholizmo, rūpinasi, suteikia darbo vietas (beje, savivaldybės kontroliuojamose komunalinėse įmonėse).
Lietuvos ir Vilniaus politikai, kandidatai į merus ir dabartinis meras elgiasi nesąžiningai, nes jie nepasako, kad europinė demokratija neturi nieko bendro su tuo, kas realizuota Lietuvoje ir Vilniaus savivaldybėje.
Savo programos tikslus bandysime pasiekti kartu su inteligentais, kūrybingais žmonėmis, kurių koncentracija Vilniuje yra pati didžiausia. Aš drįsčiau pavadinti mūsų sąrašą daktarų sąrašu, nes jame yra beveik dešimt mokslų daktarų. Kai kurie politologai tiesiai šviesiai sako, kad Lietuvos politikų problema yra tai, kad valdo trejetukininkai, turiu omenyje žmones, kurie vidurinėse ir aukštosiose mokyklose gaudavo žemiausius pažymius. Vis dėlto Lietuvą, Vilniaus ir kitų miestų savivaldybes turėtų valdyti penketukininkai pagal senąją sistemą arba dešimtukininkai pagal dabartinę. Kaip tik toks kandidatų sąrašas yra teikiamas ir mes tikimės, kad įveiksime oponentus ir sukursime tikrą, europinę, skandinavišką, vokišką demokratiją, o ne tą pseudodemokratiją, kuri šiuo metu egzistuoja Lietuvoje ir Vilniaus mieste.
Visą Lietuvos sąrašo spaudos konferencijos įrašą žiūrėkite ČIA.
Lietuvos sąrašo rinkimų į Vilniaus miesto tarybą programą rasite ČIA.
Lietuvos Sąrašo kandidatų į Vilniaus tarybą sąrašas ČIA.
Kaip balsuoti už šios komandos dalyvavimą kovo 1 d. vyksiančiuose Vilniaus tarybos rinkimuose, rasite ČIA.