Nida Vasiliauskaitė. Ad Hitlerum

delfi.lt

Yra tokia loginė klaida – reductio ad Hitlerum (suvedimas į Hitlerį, arba pabjaurinimas Hitleriu). Jos formulė: Jonas sako, kad x yra tiesa. Bet x mėgo Hitleris! Todėl x – netiesa, o Jonas – fašistas. Arba: Jonas teigia x. Jono retorika skamba beveik kaip Hitlerio. Todėl x – netiesa.

Stabtelėti nebūtų verta, jeigu ne situacijos, kuomet loginė įvykių slinktis iš tiesų keliauja pas Hitlerį, o tą matančius mėginama rutiniškai užčiaupti ir išjuokti, tarsi jie darytų būtent šitą klaidą (kikentojai girdėjo kažką apie klaidas, bet per mažai, kad suprastų, kuo jos yra klaidos, kur ir kada jos yra, o kur ir kada – nėra; na, arba viską jie supranta ir taip elgiasi tyčia).

Paaiškinsiu: viskas priklauso nuo x turinio santykio su tuo, kas Hitlerį daro Hitleriu. Jei Jonas sako, kad šis rankų darbo kilimas buvo pagamintas XVI amžiaus Bagdade, tai argumentas, kad Hitleriui irgi patiko senoviniai persiški kilimai, dar niekaip nedaro Jono informacijos apie kilimo kilmę klaidinga, o paties Jono – Hitlerio simpatiku. Bet jei Jonas žydus vadina parazitais arba siūlo atskirti ir izoliuoti „genetiškai žemesnę“ visuomenės dalį nuo likusios, pranašesnės, tai jo siūlymas tikrai yra Trečiojo Reicho ideologijos segmentas, ir įvardinti atitinkamai – ne ad Hitlerum, o paprastasis modus ponens (taisyklingo loginio samprotavimo tipas).

Kokia proga apie tai rašau? Ką bendra ši tema turi su mūsų aktualijomis? Dabar – viską. Antikovidinės kampanijos įkarštyje socialiniuose tinkluose plinta memai su aliuzijomis į geltonas žvaigždes, o ta kita, blaivi, racionali, išsilavinusi piliečių kategorija gūžčioja pečiais, sukioja pirštus prie smilkinių ir kikena: tarp kokių tamsuolių, lyginančių nelygintinus dalykus, gyvename, ad Hitlerum!

Ką bendra, na ką bendra su ta žvaigžde turi „galimybių pasas“, o vakcinuotis ne tik Astrazeneca, bet ir Modena, ir Pfizer atsisakantys subjektai – su žydais?! Sugretinimas – neadekvatus, paranoiškas, kvailas, dar blogiau: amoralus (neleisti be „paso“ į koncertą arba kavinę – jau Holokaustas?!).

Be to, žydai juk nekalti, kad tokiais gimė, ir nieko negalėjo padaryti, kad būtų pripažinti pirmarūšiais žmonėmis ir žvaigždės išvengtų, o nesiskiepijantys (nejučia loginių klaidų ekspertų redukuojami į antivakserius) kalti dar ir kaip: o tegu pasiskiepija!

O tegu viruso neplatina (vakcinų informaciniai lapeliai ir pati LR Sveikatos ministerija sako, kad vis tiek platins, ir užsikrėsti vis tiek galės, jei kiek ir mažiau, tai neaišku, kiek būtent ir kokiam laikotarpiui, ir nuo kokių viruso atmainų; šiaip ar taip, kalbama apie ne daugiau kaip kelis mėnesius, per kuriuos jūs ir be vakcinos veikiausiai niekuo nesusirgsite, bet ši informacija vakcinų ir pasų entuziastų nė kiek netrikdo)! Ką gi kito daryti su piktybiniais kenkėjais (kenkiančiais, tiesą sakant, maždaug tiek pat, kiek ir atsakingieji)? Galimybes jiems apriboti – palyginti, dar švelnu.

Gerai, stabtelkime prie žydų ir pakapstykime to meto įvykius giliau: jūs tikrai manote, kad tai, kas tada nutiko, buvo aklas absurdiškas tamsios minios siautėjimas prieš padorius kaimynus, akivaizdus savo neteisingumu kiekvieno išsilavinusio protingo žmogaus akyse?

Tokiu atveju nieko panašaus nutikę nebūtų – išsilavinę įtakingi žmonės nebūtų leidę. Tokiu atveju, jūsų realus istorinis išsilavinimas – pradinis. „Žydas“ tapo agresijos ir panikos objektu ne todėl, kad jidiš slengas, juodi plaukai ar erelio nosis estetiškai trikdė ksenofobišką blondinę tamsuomenę (kuri, esą, intuityviai „nekenčia kitokių“), ir ne todėl, kad nekrikščionis (dauguma nacių irgi tokiais nebuvo), o kad epochos mokslas žengė septynmyliais žingsniais, atrado genus, peniciliną ir socialdarvinizmą.

Tas pats mokslas, kurio dėka riedėjo traukiniai, į dangų kilo dirižabliai, karietoms nebeprireikė arklių ir tapo įmanoma akimirksniu pasikalbėti su draugu Amerikoje, kurio galios ir tiesos nedrįso ginčyti niekas, nustatė, kad „rasės“ – nelygios, kad kai kurios ligos – paveldimos ir cirkuliuoja uždarose socialinėse grupėse, o kitos plinta dėl higienos stokos, kurios šaltinis – grupės, gyvenančios vis dar sanitariniuose „viduramžiuose“ (žydų varguomenė), o kai kurios jų religinės praktikos yra būdai perduoti infekcijoms.

Rūpestis populiacijos sveikata ir nedefektyviais palikuonimis tapo obsesija ir, kuo labiau buvote tuo metu išsilavinęs, kuo daugiau skaitėte, tuo stipriau buvote įtikintas. Idėjas skleidė ne minia, o mokslas, mokykla ir laikraščiai. Netrukus ir valstybės institucijos: mokslu grįsta politika. Kuo (klaustumėte savęs) pasikliauti racionaliau: oficialia, prestižine, visuotine tikrovės versija, kurią reprezentuoja profesoriai, blaivūs atsakingi valstybės tarnautojai, dailių manierų, R. Wagnerį skambinantys, R. M. Rilkę cituojantys, gražiai nuaugę stilingi elitinės SS nariai Hugo Boss uniformomis, ar kažkokių marginalų brošiūros, rėksniai komunistai (savo ruožtu, kriminalinis elementas) ir tamsios kaimo moteriškės „širdis“?

Straipsnio tęsinį skaitykite delfi.lt portale ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Jules

Na, Kapsukė mums kadais įkalė makaulėn, kad „Hitleris – blogio iškilimas” (Aufstieg des Bösen), o Stalinas – pasaulinio gėrio iškilimas, tiesiog „божий одуванчик”. Ir to mes paneigti negalime, ypač kas visuotinai žinoma, kitaip kalėjimas, banko sąskaitos blokavimas ir galimybės įsidarbinti Lietuvoje atėmimas – bado dieta ir mirtis. Taip tokiems ir reikia, ane!

ah1

Net neabejoju kad neleisti be „paso“ į koncertą, kavinę, į mokyklą, į darbą jau „Holokaustas”, o covidpasių/ „Dovydo žvaigždžių” steigėjai turėtų keliauti Niurbergan,na kaip SS organanizacija ir jos dalyviai uždrausti ir prilyginti teroristinei organizacijai ir teroristais… …Ale kaip čia gaunasi kad išduotas leidimas šeimų maršui? Šeimų marše caronvirusio nebus gaunasi? Tai šitaip valdžia rūpinasi žmonių saugumu – davinėja leidimus masiniams renginiams ir masiniam caronvirusio platinimui? Žinote ką manau – ogi kad ne veltui pasirinkta data gegužės viduryje, ogi caronvirusis inkubacizuojasi 14 dienų, tai gaunasi kad po gegužės 15 d, praėjus 14 dienų atsiras pretekstas paskelbti naują karantiną po gegužės 31 d., na gal būt ir komendanto valandą kaip Vokietijoje… ir priversi visus dalyvauti eksperimente ir „įteikti” dalyvio eksperimente pasą –… Skaityti daugiau »

Al.

