Nida Vasiliauskaitė apie Stambulo konvenciją: dabar – trumpai, kone prieš trejus metus – išsamiai

Iš pradžių – trumpai

In a nutshell. Vakarų teisės tradicija sąmoningai ir išmintingai nemėgina reglamentuoti piliečių minčių, įsitikinimų, fantazijų, asociacijų, jausmų ar norų – tik veiksmus: baudžiama tik už tam tikrus poelgius, ne už manymus, nuostatas, vidinius krustelėjimus ir prielaidas, kurie taip pasielgti paskatino.

Stambulo konvencija tuo tarpu yra sąmoninga pastanga, smurto prevencijos pretekstu, šitą tradiciją pakeisti sukuriant institucinius kontrolės mikromechanizmus ir poveikio priemones, nukreiptas būtent į teisės neliečiamą asmens „vidų“ – į tai, kaip žmonės supranta save ir kitus, ką jie (esą) mano apie žmonas, vyrus, sūnus, dukras, merginas, vaikinus, ko jie kartais nori, kaip jaučia, iš ko juokiasi, apie ką svajoja.

Bausti už smurtinius veiksmus nebepakanka – reikia prižiūrėti „kas į tai atveda“ ir pasirūpinti, kad neatvestų. Kitaip tariant, išsireikalauti emociniu šantažu („Tu ką – už smurtą?! Tu ką – moterų nekenti?!“) žalios šviesos palengva suleisti čiuptuvus į tą vidinę erdvę, kuri yra bet kokios – politinės ir asmeninės – laisvės prielaida ir sąlyga.

* * *

Kadangi dabar „Delfyje“ ir vėl pasakojami „8 dalykai, kuriuos turite žinoti apie Stambulo konvenciją“ – ir jie visi, žinoma, turėtų nepalikti abejonių, kodėl ji pageidautina ir labai reikalinga – tai pasinaudosiu proga priminti, ką iš tiesų turite žinoti, ką rašiau prieš beveik 3 metus ir ko labai pasistengta nepastebėti.

Nida Vasiliauskaitė. Stambulo konvencija: kas ką nutyli  

Su politikais diskutuoti nėra labai prasminga: jie čia ne tam, kad mąstytų, o tam, kad „atstovautų“.

T. y. reikiamais intervalais garsiai (ir, pageidautina, jaudinančiai, vaizdingai) išrėkinėtų tezę, kurią jiems į burnas įbruko tie, už kuriuos jie „stovi“ – skolina savo veidą ir kūną, kad užsakovams to patiems daryti nereikėtų, kad saugiai gyventų šešėlyje.

Bet „atstovavimą“ ir jo raiškos būdus aptarti verta: idant ir „plika akimi“ pasimatytų, kad viešos „diskusijos“ dėl primygtinai siūlomų dalykų yra kas tik norite, bet ne racionalus racionalių piliečių informavimas apie tai, kas jiems geriau.

Pvz., socialdemokratės Vilijos Blinkevičiūtės straipsnis Stambulo konvencijos proga yra tiksliai tai – „atstovavimas“, buvimas konvencijos gramofonu.

Ne argumentacija, ne įtikėjimas ginamu reikalu (tada reikėtų dėti pastangas suprasti ir pamatyti, kad aplink pasitaiko ne tik priešingos stovyklos gramofonų, bet ir gyvų žmonių, kurie turi visai vertų dėmesio priežasčių būti oponentais, o ne, vietoje jų, „tiesiog“ troškimą smurtauti), yra to straipsnio kraujas ir kaulai, o „įmušinėjimas“ pakartojimu paprastučių klišių ir emocingas rankų grąžymas graudenant, barant, smerkiant, gąsdinant.

Būtinai pranešant dar ir apie dėl priešiškumo Stambulo konvencijai esą sukilusius „jausmus“, palydėtus retoriniais klausimais („[…] kiek moterų dar turi būti sumušta, nužudyta ar išprievartauta, kad būtų ratifikuota […]?“; tai vyksta, nes vis dar neratifikuota, ratifikuosime – ir nei vienos!).

Yra, matote, toks pasirinkimas: tarp Gėrio (Lietuva su Stambulo konvencija) ir Blogio (Lietuva be Stambulo konvencijos) – jūs visiškai laisvi pasirinkti laisvai balsuodami, tačiau kaip drįstate (jūs, tamsūs atsilikę patriarchalai!) nepasirinkti Gėrio arba nemanyti, kad tai – Gėris?! („Man labai liūdna ir gėda…“ – tik labai blogas pilietis gali pristigti empatijos politikei, kuriai „liūdna ir gėda“, ir nenorėti padaryti taip, kad ji ir vėl giedrai nusišypsotų; gėdykis pats, skaitytojau!).

Nesusipratimams išsklaidyti pacituojamas Europos Komisijos vicepirmininkas Fransas Timmermansas: konvencija yra nieko daugiau ir nieko mažiau – tik moterų apsauga nuo smurto. Ne, ne tik, ir ne, ne apsauga (kodėl – rašiau ir aš, ir niekas, mano žiniomis, nebandė nuneigti ten vardijamų priekaištų, nė karto – vieninteliai priekaištai, kuriuos konvencijos šalininkai teikiasi pastebėti, tėra kai kurių konvencijos priešininkų skleidžiama isterija, homofobija ir kvailystės, nes į kvailystes ir isteriją atsakinėti nereikia, pakanka juoktis; patogu „diskutuoti“ su tais, kurie neverti diskusijos, kai ir pats esi nevertas arba neįgalus jai).

Nesvarbu, kas taip sako – vicepirmininkas ar pats pirmininkas. Titulas teiginiui teisingumo neprideda.

Titulas – ne argumentas. Kad konvencija yra kaip tik ir gerokai daugiau, ir gerokai mažiau nei „tik“ [moterų apsauga nuo smurto] – nesunku įsitikinti kiekvienam, ją atsivertusiam. Tad toks patikinimas yra visai panašus į sąmoningą panieką pasisakymo klausančiai publikai: esą ji patikimai faktiškai neraštinga.

Kaip ir ne kontrargumentas – pastabą iš konvencijai priešiškos LR Seimo narių grupės deklaracijos (savo ruožtu, nepriimtinos), jog „iš esmės visos konvencijos nuostatos, kurios skirtos moters apsaugai nuo smurto, jau yra tapusios Lietuvos nacionalinės teisės dalimi“, užjuokinėti retoriniu „Ir ką? Ir viskas čia, Lietuvoje, gerai?

Smurtas artimoje aplinkoje menksta […]?“ Ne kontrargumentas, nes taip, Lietuvos teisė išties seniai draudžia smurtą, prieš moteris ir ne moteris, o faktas, kad smurtas iš pasaulio nedingo, įrodo ne kad nedraudžia ir nebaudžia, o kad draudimai nepanaikina reiškinio, kaip kad draudimas žudyti nepanaikina žmogžudysčių (ir nei penkiskart pakartotas, nei ratifikuotas papildomomis sutartimis, nei apskųstas Europos Tarybai, nei pastiprintas žiauriausiomis bausmėmis nepanaikins).

Iš V. Blinkevičiūtės teksto aišku tik viena: konvenciją būtina kuo skubiau ratifikuoti, nes (a) visur vien smurtas (jei esi moteris), kurio stebuklingai neliks konvencijos dėka (kodėl, kaip – negrindžiama), (b) jokių kitų priežasčių jos neratifikuoti niekur nebuvo ir negali būti išsakyta (faktinė netiesa), išskyrus vienintelę, kurios iš tiesų niekas niekada neišsakė – „norą smurtauti“ ir „neapykantą moterims“.

Nebent – dar vengimas skirti „papildomus finansinius ir žmogiškuosius išteklius“, nors toks vengimas visiškai racionalus, jeigu yra pagrindo manyti, kad tie ištekliai problemos (buitinio smurto), kuriai skiriami, anaiptol neišspręs ir net nesumažins, o tik, savo ruožtu, sukurs papildomų kitokio pobūdžio problemų. Taip pat – įtarti, kad tai šių išteklių įsisavinimo troškimas (o ne humanistinis siekis pagerinti pasaulį) ir yra pagrindinė suinteresuotų grupių (galės gaminti lankstinukus ir plakatus, rengti nieko nemokančius mokymus, gauti stabilų eterį atitinkamoms laidoms bei straipsniams, etatus įvairiose institucijose…) priežastis reikalauti konvencijos ratifikavimo. (c) Jei neratifikuosime, tai – o siaube! – būsime panašūs į Rusiją, o turime būti visa kuo panašūs į Skandinaviją.

„Sąmoningai nutylima, kad vadinamoji Stambulo konvencija apima ne tik kovą prieš smurtą, bet ir smurto artimoje aplinkoje prevenciją ir šalinimą“ – ne, nenutylima, kaip tik realios tikėtinos tokios prevencijos pasekmės ir yra pagrindinis oponentų nerimo šaltinis.

