Nida Vasiliauskaitė. Slinktys

Kai prieš keliolika metų euroskeptikai niurnėjo „Iš vienos sąjungos – į kitą!“ – alergizavau, nes realybė neatrodė bent kiek pateisinanti tokius sugretinimus, o ir niurnesiai išsakinėti ne itin vykusiai.

Tas laikas maždaug sutapo su NK95 atsiradimu , ir tik daug vėliau aptikau keistai komišką struktūrinį paralelizmą tarp savos „narystės“ (kabutėse, nes narystė nebuvo formali) ten ir …ES.

O būtent: atsidurti tuomet NK95 reiškė tik neatstumti pasiūlymo „palaikyti ryšį“ su žmonėmis, kurie pritarė tam, ką rašau, ir deklaravo nuosaikiai (nuosaikiai, ne radikaliai) kairiąsias idėjas, kurios tuo metu mano matytos kaip vienintelė opozicija pastangoms cenzūruoti viešą erdvę (pvz., „Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio“ įstatymas), pajuokti konstitucines žmogaus teises, diskriminuoti/segreguoti dėl lyties ar socialinės padėties (prisiminkime R.Dagio „bambalius“), tyčiotis iš nekrikščionių ar rusakalbių, įvedinėti visokias tautines mokyklas su tautine matematika, dirbtinai eskaluoti antisemitizmą („Respublikos“ publikacijų serija) ir pan. Tiek tada pakako pelnyti „kairiojo radikalo“, „bolševiko“ ar „marksisto“ etiketei.

TIK NEATSTUMTI: daugiau nieko, jokių įsipareigojimų sutarti visais klausimais ar turėti kai ką daugiau bendra nei šitas minimumas; jokios hierarchijos, jokios subordinacijos, jokių „suderinimų“, jokio vado ar lyderio. Gal bendrai kartais pasirašysime kokią peticiją ar išsakysime poziciją – kiekvienam pasiliekant veto teisę. TIK TIEK.

Kurį laiką ir buvo tik tiek. Bet ZeitGeist blykst ir pasikeitė: paaiškėja, kad kažkas save jau ir vaduku sumojo pasiskirti, neturėdamas tam nei įgaliojimų, nei autoriteto, ir patarimus nariams įsidrąsino dalinti, sparčiai tampančius paauklėjimais, ir į LSDP įstojo, o tada nutarė, kad dėl jų karjerytės ir neįstojusieji turėtų derinti su LSDP savas pozicijas!

Jau nebe „tik tiek“ – jau daug daugiau, dalykai, kuriems niekada niekaip neįsipareigota tada, kai sutikta „palaikyti ryšį“. Of course, I did reject them violently ir taip iš NK95 teliko tik vandens garai ore: requiem aeternam.

O kuo čia dėta ES? Šiaip, niekuo, tik įdomiai panašia slinktimi: stojant – tik laisvo žmonių, prekių, pinigų, paslaugų judėjimo erdvė, žmogaus teisių, demokratijos, politinio saugumo ir gerovės pažadas plius tam tikro kultūrinio bendrumo aromatas apeliuojant į seną gerą europietiškumą (kad ir ką tai reikštų); po kurio laiko – nei laisvo judėjimo (ne tik tarp valstybių, bet ir valstybių viduje), nei (su pagreičiu) demokratijos ir žmogaus teisių, pokarantininė gerovė irgi darosi abejotina, nesame lyg ir formaliai pavaldūs, bet de facto „žinokime savo vietą“, kasdienybės reglamentavimas lyg ir paliktas nacionaliniam ir privačiam lygmenims, bet de facto net skiepytis ar ne nebegali nutarti be „centriuko“ leidimo, o vietoje seno gero europietiškumo – monstriškas biurokratijos, propagandos ir naujakalbės aparatas…

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
ah1

ar nenusislinkome nuo LR Konstitucijos 1 str. – 1 straipsnis
Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika? . Priklausom ES-ai? Ar nepriklausom ES – ai, jei negalioja joks aktas priešingas LR Konstitucijai, pagal LR Konstituciją?
Nagi Nida, paaiškinkit, nusislinkom ar nenusislinkom nuo LR Konstitucijos ?

tiek

na tai kad viskas aišku ,bet kažkur dingo visi tie mūsų gerai apmokami auksaburniai profesoriai , ekspertai ,etc. .dingo ,kad tiesiog rastų elementarią ,šalies nežeminančią išeitį . Ar ir vėl atėjo laikas „runkeliams” gelbėt Lietuvą ir kaip tai vadinas?

G.P.

