Bernardinai.lt
Tarp visų dūmų, nuolaužų ir kraujo nesmurtinio pasipriešinimo idėja Gazoje atrodo absurdiška ir naivi, rašo „Newsweek“ žurnalistas Jeffas Steinas. Jo teigimu, palestiniečiai, kurie aktyviai pasisakė už nesmurtinį kovos kelią, vadovavo taikiems protesto žygiams, boikotams, dabar yra arba mirę, arba sėdi kalėjimuose, arba yra marginalizuoti, arba gyvena išeivijoje.
Būtent toks yra Mubarakas Awadas. Šis vyras, anot J. Steino, yra dažnai vadinamas „palestiniečių Gandžiu“ ar „palestiniečių Martinu Lutheriu Kingu Jr.“. Dabar Awadas Vašingtone veikiančiame Amerikos universitete dėsto nesmurtinio pasipriešinimo teoriją ir praktiką būdamas toli nuo savo namų Jeruzalėje.
Kaip rašo „Newsweek“, Izraelis iš šalies jį išvijo 1988-aisiais. Prieš penkerius metus jis Jeruzalėje buvo atidaręs Palestiniečių centrą nesmurtinio pasipriešinimo studijoms. Šio centro tikslas buvo sukurstyti masinį pasipriešinimą Izraelio okupacijai Vakarų krante ir Gazoje. Kaip skelbia J. Steinas, Awadas ragino palestiniečius nemokėti mokesčių, vartoti tik vietoje pagamintas ar išaugintas gėrybes, dalyvauti taikiuose protestuose, sodinti alyvmedžius žemėse, į kurias pretendavo ir žydų naujakuriai. Svarbiausia, skelbė Awadas, nesigriebkite ginklo.
Nors „Hamas“ ir Palestinos išlaisvinimo organizacijos lyderiai neapkentė tokių siūlymų, pamažu dalis palestiniečių jais ėmė vadovautis. Tada, kaip rašoma „Newsweek“, Awadas buvo suimtas pagal Izraelio premjero Yitzhako Shamiro nurodymus ir deportuotas.
Šiandien šis 71 metų vyras J. Steinui teigė vis dar optimistiškai žvelgiantis į nesmurtinių protestų perspektyvą, nors Gazoje ir vyksta kova tarp Izraelio ir „Hamas“. Kaip pavyzdį jis pateikia taikiai išspręstus konfliktus Šiaurės Airijoje ir Pietų Afrikoje, nors kadaise ir tuo niekas netikėjo. „Savaime suprantama, kad pakeliui pasitaiko smurto. Vokiečiai ir prancūzai žudė vieni kitus šimtą metų, o dabar yra draugai“, – teigė Awadas.
Tiesa, dabar Awado optimizmą mažina konfliktas Gazoje. Jo nuomone, situacija gali dar pablogėti. „Izraeliečiai paliks Gazos ruožą, o mes turėsime dar daugiau palestiniečių kovotojų grupių, kurių dalis bus dar karingesnės nei „Hamas“, – „Newsweek“ teigė Awadas. Jis labiausiai baiminasi, kad palestiniečių kovotojai gali griebtis cheminių ar radiologinių ginklų, kuriuos dabar gauti nėra taip sunku arba galima paprasčiausiai pasigaminti laboratorijoje.
Anot Awado, dauguma jaunų palestiniečių jau nesibaimina mirties. Jie yra sukurstyti „Hamas“ ir dar radikalesnių veikėjų, kuriuos į Gazą ir Vakarų Krantą infiltravo Islamiškosios valstybės radikalai, kurie jau nusiaubė didžiules Irako ir Sirijos teritorijas. „Kai jie regi ten žūstančius žmones, jie sako, kad jie ne nužudomi, o tampa kankiniais. Jie aiškina, kad tokie žmonės patenka į rojų, kad atsiduria Dievo rankose… Jie sako, kad dabar tiems žmonėms yra geriau nei mums, nes jau mirę… Tai yra pamišėliškas religinis, dvasinis kelias kalbėti apie mirtį“, – apie radikalų strategijas palestiniečių jaunimo gretose kalba Awadas.
Kaip rašo „Newsweek“, ekstremistai negaili pinigų ieškodami naujų „kankinių“. Anot Awado, Islamiškoji valstybė dosniai finansuoja veikėjus, kurie užsiima jaunimo verbavimu Jeruzalėje. Awadas teigia, kad dauguma užverbuojamo jaunimo yra bedarbiai, neina į mokyklą ir vartoja kvaišalus. Šimtai jaunuolių jungiasi į ekstremistų grupuotes, nes už tai jiems žadami pinigai. Awadas teigia, kad dalis jaunuolių pasiduoda Islamiškosios valstybės įtakai ir yra pasirengę žudyti bet ką – krikščionis, musulmonus, žydus.