Sąmoningai nutylimi kaip tik šio pobūdžio motyvai neratifikuoti: tiesiog ignoruojami kaip nesantys, nei išsklaidymo, nei bent paviršutiniško atsakymo neverti. Visas dėmesys ir pastangos sutelkiami šaipytis ir pamokslauti apie „tamsumą“, pasigavus naiviausią iš kieno nors baimių ir oponentu pasirinkus kokį nors paprastąjį homofobą arba liežuvio neapverčiantį kaimo alkoholiką, kuris gal girdėjo, kad konvencija pakeis jam lytį.

Ar dar reikia tęsti, kodėl ne apie rūpestį naminio smurto mažinimu bei lyčių lygybės faktiniu didėjimu sukasi visa tai?

Šaltinis: DELFI.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
27 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
123

Puikus straipsnis.Ačiū gerb. Vasiliauskaitei už poziciją.

Bravo, p. Nida,

ypač šaunu, kad pabrėžėte „išteklių įsisavinimo troškimą”. Apie tai praktiškai niekas nekalba, o be reikalo.

Nidai

Neatsistebiu Jusu asmenybe,blaiviu protu -pagarba Jums.

tiek

labai orus,logiškas, skaidrus reikalo esmės pateikimas

Deivis

Pritariu Nidai

T0mas J.

Nida, nerašyk tokių kvailysčių, kaip „In a nutshell”. Su lietuviais bendrauk lietuviškai. Kai pamatau lietuviškame straipsnyje demonstruojant svetimą kalbą – neskaitau toliau. Taigi Tavo visas straipsnis liko neskaitytas..

Paulius

na taip, Tomas J. teisus – šitą nelabai tikusį įprotį visiems reiktų pasistengti išguiti. kažkoks truputi nevisavertiškumu atsiduodantis. Tačiau ypač pribloškia kai kokia nors žurnalistė/as ar šiaip eGZpertė/as (dažniau kažkodėl teko nugirsti moteris tai elgiantis) pareiškia na žinnoate, nežinau kaip čia lietuviškai pasakius, na žinote …. ir lepteli kažką angliškai, nors lietuviškai, tiesą sakant, yra keliolika atitikmenų, išreiškiančių įvairiausius sustabarėjusios angliškos formuluotės atspalvius. Ką tai turėtų reikšti? Lietuvių kalbos „netikėliškumą“ ar šnekėtojos nemokšiškumą? (prašau suprasti teisingai – gink Die šito netaikau Nidai, kurios tekstai kaskart vis aukštesnės prabos)

grumstas

Ačiū autorei .Šiame laikmetyje viskas , kas siūloma blizgančiame reklaminiame popieriuje įvyniota , iš tikro yra ne š..das , o dažniausiai , mirtini nuodai veikiantys ne iškart, o palaipsniui,po laiko, kad planuotojai sugebėtų pasislėpti …

Al.

,,In a nutshell” reiškia Trumpai. Bet juk tai nėra taip ,,stilinga”. Ir neišsamu. Juk In a nutshel pasako žymiai daugiau- ne tik ,,trumpiau”, bet ir ,,aš esu pasaulio pilietis”, ir visokie gudrūs posakiai ,,pasaulio kalba” man įaugę tiesiog į odą. Nida labai neblogai ištobulino mąstymą, bet galėtų dar šiek tiek apvalyti ir kalbą. Nuo madingų šiukšlelių.

Jules

Jeigu neteisingai mąstai, žinoma, parengtas Kapsukės docentų ir prapiesorių, – į kalėjimą, į konclagerį. Voilà jums ir liberoidijos esmė – kalėjimas arba tik gerai išplovęs smegenis ir pasiskiepijęs galėsi grįžti namo. Anksčiau bolševikai, kokios ten kilmės, ant konclagerių vartų rašė „Darbu namo”(„Trudom domoj”), o dabar „Mintimis namo” rašys liberoidai ant runkeliams skirtų mirties stovyklų durų. „Dožilisj”, pasakytų Gorbis. XXI-asis amžius pamažu jau skleidžiasi visu gražumu, voilà.

Virginija Milker

Ar gali sis „Stambulo konvencijos” megejas, Soros CEU aukletinis V.Raskevicius su socialiste V.Blinkeviciute pateikt bent vienos , ja ratifikavusios salies patirti?.. Bent tam, kad irodytu, jog si konvencija neprisideda prie prekybos zmonemis, sexvergemis, jas „naturaliai” idarbinant?.. Juk atimtos nuo tariamu skriaudeju moterys su vaikais, gave ypatingo liudytojo statusa, faktiskai pradingsta… Tegu pirmiau pateikia kokie tegiami pokyciai ivyko tose salyse visuomenes aptarimui. Tada gal itikins sio virsvalstybino, teise apgint savo piliecius is musu valstybes atimanti virsvalstybini istatyma. Nepateiks. Ta jums garantuoju. Ir zinau kodel.

Virginija Milker

Stambulo konvencija ratifikuot stumia ne ES instiucija pasivadinusi „The Council of Europa”. Jos taryboje ilgai sedejo ir Rusijos komunistu vadas Ziuganovas su antru pagal populiarima a la liberalu Zirinvskiu. Lietuva taip pat atidziai atrenka i sia taryba „gerus” komunistus, tokius kaip 10 metu ten sedejusi Kurio teva, o po to ir pati sunu. Pati Konvencija, anot D.Puro, buvo sumanyta komunistinej Kinijoj. Tad koks jos tikrasis tikslas?.. I si klausima geriausiai atsakytu i Vakarus su hipiais is Indijos pavbeges genialus KGB propagandos ekspertas Yuri Bezmenov. Beje, kai parasiau i V.Blinkeviciutes ir Maskvoj dirbusio Frans Timmermans feisbuka apie tai, kad Konvencija ne tik antidemokratiska, supriesinanti visuomene bei diskriminuojanti ja pagal lyti, nes jos GREVIO ekspertu komanda parinkta pagal lyti -vien feministes, kad… Skaityti daugiau »

Žodžiu,

Pasaulio Vyriausybė „En Marche!”. Rinkėjai, gausite ko nusipelnę. Giliuojate per rinkimus, o dabar ateis sunkios dienos – skleisis XXI-asis amžius.

Ačiū > Al. 2021-02-25 15:32

Nuo šiol žinosiu, kad „nutšelyje” yra tas pats, kas brazauskiniams
„karoče”. Labai geras palyginimas, rodantis kokį anos sistemos laiptelį jau yra pasiekusi modernios kartos atstovė Nida.

Al. Virginijai Milker

,,Jei nenorit, kad komunistai jums nemeluotų, nieko jų neklauskit” (sovietinių disidentų patarimas)

Al. Virginijai Milker (pataisyta)

,,Jei nenorit, kad komunistai jums meluotų, nieko jų neklauskit” (sovietinių disidentų patarimas)

ah1

Stambulas lai pirmiau susitvarko savo smurtą prieš bejėgius vaikus – berniukus ir nustoja žaloti berniukus nupjaudami kūno dalis

Žemyna

Seimo narys pareiškė, jog peticija nukreipta prieš jo ŽT, prieš jį, kaip HS.
Ar tikrai? Nepastebėjau, kad lieptų kaip nors ta prasme transformuotis. Tačiau ryškų interesų konfliktą dar ir kaip matau. Taip pat ir nepagarbą Seimo institucijai, kai nesilaikoma tokioms vietoms deramo aprangos kodo. Seimas – ne naktibaris, ne kurorto kavinė ar madų šou.

Paulius

„nepagarbą seimo institucijai“? O dar kas nors jaučia pagarbą „seimo institucijai“? Bent aš tokių nežinau. nes jau 30 metų daroma viskas kad tos pagarbos nebūtų nei kvapo

Nida puiki.

Todėl viliuosi, kad ji pasigrožės Juliaus Milaičio (šiuo atveju Juleso 25 16:17) puikia makaronine kalba ir supras, kad su juo lenktyniauti beviltiška – vis tiek pralaimės. O lietuvių kalba neišsemiama. Net 20 tomų, jeigu kartais koks žodelis pasimirštų.

Nežinantiems,

kas yra makaroninė kalba. XVII a. Kražių kolegijos studentai kurdavo ir vaidindavo juokingas sceneles panaudodami lietuviškus, lenkiškus ir lotyniškus žodžius. Taip jie šaipėsi iš ,,mokytos aukštuomenės”, besididžiuojančios, kad gali įterpti į savo kalbą bent keletą svetimų žodžių. Tokią kalbą jie vadindavo makaronine kalba. O dabar matome, kad makaroninės kalbos tradicija tokia gaji, kad išsilaikė net keletą šimtmečių. Įdomu, o kaip elgiasi didelės tautos?

