Sankt Peterburge, Valstybiniame Ermitaže, nuo birželio 28 dienos veikia šiuolaikinio meno europinė bienalė „Manifesta 10“. Rusijoje ši ekspozicija sulaukė daugybės kritiškų vertinimų ir įnirtingų reikalavimų ją boikotuoti ar net uždaryti. Kritikos centre – rusiškajai propagandai neįtinkantys, Maidano įvykius demonstruojantys foto dokumentai.
Be daugelio šiuolaikinės avangardistinės pakraipos meno kūrinių, bienalėje eksponuojamas žinomo ukrainiečių fotomenininko Boriso Michailovo projektas – nuotraukų ciklas, pavadintas „Karo veiksmų teatras. Antrasis aktas“. Tai fotografiniai liudijimai apie 2013 metų žiemos įvykius Kijevo Maidane. Apie šią parodą savo skaitytojus informuoja italų leidinys „La Repubblica“, portalai „BaltInfo“, inopressa.ru, censor.net.ua, gazeta.spb.ru ir kiti.
„Čia atsirado nedidelis židinys, pasipriešinantis Putino Rusijos propagandai, cenzūrai ir nežabotam patriotizmui. Ir šis židinys yra pačioje Rusijos prezidento gimtojo miesto širdyje – viename pačių garsiausių pasaulio muziejų, kilniose Ermitažo salėse. Už kelis eurus įsigiję bilietą rusai, kuriems šiomis įtemptų santykių su Vakarais bei pilietinio karo Ukrainoje dienomis nuolat skleidžiama kruopščiai atrinkta informacija, pagaliau galės pažvelgti ir į kitą barikadų pusę. Jie galės pamatyti Kijevo Maidano revoliucijos veidus, žmonių kančias ir jų įniršį. Visa tai – įvykiai, atvėrę naująjį šaltojo karo sezoną“, – perduoda „Cenzor.net“ korespondentas, cituodamas leidinį „La Repubblica“.
Borisas Michailovas – įžymus ir Ukrainoje mėgstamas fotografijos meistras, išgarsėjęs dar sovietmečiu. 76-ių metų menininko autoritetas pripažįstamas visame pasaulyje, jis – daugelio fotografinių premijų laureatas, jo autorinės parodos buvo surengtos stambiausiuose JAV ir Europos meno centruose. B.Michailovo darbų yra įsigiję Niujorko Metropoliteno ir Šiuolaikinio meno muziejai, taip pat muziejai San Franciske ir Londone.
Ekspozicijos komentatoriai pažymi, kad Boriso Michailovo fotonuotraukos nesukelia provokacijos pojūčio. Kažin ar ekspozicijos lankytojai visu šimtu procentų tiki rusiškų valstybinių televizijos kanalų skleidžiama informacija, tuo tarpu B.Michailovo nuotraukos pakankamai objektyviai nuvainikuoja įvairias propagandines valdžios klastotes. Nuotraukų ciklas leidžia žiūrovui pamatyti Maidano įvykių versiją, besiskiriančią nuo tos, kokią Kremlius norėtų matyti kaip vienintelę teisingą ir priimtiną.
„Manifesta 10“ ekspozicijos Sankt Peterburge kuratorius Kasperas Kioningas sako suvokiantis, jog vaikšto „skustuvo ašmenimis“, tačiau jo tai nebaugina. „Menas turi būti aukščiau politikos“, – teigia jis. Iš pradžių buvo baimintasi, jog paroda bus atšaukta, tačiau galiausiai viskas susitvarkė. Vos atvykęs į Rusiją, K.Kioningas iškart pajuto kitaminčių persekiojimo atmosferą. Pasak jo, „pakanka pažiūrėti [rusišką] televiziją ir pradedi supranti, jog mes atsidūrėme šalyje, kurioje nėra pilietinės visuomenės“.
Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas