Niujorkas tampa pirmąja valstija, uždraudžiančia dujines virykles

Niujorkas tapo pirmąja valstija Jungtinėse Valstijose, kurioje bus uždraustos gamtinių dujų viryklės po to, kai valstijos įstatymų leidžiamoji valdžia patvirtino naują valstijos biudžetą, į kurį įtrauktas draudimas nuo 2026 m. daugumoje naujų pastatų deginti iškastinį kurą.

Galutinis balsavimas įvyko po kelias savaites trukusių derybų, kurias gubernatorė Ketė Hokal (Kathy Hochul) pavadino „labai intensyviomis“ ir po kurių gegužės 2 d. buvo priimtas 229 mlrd. dolerių vertės valstijos biudžetas, numatantis draudimą naudoti dujines virykles, krosnis ir įrenginius šildyti propanu, kad būtų naudojami šilumos siurbliai ir elektrinės viryklės.

Valstijos Senato respublikonų lyderiai kritikavo šį įstatymo projektą, teigdami, kad ji padidins komunalinių paslaugų sąskaitas ir būsto išlaidas.

Gegužės 2 d. FOX 5 laidoje „Geros dienos, Niujorke“ Hokal sakė, kad priimant biudžeto viršutines ribas po kelias savaites trukusių uždarų derybų proceso buvo „daug duodama ir imama, buvo daug stiprių jausmų, daug emocijų,“ susijusių su temomis, tarp kurių gamtinių dujų draudimas.

Šiuo įstatymo projektu ne vėliau kaip 2026 m. draudžiama įrengti iškastinio kuro įrangą naujuose pastatuose, mažesniuose nei septynių aukštų, o aukštesniuose pastatuose – ne vėliau kaip 2029 m., todėl iš esmės reikalaujama, kad šildymas ir maisto gaminimas vyktų tik naudojant elektrą.

Paliekamos išimtys tokioms vietoms kaip ligoninės, gamybos įmonės ir restoranai. Draudimas taip pat netaikomas esamiems pastatams.

„Visi, kurie turite dujinę viryklę, džiaukitės ja. Ir toliau turėkite savo dujinę viryklę,“ – sakė Hokal. „Tačiau nauji statomi pastatai galės naudotis elektra, juose gali būti įrengti šilumos siurbliai.“

Susitarimo dėl naujojo biudžeto nuostatos padės įgyvendinti Lyderystės klimato kaitos klausimu ir bendruomenių apsaugos akto (angl. Climate Leadership and Community Protection Act, CLCPA) tikslus, pareiškime teigė valstijos Asamblėjos pirmininkas Karlas E. Histi (Carl E. Heastie).

Išlaidų plane numatoma įsteigti „klimato kaitos veiksmų fondą,“ kuriame bus kaupiamos pajamos, gautos remiantis CLCPA reglamentais ir skiriamos įvairiems su klimato kaita susijusiems projektams.

Naujuoju biudžetu taip pat leidžiama Niujorko energetikos tarnybai pristatyti atsinaujinančiosios energijos projektus ir sukuriama Atsinaujinančiosios energijos prieinamumo ir pagalbos bendruomenei programa (REACH), pagal kurią mažesnes pajamas gaunantiems gyventojams bus subsidijuojami elektros galingumai ir energija.

„Pakeitus energijos gamybos ir naudojimo būdus bei sumažinus mūsų priklausomybę nuo iškastinio kuro bus užtikrinta sveikesnė aplinka mums ir mūsų vaikams,“ – sakoma Histi pareiškime.

JAV Energetinės informacijos administracijos duomenimis, maždaug 3 iš 5 Niujorko valstijos namų ūkių šildymui naudoja gamtines dujas.

Įstatymo kritikai teigė, kad jis riboja vartotojų pasirinkimą ir padidins sąskaitas už komunalines paslaugas, nes didžiojoje Niujorko dalyje elektra yra brangesnė už gamtines dujas.

Daugiau didelių vyriausybės įpareigojimų“

Senato respublikonų lyderis Robas Ortas (Robb Ortt) kritikavo biudžetą ir pareiškime teigė, kad jame neatsižvelgiama į Niujorko gyventojų prioritetus.

„Pastarųjų metų mažiausiai skaidrus biudžetas nesugebėjo išspręsti įperkamumo krizės, nieko nedaro visuomenės saugumui pagerinti ir primeta daugiau didelių vyriausybės įpareigojimų, kurie kelia grėsmę mūsų ekonomikai,“ – sakė jis.

Kalbėdamas apie draudimą naudoti iškastinio kuro įrangą, Ortas sakė, kad dėl to būstai pabrangtų.

„Pirmasis šalyje antikonstitucinis draudimas naujose statybose prijungti gamtines dujas padidins sąskaitas už komunalines paslaugas ir būsto kainas,“ – sakė jis.

Praėjusiais metais Niujorko miestas pasitvirtino draudimą naudoti iškastinį kurą naujuose pastatuose, siekdamas likviduoti gamtinių dujų jungtis greičiau nei pagal naujai priimtą biudžeto susitarimą. Tiksliau, miesto draudimas naudoti dujines virykles mažesniuose nei septynių aukštų pastatuose įsigalios 2024 m.

RMI atliktame tyrime nustatyta, kad Niujorko mieste ir valstijoje priėmus tik elektrą naudojančius pastatus reglamentuojančius įstatymus iki 2040 m. kartu būtų išvengta anglies dioksido išmetimo, prilygstančio maždaug 1,3 mln. automobilių išmetimams.

Klimato lobistai siekė, kad Niujorko valstijos dujinių viryklių draudimas įsigaliotų 2025 m., o dabartinis susitarimas yra kompromisas, kuriuo šis draudimas vieneriems metams nukeliamas.

Buvęs respublikonų kongresmenas iš Long Ailendo ir buvęs kandidatas į gubernatorius Li Zeldinas (Lee Zeldin) kritikavo Hokal administracijos prioritetus, susijusius su dujinių viryklių draudimu.

„Niujorko gyventojai sunkiai apsirūpina šiluma namams ir dujomis savo automobiliams,“ – rašė jis Tviteryje. „Užuot patvirtinusi naujų dujotiekių paraiškas ir panaikinusi valstijos draudimą saugiai išgauti gamtines dujas, Ketė Hokal ir jos sąjungininkai mažina jas tris kartus, kad nuverstų šią valstiją nuo skardžio“.

Į naująjį biudžeto susitarimą įtrauktos kelios priemonės, kuriomis siekiama pagerinti visuomenės saugumą, pavyzdžiui, teisėjams suteikiama didesnė veiksmų laisvė savo nuožiūra nustatyti užstatą sunkių nusikaltimų atvejais.

Šaltinis: theepochtimes.com

1.8 5 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top