Klevečkos  įrašas apie nedarną demokratų gretose

https://www.youtube.com/watch?v=d5u4Bo-0R8s&feature=youtu.be&ab_channel=KiTaipTV Primenu, kad net komentarų laikai NS šalininkų svetainėje tiesos.lt rodo, kad dauguma komentuotojų stebisi ,kaip NS vadovai toli nuo realybės ir demokratų solidarumo principo.Eilinis pavyzdys, kaip NS vedliai nebetenka net savo superištikimiausių gerbėjų paramos yra tai, kad po mano komentaru (apačioje) yra 12 laikų ir tik 5 nepritariantys (a la NS fanas Š. Valentinavičius). Kaip Sąjūdžio veteranas V. Šapalas vertintų tokius portalo komentuotojų ženklus savo partijos vedliams? Komentaras NS vedliai keistaprotiškai šalinosi 3 00 tūkst. peticijos iniciatorių (PI): nepadėjo,įtarinėjo kląstojimais, rinkiminės naudos siekimu ir t.t. Nakas su Vaišvila kaltino preskonferencijoje seime juos anonimiškumu, siauraprotiškumu,slapstymusi, temos siaurumu ir naudingumu sistemai . Kremlininko Nako skambintojas VIEŠAI provokavo Grinevičių siųsti info peticijos signatarams ,neva padedant naujoms, geresnėms peticijoms. Reiškia pažeisti duomenų apsaugos… Skaityti daugiau »

Pone Algirdai,

atleisite, bet vis dėlto nesate labai išmintingas. Išmintingas žmogus žiūri, ką žmogus ar partija kalba, ką deklaruoja, po to stebi, ar žodžiai nesiskiria nuo darbų, o jau tik tada sprendžia, su kuo ,,eiti obuoliauti”, už ką balsuoti, su kuo vienytis ir pan. O Jūs atvirkščiai: iš pradžių pasirinkote, o paskui jau spaudžiate elgtis taip, kaip Jūs norite. Norite, kad veidmainiautų? Betgi tokių veidmainiautojų Lietuvoje, atleiskite, daugiau negu pas kiemo šunį blusų. Reikia dar vienų į kompaniją? Gal ačiū – nebereikia. Supraskite: Sąjūdis – jau tolima praeitis. Nebeatgaivinama. O gyventi reikia čia ir dabar. Beje, ir tada ta Sąjūdžio vienybė, kaip greitai paaiškėjo, buvo emocinė ir trumpalaikė. Kiekviena karta kuria savo istoriją, o veteranų reikia išmintingų, neatitrūkusių nuo realybės. Romantizmas gražu,… Skaityti daugiau »

trumpai drūtai

tolerastija- patologinė neapykanta BET KOKIEMS kitaminčiams.

Kiek ,,kurmių'' ONS įkišo į ONS jo nukenksminimui?

Žmogus , talkinęs Paksui ir ėjęs kartu į rinkimus. Asmuo, uoliai viešai plojantis -Radžvilui, kai tik šiam vėl šauna mintis, kad kiti ONS oponentai yra netikri ir bendram žygiui prieš sistemą netinkami. Tūlas, nuolat pakišantis Radžvilui vis naujas nepatikimų asmenų pavardes( aišku iš ONS oponentų stovyklos..) . Veikėjas NS sektantizmą ir atitrūkimą nuo žemės kritikuojančius asmenis viešumoje pateikiantis kaip kažkieno agentus. Neva sistemos oponentas, bet sistemai kenkiančios ir sėkmingos 300 tūkst. peticijos ir autožygio vas. 16 proga autorių R. Grinevičių (kurio visiškai nepažista..) įžeidžiamai vadinantis ,,draugu”. Taip vulgariai stuksena bosui Radžvilai, kad sėkmingas ir pasiaukojantis tautos reikalams marijampolietis yra ,,tovariščius” ,matomai naudingas Kremliui… Ar ne perdaug simptomų ir tendencijų, kurie rodytų, kad NS aktyvistai vilnietį Vytauta Budniką turėtų patraukti toliau… Skaityti daugiau »

reiktu paklausti agitatoriu uz

kiek moteru butu, jei konvecija butu? gal jos jau mazumoj bus ir jas skriausi genderiai?

Atsiprašau

kad kažkada nevertinau Gerb. Nidos. Dabar visada skaitysiu:)

27
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top