Paties Awado kelias į pacifizmą buvo tragiškas. Jo tėvą per Izraelio nepriklausomybės karą 1948 metais nužudė izraeliečių kovotojai, tačiau Awado mama įtikino sūnų atsukti kitą žandą. „Ji man sakė, kad tas, kuris nužudė mano tėvą, nežinojo, jog palieka ją vieną auginti septynių vaikų. Mama sakė man niekada nežudyti, niekada nesugriauti žmogaus gyvenimo. Aš tai priėmiau labai rimtai“, – „Newsweek“ cituoja Awadą, kurį mama buvo priversta atiduoti globai į našlaičių namus.
Awadas prisimena siaubingą laiką vaikų namuose, kur penkerius ar šešerius metus nuolatos jautė alkį. Tik pagarba mamai sulaikė jaunuolį nuo smurto. Taip pasielgė ne tik jis pats, tačiau ir jo broliai, iš kurių du dabar vadovauja okupuotose teritorijose veikiančioms krikščioniškoms organizacijoms.
Awadas yra graikų apeigų katalikas, kurį labai paveikė kvakerių ir menonitų misionieriai. Septintajame dešimtmetyje jis išvyko į JAV, kur mokėsi Ohajo valstijoje esančioje menonitų mokykloje, čia įgijo socialinio darbo ir sociologijos bakalauro laipsnį. Vėliau Šv. Pranciškaus universitete, esančiame Pensilvanijos valstijoje, jis gavo švietimo magistro laipsnį. Daktaro disertaciją psichologijos srityje Awadas apgynė jau Sant Luise esančioje jėzuitų aukštojoje mokykloje. Ohajo valstijoje jis buvo sukūręs programą, kuri padėdavo surasti namus paaugliams, kuriems grėsė įsipainioti į kriminalinę veiklą. 1978 metais ši programa tapo valstybine. Tačiau, kaip rašo „Newsweek“, Awado širdis visada liko Jeruzalėje ir prasidėjusi pirmoji intifada paskatino vyrą 1987 metais sugrįžti skelbti ne smurtą, o taikų pasipriešinimą.
Awadas susilaukdavo perspėjimų dėl savo veiklos, kol galiausiai 1988 metais Izraelis jį apkaltino kurstant „pilietinį sukilimą“. Awadas dalijo skrajutes, kuriose ragino rengti pilietinio nepaklusnumo akcijas. Netrukus po kaltinimų jis buvo deportuotas. Tačiau, kaip rašo J. Steinas, jis nuolatos sugrįždavo į Jeruzalę su turistine viza. Jo sugrįžimo tikslas – palestiniečių jaunimas, kurį vilioja smurto ir keršto sirenų giesmės.
Awadas žurnalistui teigė, kad nesmurtinis pasipriešinimas gali veikti, nors dauguma jo kolegų ir teigia, kad tam jau per vėlu.
Štai Huseinas Ibishas, dirbantis viename analitiniame JAV centre, kuris pasisako už dviejų valstybių sprendimą, teigia, jog netgi tokiu atveju, jei dauguma palestiniečių būtų įtikinti pereiti prie nesmurtinio pasipriešinimo, vis dėlto liktų kelios mažos grupės, pasisakančios už smurtinę kovą. Jos išnaudotų kiekvieną galimybę smogti Izraeliui, o tai savo ruožtu reikštų Izraelio karinį atsaką. I. Ibishas teigia, kad tokia situacija primena užburtą ratą.
Awadas teigia, kad Palestinos savivaldos prezidentas Mahmoudas Abbasas tarsi ir pritaria nesmurtiniam pasipriešinimui, tačiau vis dėlto baiminasi, kad nuo jo nenusisuktų eiliniai palestiniečiai, galintys palaikyti jį per silpnu.
Awadas pabrėžia, kad be Abbaso ar „Hamas“ paramos nesmurtinis pasipriešinimas yra neįmanomas. Tačiau smurtas veda į aklavietę ir, nors nuo liepos 6 dienos, kai prasidėjo karinis konfliktas, žuvo daugiau kaip 1,8 tūkst. Gazos ruožo gyventojų (72 proc. iš jų, anot JT, yra civiliai), Izraelis nenugalėjo „Hamas“. Priešingai, ši situacija gali vesti tik į dar didesnį blogį.
Pagal „Newsweek“ parengė Donatas Puslys