Nikolajus Svanidzė: V. Putinas pakeitė požiūrį istoriją

Praėjusią savaitę susitikime su jaunaisiais istorijos tyrinėtojais Rusijos prezidento Vladimiro Putino išsakytas požiūris į Molotovo-Ribbentropo paktą bei istorijos mokslo vaidmenį sulaukė nemažai komentarų.

Siūlome vieną epizodą iš Rusijos radijo stoties „Echo Moskvy“ laidos „Atskira nuomonė“, kurioje dalyvavo žurnalistas ir istorikas Nikolajus Svanidzė. Laidos vedėja – Ksenija Larina.

K. Larina: Ar galiu paklausti tavęs, kaip istoriko, ką tai [tokia V. Putino pozicija – Tiesos.lt. past.] reiškia vektoriaus požiūriu? Grįžtama prie sovietinio glianco?

N. Svanidzė: Ne. Tai giliau. Grįžtama prie giluminių dalykų. Sovietų sąjungoje slapti Molotovo-Ribbentropo pakto protokolai buvo slepiami dešimtmečiais. Tik 9-to dešimtmečio pabaigoje, daugiausia Aleksandro Nikolajevičiaus Jakovlevo pastangomis, pasitelkus realius dokumentus, buvo įrodyta, kad slaptieji protokolai – tai tikrovė, o ne mūsų Vakarų partnerių fantazija, ir Sovietų sąjungoje to labai gėdytasi. Kaipgi kitaip! Sutartis su Hitleriu dėl Rytų Europos padalijimo – na ką jūs! Taip, Miuncheno suokalbis. Ir kuo [Molotovo-Ribbentropo paktas] skiriasi nuo Miuncheno suokalbio ir apie ką Putinas visiškai nekalba? Skirtumas dvejopas. Visų pirma, Miuncheno suokalbis buvo išties gėdingas puslapis, bet jie sau nieko į kišenę neįsidėjo. Hitleriui leido – tai buvo gėda, bet sau nieko neįsidėjo, nė lopinėlio žemės, o Stalinas įsidėjo nemažą dalį Rytų Europos, Pabaltijį, Rytinę Lenkiją, kurią ėmė vadinti Vakarų Ukraina ir Vakarų Baltarusija – visa tai įsidėjo sau į kišenę pagal sutartį su Hitleriu – tai pirmasis skirtumas.

Labai svarbus antrasis skirtumas: jau šimtą kartų ir Anglija, ir Prancūzija, ir Lenkija atsiribojo nuo šių savo nusikalstamų klaidų, nuo šios savo gėdos, nuo šios savo sarmatos. Jau šimtą kartų sakė: „Tai mūsų gėda. Tai mūsų istorinė gėda. Nėra mums atleidimo“. L. Kačynskis, amžiną atilsį Lenkijos prezidentas, 2009 metais Vesterplatėje (Westerplatte – pusiasalis Gdanske, garsu to paties pavadinimo mūšiu, kuris buvo pirmas Vokietijos ir Lenkijos kariuomenių susirėmimas 1939-aisiais, kai Vokietija įsiveržė į Lenkiją, tai buvo ir pirmasis Antrojo pasaulinio karo mūšis Europoje – Tiesos.lt. past.) sakė: „Mes užgrobėme dalį Čekoslovakijos – Tešino Sileziją – ir nėra mums atleidimo!“ Beje, ten pat 2009-aisiais – toje pačioje vietoje ir tuo pačiu metu – prezidentas Putinas Molotovo-Ribbentropo sutartį pavadino amoralia. Dabar jis sako: nebuvo „nieko bloga“. Tai pozicijos pakeitimas.

K. Larina: Ar tikrai taip buvo?

N. Svanidzė: Absoliučiai. Anglija ir Prancūzija šimtą kartų atsižegnojo. Jau tada, kai Čemberlenas, kaip teisingai pasakė Putinas, grįžęs išties pasakė: „Aš parvežiau jums taiką“ – iš Čerčilio, būsimojo Didžiosios Britanijos premjero ministro, jis sulaukė rūstaus pamokslo: „Ką tu mums išties parvežei, gyvuly?“ Ir nuo to laiko Anglija jau šimtą kartų atsiribojo sakydama: „Tai mūsų gėda. Tai neteisinga, bloga“. O mes sakome: „Pas mus viskas buvo puiku!“ O mes kone tuo didžiuojamės. Pasidalijome su Hitleriu Rytų Europą. Be to, Putinas, pavartodamas ledo ritulio terminologiją, pasakė, kad „lenkai užgrobė dalį Čekoslovakijos – teisingai, Miuncheno suokalbio pasekmė – ir gavo atsakomąjį įvartį“. Bet jeigu – iškart atsiprašysiu – pratęsčiau tą pačią logiką, mano akimis žiūrint, siaubingą, mes sudarėme sutartį su Hitleriu, atplėšėme Pabaltijį, rytų Lenkiją bei Moldovą ir 1941 metų birželio 22-ąją gavome atsakomąjį įvartį. Jeigu jau taip, jeigu jau perėjome prie ledo ritulio terminologijos, tuomet ir tai pavadinkime „atsakomuoju įvarčiu“, nors šiame kontekste man to ir nesinori. Kalbant atvirai, aš suprantu, su kuo susijusi tokia prezidento Putino pozicija duotuoju atveju. Ji, žinoma, susijusi su Krymu, ji, žinoma, susijusi su dabartine situacija.

echo.msk.ru

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Ir su

perspektyva?Dėl viso pikto.

