Profesionalus fotografas Ilja Varlamovas savo „Live Journal“ tinklaraščio puslapyje atskleidžia klastotes, kuriomis Rusijos televizijos „Pirmasis kanalas“siekia įtikinti auditoriją, jog Malaizijos keleivinį lėktuvą numušė ukrainiečių karo lėktuvas.
Ilya Varlamov | zyalt.livejournal.com
Pirmasis „fotošopo“ srityje
Visas paveikslėlis. Originalo nuoroda.
Šiandien (lapkričio 14 d. – vertėjo past.) [Rusijos televizijos] „Pirmasis kanalas“ visai šaliai pateikė liepos 17-ąją dieną įvykusios Malaizijos Boeingo katastrofos savąją versiją. Tuomet žuvo 298 žmonės, ir tikslios įvykio aplinkybės iki šiol lieka neišaiškintos. „Pirmasis kanalas“ žiūrovams pristatė neva palydovines nuotraukas, kuriose neva matyti, kaip naikintuvas numuša lėktuvą. Detalus nagrinėjimas atskleidė, jog tai – [paveikslėlių redagavimo programos] „Photoshop“ priemonėmis sulipdyta šiurkšti klastotė, kurią televizijos kanalo redaktoriai iškapstė sąmokslo teorijas skleidžiančiame forume.
Štai kas čia konkrečiai nesutampa.
1. Nuotrauka paimta iš 2012-aisiais metais darytų Google žemėlapių, štai tik vienas palyginimų pavyzdys:
2. Nuotraukoje neva matomas [naikintuvas] SU-27, tačiau tai jokiu būdu ne MIG-29, apie kurį kalbama reportaže. Štai palyginimas, atkreipkite dėmesį į [naikintuvo] galinių sparnų konfigūraciją:
3. Nuotraukoje matomi naikintuvo ir [keleivinio] lėktuvo dydžiai kelia didelių abejonių. Štai pavyzdžiai, kaip palydovų nuotraukose atrodo skrendantis lėktuvas.
Dar keletas žodžių apie dydžius: dešinėje po naikintuvu matomo miško masyvo šiaurinio pakraščio ilgis – apie 850 metrų… „MIG“ sparnų plotis sudaro 11,36 m… Jeigu atsižvelgtume į tai, jog išvardyti dydžiai „fotonuotraukoje“ vizualiai teisingi, tuomet ši [palydovo] „nuotrauka“ turėjo būti padaryta iš gerokai mažesnio nei 10-ties km aukščio…
4. Nuotraukoje parodyta vieta nuo lėktuvo sudužimo vietos nutolusi 60-čia kilometrų:
5. Nuotraukoje nurodytas laikas nesutampa su tuo laiku, kuomet buvo numuštas lėktuvas (jis buvo numuštas UTC 13:21 val.). Tad nuotraukoje nurodytas laikas (UTC 1:19:47) turėtų atitikti nakties metą:
6. A.Navalnas išsiaiškino, jog reportaže parodytas ekspertas iš tikrųjų nėra inžinierius ir nėra įgijęs techninio išsilavinimo.
7. „Google“ paieškoje įvedus žodžius „Boeing vaizdas iš viršaus“, pirmiausia pateikiamas šis paveikslėlis:
Skelbdamas šią nuotrauką savo „Twitter“ puslapyje, Maksimas Kacas rašo: „Įdomu, ar jie Boeingo atvaizdą taip pat tiesiog įkėlė į „Google“? Ar tai sutapimas? Pirmasis paveikslėlis, kuris pateikiamas įvedus [paieškos žodžius] „Boeingas vaizdas iš viršaus“.
8. Rusijos inžinierių sąjungos vadovas Vladimiras Salujanovas šitaip komentuoja nuotraukos autentiškumą:
Klausimas: Ar jūs patikrinote, jog ši nuotrauka yra autentiška?
Atsakymas: O kaip mes tai galime patikrinti? Ji mus pasiekė per interneto tinklą.
Reportažo vaizdo įrašas:
Detalus nagrinėjimas:
Šią „sensaciją“ paskelbė šios žiniasklaidos priemonės:
„Moskovskij komsomolec“ (jau pašalino klastotę)
Dni.ru
Vesti.ru
NTV
LifeNews
„Govorit Moskva“
TASS
Lenta.ru
Televizijos kanalas „Zvezda“
„Komsomolskaja pravda“
Tai tik vienas iš informacinio karo epizodų. Tad nesikliaukite televizoriumi – nesileiskite teršiami.
Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas