Nerijus Mačiulis ilgisi Lietuvoje ir Europoje „kiniško kapitalizmo“?

Lietuvoje veikiančių užsienio bankų ekspertai vis dažniau viešumoje išsako asmenines ideologines nuostatas ir turimas Lietuvos vizijas.

Tiesos.lt siūlo skaitytojams susipažinti su „Swedbank“ banko vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio tekstu (komentaro kalba netaisyta). Finansų analitikas baisisi ne tik Lietuvos, bet ir Šveicarijos demokratija. Jo įsitikinimu, Konstitucijoje įtvirtintos Lietuvos piliečių politinės teisės „gali suskaldyti visuomenę“. Pastebime, kad toks pono N. Mačiulio požiūris nėra nei naujas, nei originalus. Juo seniai vadovaujasi Kinijos komunistų partija, Vladimiras Putinas, Aleksandras Lukašenka, Islamas Karimovas bei kiti Rytų politikai.

* * *

Nerijus Mačiulis

Kai vakar Ženevoje pamačiau agitacinę referendumo palapinę trumpam sustingau persmelktas stipraus déjà vu – grėsmingos žinutės, susirūpinę veidai ir emocinis krūvis buvo neįtikėtinai panašūs į neseniai matytas aplink parašų rinkėjų palapines Lietuvoje. Konkurencingiausios pasaulio valstybės piliečiai šiandien referendume balsavo ar nustatyti kvotas imigracijai iš ES šalių. Statistinės paklaidos intervale – 50,3% už, 49,7% prieš – tauta nusprendė nutraukti 12 metų trukusią laisvą migraciją. Referendumą inicijavusi nacionalistinė partija SVP teigė, kad imigrantai naikina šalies identitetą ir „atima kvalifikuotas darbo vietas“. Kitaip sakant, iniciatoriai nori paminti vieną iš svarbiausių Šveicarijos konkurencingumo veiksnių – 23 proc. visų šalies gyventojų yra užsieniečiai, daugiausiai italai ir vokiečiai, kurie dažniausiai dirba informacinių technologijų, sveikatos apsaugos ir finansų sektoriuose. Žemėlapyje gerai matosi, kad prieš tokią migracijos ribojimo iniciatyvą pasisakė tų kantonų gyventojai, kuriuose yra didžiausias ekonominis aktyvumas ir koncentruojasi vienos didžiausių tarptautinių kompanijų, o ne šiaip ganosi gražios karvės ir atostogauja kalnų pasiilgę atletai. (Beje, šią savaitę The Economist Obamos imigrantų išvarymo politiką pavadino „labai brangiu būdu paversti Ameriką mažiau dinamiška valstybe“).

Imigracijos demonizacija daugeliu atveju yra nesusipratimas, bet mums šis referendumas turėtų būti įdomus dėl kitos priežasties. Jis yra puikus pavyzdys, kaip tiesioginė demokratija gali suskaldyti visuomenę – kad ir koks būtų buvęs balsavimo rezultatas, lygiai pusė gyventojų vis tiek būtų nepatenkinti. O kai sprendžiama dėl klausimo, turėsiančio įtakos ne tik nacionaliniam identitetui, šalies konkurencingumui, bet ir santykiams su ES, ar tikrai geriausias būdas priimti sprendimą yra mesti monetą? Nes kitaip tokio balsavimo rezultato nepavadinsi.

Šaltinis: Nerijaus Mačiulio veidaknygė

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Canada

Kuo skiriasi vyriausi banku ekonomistai civilizuotam pasauly ir ant Lietuvos? Gi pasaulyje jie buna paskaite truputuka geru filosofu, truputuka geru politologu. O ekonomistai ant Lietuvos tik vidutiniu ekonomikos vadoveliu.

Būtų mano valia

Šitas mačiulys negalėtų nė būrnos praverti.

močiutė

Buvo išliaupsintas vienas pranašas – Nausėda, aiškinęs, kad jokio nekilnojamo turto burbulo Lietuvoje nėra. Pasirodė, kad buvo. Todėl Nausėdai pasitraukus į šalį, atsirado naujas pranašas – Mačiulis. Kada susiprotėsime, kad visi Laisvosios rinkos instituto ar bankų analitikai atstovauja turčiams ir visai nesuinteresuoti patarti vidutiniokams ar skurdžiams?

Taigi

Aš norėčiau matyti Mačiulį dirbantį fafrike, prie konvejerio už dolerį, gal net mažiau per dieną.

manau

Mačiulis retos nekompetensijos žmogus, jam tik prie kiniško konvejerio tedirbti.

nenauja

Na toks požiūris į demokratiją tikrai nenaujas. Demokratiją kaip pažangos stabdį ir visuomenės skaldymo įrankį pasmerkė dar Hitleris

Taip taip,

šveicarai skaudžiai apsiriko užsimoję sustabdyti islamo fanatikų plūdą į šalį. Juk konkurencingumas – tas veiksnys, kuriam nutautėjimas – niekis. Demokratiją reikia padaryti ne tiesioginę kaip šveicaruose, o bankų perkamą. Vuo.

Pirmaeiliai žingsniai

Reikia: nacionalizuoti skandinavų bankus, Lietuvos Centrinį banką, denonsuoti sutartis su ES ir visas skolas užsieniui, nacionalizuoti užsieniečių turtą ir vietinių vagių prichvatizuotas strategines įmones. Jei ES keltų teisminius ieškinius, reikia kelti priešinius ieškinius dėl kompensacijos už Lietuvos specialistus dirbančius vakaruose, uždarytą AE, sunaikintą pramonę.

8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top