Kęstutis Girnius | Alfa.lt
Lietuvos politikai dažnai ir kietai ginčijasi įvairiais klausimais, bet kartais jų nuostatos nesiskiria. Antai, bene visi politikai ir Lietuvos elitas apskritai mano, kad Lietuva turi būti minimalias paslaugas savo piliečiams siūlanti valstybė, ir kad būtina išsaugoti bene labiausiai regresinę mokesčių sistemą visoje Europos Sąjungoje (ES).
Praeitą pirmadienį baigėsi Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos darbinis vizitas į Lietuvą. Jos vadovė Julie Kozack pasakė, kad Lietuvai jau laikas didinti pajamas, peržiūrint mokesčių politiką. „Dabar matome, kad Lietuva fiskalinę politiką daugiausiai reguliuoja, susikoncentruodama į išlaidų mažinimą. Ką norėtume pamatyti ateityje – pasikeitimai, didinant biudžeto pajamas“. Ji konkrečiai pasiūlė didinti turto – automobilių ir nekilnojamojo turto – mokesčius, nes tokie mokesčiai garantuoja stabilesnes pajamas, pridurdama, kad jie yra ir labiau progresiniai. Premjeras Algirdas Butkevičius suskubo pranešti, kad kol kas anksti kalbėti apie mokesčių pasikeitimus.
TVF siūlymai nėra nauji. Jie pateikiami po darbinių vizitų, kurie vyksta kas pusmetį. Ir kas kartą juos atmeta Vyriausybė ir valdančioji koalicija, kokia ji bebūtų. Po vizito 2011 m. gegužės mėnesį TVF savo išvadose tvirtino, kad siekiant papildomos fiskalinės konsolidacijos, reiktų „plėsti gerbūvio apmokestinimą“, įvedant nekilnojamojo turto ir motorizuotų transporto priemonių mokesčius. Kubiliaus Vyriausybė nepaisė rekomendacijų, nors, kaip ir dabartinė socdemų vadovaujama Vyriausybė, nepraleisdavo progos didžiuotis teigiamomis TVF pastabomis apie ūkio valdymą.
TVF nėra organizacija, kuri ragina didinti mokesčius. Veikiau ji paprastai siūlo juos mažinti. TVF gana nuosekliai vengia daryti užuominų apie mokesčių progresyvumą. Bet misija Lietuvoje ne tik tai darė, bet dar pabrėžė, kad kapitalo apmokestinimas yra žemesnis nei kitose Europos šalyse. Ankstesniuose savo vertinimuose TVF pažymėjo, kad tokių mokesčių įvedimas teisingiau paskirstytų mokestinę naštą.
Visą straipsnio tekstą skaitykite ČIA.