Kritikas Pikčiurna

Keista, kad Putinas nieko nepasakė apie pasaulinę revoliuciją, kurią rengė bolševikai, bet vis blauzdos buvo per skystos. Nutylėjo, matyt, mano, kad tam jau atėjo laikas, kol dar branduoliniai ginklai visai nesuseno. Kaip rašė žiniasklaida, Putinas neseniai perskaitė „Mein Kampf”. Todėl aišku iš kur semiasi įkvėpimo, kur bando įklampinti pasaulį ir kokia baigtis laukia jo paties bei Rusijos. Makiavelis irgi klysdavo, bet jis antrą kartą nekartodavo nei svetimų, nei savų klaidų. To nesuprasti KGB karininkui…
Jo galvoje statutas, bei kruvini įžadai KGB, o dabar ir „Mein Kampf”. O Vakarai taip nieko ir nepasimokė iš Miuncheno suokalbio ir po to sekusio karo, nes Makiavelio filosofija užkrečia, daug kam norisi tapti Šeimininku.

internauts

Tiesiog stebiuosi V.Landsbergio, kaip politiko, įžvalgumu. Perskaitęs kairiųjų autorės, Kanados žydaitės, kurios šeima kilusi iš LDK, iš Baltų Rusios, Naomi Klein knygą “Katastrofų kapitalizmas”, buvau kone patikėjęs, kad Garbačiovas nuoširdžiai siekė demokratinių reformų, tik Jelcino „banditinio kapitalismo” perversmas sutrukdė tai įvykdyti. Žinoma, Lietuva tuo Jelcino perversmu pasinaudojo kaip ir pirmosios Respublikos metu, kai Lenino Rusija pirmoji pripažino Lietuvos nepriklausomybe, kad susilpnintų Pilsudskio pozicijas. Matyt iš anksto planavo, kad tai laikinai. Stalinas vėliau „atsiėmė”. Putinas, matyt, taip pat tikisi, kad po antrojo NEPO (perestroikos” gali tą patį pakartoti. Tik kliūtis viena iškilo – Pabaltijys įstojo į NATO, į ES… Landsbergis buvo geresnis strategas už KGB. Pasirodo, viskas buvo kiek kitaip. Garbačiovui tiesiog pavyko apgauti Vakarų elitą įtraukiant jį patį remti slaptą… Skaityti daugiau »

internauts

Garbačiovo įkurtas “International Department/Gorbachev Foundation” (buvęs kominternas) ėmėsi inirtingai “rūpintis” globaliomis problemomis – aplinkosauga, klimato atšilimu, pasauline sveikata, globaliu saugumu, ir ypač – globaliu terorizmu. Kuris “pernelyg didelis” , kad viena nacionalinė valstybė susitvarkytų. Todėl reikia “globalių struktūrų”, kurios išspręstų šias problemas. Gorbačiovo fundacija ėmėsi siūlyti pasauliniam elitui “sprendimus”. Vienas iš jų – GLOBALI JUSTICINĖ SISTEMA tam, kad bet kas galėtų būti bet kur areštuotas bet kuriuo metu. Antra svarbiausia tema – KUR TIK BUS PAŽEISTOS ŽMOGAUS TEISĖS, TARPTAUTINĖ BENDRUOMENĖ GALĖTŲ DARYTI INTERVENCIJĄ NEPAISYDAMA JOKIŲ SIENŲ.
 Štai net mūsų socdemai daug negalvodami ir nesvarste pasirašė pavojingą neotrockistinę Stambulo konvenciją… Andropovo „Goghota ili sekretnij plan perestroiki” paaiškina visą “perestroikos” esmę. “Neokarieji, neoliberalai, neokonai = neobolševikai/neotrockistai. JAV “neokonų” kova prie “komunistus’ buvo… Skaityti daugiau »

pasirodo,

kad Rusijoje dar yra šviesių ir padorių žmonių.

amerikietis apie
Letas Palmaitis dėl internauto naivumo

Gorbačiovui pavyko apgauti Vakarų elitą įtraukiant pastarąjį į KGB planus? Darkart meldžiu paskaityti šią ir kitas ten esančias citatas iš quotes.liberty-tree.ca/quote/david_rockefeller_quote_103d : „We are grateful to the Washington Post, The New York Times, Time Magazine and other great publications whose directors have attended our meetings /…/ It would have been impossible for us to develop our plan for the world if we had been subjected to the lights of publicity during those years. But, the world is now more sophisticated and prepared to march towards a world government. The supranational sovereignty of an intellectual elite and world bankers is surely preferable to the national auto-determination practiced in past centuries” – gal tai ne Davido Rockefellerio pasakyta 1960 m. Bilderbergo grupės… Skaityti daugiau »

7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top