Pamirškite Panamą – pinigai masiškai plaunami ir Britanijoje, ir Vokietijoje

15min.lt

Pasauliui aptarinėjant nutekėjusius Panama Papers duomenis apie ofšorines bendroves, visi tik ir kalba apie šią Centrinės Amerikos šalį. Tačiau šalyse, esančiose gerokai arčiau mūsų, plaunamos daug didesnės pinigų sumos. Laikraštis „Die Welt“ rašo, kad, pavyzdžiui, Vokietijoje galimybės pinigų plovimui yra gerokai didesnės, nei galima įsivaizduoti.

Milijardieriai iš viso pasaulio renkasi investicijas į liukso klasės nekilnojamąjį turtą Londone, tačiau dažnai lieka net nepastebėti. Daugiau nei 350 tūkst. namų ir butų prestižiškiausiose Didžiosios Britanijos sostinės rajonuose yra užsienio investuotojų rankose.

Vienas iš tokių yra JAE šeichas Khalifas, kuris, kai kuriais duomenimis, mieste prie Temzės valdo NT už 1,2 mlrd. svarų. Pakistano prezidentas bei Nigerijos valdžios grietinėlė savo santaupas taip pat sudėjo į betoną Londone pasinaudodami fiktyviomis Panamos kompanijomis.

Pastarosiomis savaitėmis vien tik kalbant apie Panamos mokesčių rojų, retai yra linksniuojamas Didžiosios Britanijos vardas.

„ES Didžiosios Britanijos pavidalu įgijo vidines duris į ofšorų oazę“, – mano Vokietijos advokatų kontoros „Flick Gocke Schaumburg“ ekspertas Karstenas Randtas.

Kalbant apie ofšorus retai minimos ir JAV.

Ir tai, nepaisant to, kad tokiose valstijose kaip Delavaras veikia daug ofšorinių įmonių. Tačiau nepaisant to, amerikiečiai, pasitelkdami ekonominį spaudimą, priverčia kitas šalis išduoti informaciją apie savo piliečių finansinę ir mokestinę veiklą kitose šalyse. Vis dėlto, pats Vašingtonas tokia informacija su kitomis valstybėmis pasidalinti neskuba.

Pasak Jasono Shermano, finansų eksperto, tiriančio pinigų plovimo mechanizmus, pasaulyje gali egzistuoti iki dviejų milijonų ofšorinių kompanijų. Garsioji „Mossack Fonseca“ teisinę pagalbą suteikė daugiau nei 200 tūkst. tokių įmonių.

Jungtinė Karalystė anonimiškumą išsaugoti norintiems turtingiems investuotojams siūlo pinigus mesti ne tik į NT sektorių, bet ir itin palankias iš mokesčių mokėtojo perspektyvos sąlygas.

Investuotojai, savo gyvenamąją vietą registruojantys Londone, mokesčius moka tik nuo tų pajamų, kurios gautos Didžiosios Britanijos teritorijoje.

Dažnai šių asmenų pinigai yra finansinėse struktūrose, kurios egzistuoja tik čia – turimi omenyje britų patikos fondai (angl. trust fund), kurie padeda išlaikyti anonimiškumą.

„Durys į mokesčių oazių juodąją skylę, yra Londone“, – tvirtina Hanoverio teisininkų bendrovės „Brandi“ mokesčių ekspertas Michailas Beberis Blankas. Būtent turtingi žmonės iš Londono dažniausiai gauna prieigą prie mokesčių rojų, pirmiausiai Britanijai priklausančių Mergelių salų.

Europos ekonominių tyrimų centro atstovas Andreasas Peichlas pažymi, kad tai leidžia Londonui sustiprinti savo finansinę poziciją aprūpinant darbo vietomis visą šalį.

„Dėl to Didžioji Britanija ir nesuinteresuota tuo, kad iš po jos kojų būtų patrauktas mokesčių rojų kilimas“, – tikina A.Peichlas.

Tiesa, pinigus plauti nesunkiai galima ir Vokietijoje. 2014 m. tarptautinei finansinės žvalgybos organų asociacijai iš Vokietijos pusės buvo perduoti 24 tūkst. tokio pobūdžio pranešimų, o 2003 m. jų buvo keturis kartus mažiau. Neoficialiais duomenimis, Vokietijoje kasmet gali būti išplaunama apie 100 mlrd. Eur.

15min.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top