Smagu matyti, kad žmonės ima praregėti. Nepretenduodamas į pranašus, pasakysiu, kad jau tomis atmintinomis „alaus ir skalbimo miltelių referendumo” dienomis kalbėjau ir net šaukiau apie būsimą mus laukiantį „rojų”.
Gaila, kad tai tuomet skambėjo tarsi Kasandros pranašystės. O dar labiau gaila, kad jos išsipildė su kaupu. Ir šiandien nebematyti to „kaupo” pabaigos…

Nepakartojamoji Nida,

vis dėlto dar graikams buvo aišku, kad nieko nebūna, nenutinka vėliau,
ko nebūna, kaip užuomazga, pačioje pradžioje.
Pradėjęs rūgti vynas nebūna skaidrus.
P. S. Nepamirškite, kad sugretinusi savo priklausymą NK95 su ES,
radusi panašumų, likote skolinga išvadą, apibendrinantį apmąstymą.
Kitiems ar ir sau pačiai?

Al.

,,Jau nebe „tik tiek“ – jau daug daugiau, dalykai, kuriems niekada niekaip neįsipareigota tada, kai sutikta „palaikyti ryšį“.”

Aš įžvelgiu dar ir kitą paralelizmą. Čekistai pradžioje taip pat prašo tik ,,palaikyti ryšį”. Tik tiek.

Patikslinimas

Pradžioje galvojau, kad NK95 yra veido kaukė. Tada internete radau ir pasidalinu:

Naujoji kairė 95 (NK95) – 2007 m. Lietuvoje susikūręs kairiųjų judėjimas, keliantis tikslą „kurti alternatyvią politiką“. Vienas pagrindinių NK95 judėjimo ideologų yra ilgą laiką D. Britanijoje studijavęs ir dirbęs filosofas Andrius Bielskis. Judėjimas paskelbė 45 tezių manifestą, kuriame teigiamos socialinio teisingumo, tolerancijos, novatoriškumo, lygybės, kovos prieš diskriminaciją, sekuliarizmo idėjos.[1] Organizacija vienija kairiosios pakraipos aktyvistus, tokius kaip Jolanta Aidukaitė, Rasa Baločkaitė, Andrius Bielskis, Martynas Budraitis, Linas Eriksonas, Aušra Pažėraitė, Nida Vasiliauskaitė.

Ačiū Nidai ir dėkui Patikslinimui

Nidai reikėtų truputuką nuleisti kartelę,kad nereikėtų ieškoti papildomos info prie puikių Jos straipsnių.

Išties

visai nebloga analogija, patiko.
Įdomu, kur visa tai nuves.
Aš anuomet balsavau už stojimą į ES, nes man atrodė, kad mūsų valstybėlė per silpna ir nebrandi pati tvarkytis. Kad „Briuselis” autoritetingai paglobos, pakontroliuos, neleis tokiais mastais vogti… O šventas kvailume. Iš ES ėmę plaukti „lengvi” pinigai ištvirkino Lietuvą. Ir toliau tvirkina. Sustoti nebeįmanoma. Tai gal tikrai verčiau IŠstoti. Tik kad nėra politinės jėgos, pajėgios bent planuoti tai. Atsiras ji, neatsiras – vienas Dievas težino.

Kis

penkiu balu sistemoje-penketukas,laukiu kada parasysi,puolu skaityti ir pleciu akirati.Nesustok.

Hm.

Tiek to, p. Nida, buvom jau seniai pamiršę tamstos jaunystės išdaigas. O iš rusakalbių tada buvo laukiama tik tiek, kad per 30 (ar 50, ar panašiai) metų gyvenimo Lietuvoje (kurioje apsigyveno okupacijos metu, taigi be lietuvių tautos pritarimo) būtų išmokę kalbėti lietuviškai. Žodžiu, nebūtumėte priminusi, niekas ir nebūtų prisiminęs to vaikų darželio 95. O šiaip tai neblogas pavyzdys, kad po Europą nuolat slankioja įvairios ideologijų šmėklos ir Lietuvoje vis susiranda šalininkų. Laimė, nelabai daug ir nelabai ilgam.

Agnė

Kai stojom į ES, negalvojau, kad bus rojus. Nebalsavau už. Po to atsivėrė sienos ir patraukėm į Europą. Apsidžiaugėm, gal ir gerai. Bet dabar jau nežinau, kas kaltas ar Europa ar mes, išsirenkantys padlaižūnų valdžią. Yra šalių, kurios vis dar išsisuka nuo visokių nurodymų. Lėšos gula į kelius (PL), kažkaip tvarkosi savo naudai.
O mūsų kur nubuksavo viską?
P.S. Ačiū Nida. Nulėkėm į senesnius laikus.

11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top