Kaip nekeista, tokie, atrodo, aiškūs Nidos pranešimai yra suprantami tik mažumai. Vieni nesupranta, nes logika jiems per sudėtingas mokslas. O eurokomjaunuoliai iš anksto atmeta viską, kas neatitinka valdiško ,,pasakojimo”. Dar kiti tiesiog bijo. ah1, manau, teisus, kad valdžia bet ką sieks panaudot savo naudai, net protestus prieš ją. Ypač, kad opocicija neturi laisvo laikraščio ir vadų. Arba jie mažai gyvybingi, kaip NS. Valstiečiai dabar parašinėja teisingų rašinių, bet kur jūsų ataskaita apie savo klaidas ir niekšybes ? Ką reiškė tie girių kirtimai? Kaip vertinat dabar tuos savo ligoninių uždarymus ? Niekšišką Lietuvos bendrąjį planą ?

Jules

ten pat atsakyta darkart.
Ten minėtame Teisme tikiuosi pasimatyti ir su ah1 bei ponia Redaktore.
O kad tai galbūt nutiks gana greit, net per 14 dienų po gegužės 15 – visai galimas daiktas.
Šiaip su tuo mūsų susitikimu yra susijusi ir http://www.kla.tv tikra informacija (šalia feikinės irgi ten, kaip ir dera informacinio triukšmo laikais).

žino ką kalba

Pati Nida prieš dešimtmetį virė tose sultyse ir klijuodavo oponentams etiketes.

Jules

Aš, dar vaiku būdamas, žinojau, kad Tiesa ir melas eina greta. Jokia Kapsuke netikėjau. Kazimyros ir „Šatrijos” ar Laimos Marijos di Lammermoor man buvo ne pavyzdžiu. Pavojingiausia dalinė arba pusinė tiesa, ypač apie XX amžių. Šitas dabartinis bus ano amžiaus pakartojimas, tik nežinau kelintuoju laipsniu – bus kažkelintoji išvestinė. O po to vėl integracija ir vėl ta pati diferenciacija. Na klar, Klagen TV man irgi žinoma, kaip ir Antenne Deux (France 2), be jokios abejonės, kaip ir dezi LRT su savo dezi plaštakėmis (dezinformacijos plėtros ir propagandos). Nieko asmeniško, bet reliatyvu toje transcendencijoje – Grynojo melo kritikoje. Antroji Antena leidžia man mąstyti ir pasiklausyti Barbaros Pravi atliekamų Dalidos dainų – „Laissez-moi penser, penser en liberté tout l’été”. Je suis un… Skaityti daugiau »

Kolchoznikai

kirto girias, kad lietuviui nebūtų kur pasislėpti nuo žiauraus okupanto.

habilitās

Turi tikslą – priversti visus skiepytis bet kokia kaina. Marginalizuoti sveikus, kaip ir Stambulo konvencijos atveju. Jei Konvencijoje įžvelgi ką nors daugiau, nei moterų gynimą nuo smurto, reiškia esi marginalas, o ne mainstryminis. Kuo labiau išpūsi marginaliąją dalį, tuo ji blankesne taps, o tuo pačiu ir mažiau trauks dėmesį. Juk didžiausi LGBTQ+ sponsoriai yra farmacininkai. Vos tik pasirodė info apie Covid19, visi sutartinai prabilo apie vakcinos kūrimą. Ne vaistų, bet vakcinos. Kas pirks vaistus? Tas, kuris sirgs, sveiks, gi, jų tikrai nepirks. O štai vakcinuosis dauguma ir pirmiausia – sveiki. Kartą jau klausiau, kodėl valstybių vyriausybėms taip parūpo žmonių sveikata, kad vakcinuoja nemokamai? Ar po pusės metų ar net metų jos nereikės kaip kokio narkotiko, be kurio negalėsi gyventi, juk… Skaityti daugiau »

kas iš tiesų buvo tie naciai?

Tik realūs faktai:

sunaikinta-tiesa.jimdofree.com/blog

ah1

tai būti sveiku nusikaltimas? Prie Hitlerio buvo nusikaltimas būti žydu o prie Nausėdos, Šimonytės ir Dulkio bus nusikaltimas būti sveiku?

10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top