Partijų planuose – pinigų aruodai

Justinas Argustas | „Lietuvos žinios“

Programas Seimo rinkimams pristačiusios politinės partijos kalba jose apie valstybinius bankus ir specialius fondus, iš kurių būtų dalijamos lengvatinės paskolos norintiesiems įsigyti būstą arba įsikurti kaime. Apie tokių darinių steigimą užsimena ne vien populistinėmis laikomos, bet ir didžiosios partijos.

Mintis Lietuvoje įsteigti valstybinį komercinį banką vis šmėkšteli politinėje darbotvarkėje. Nors finansų analitikai ir praktikai šia tema irgi retkarčiais padiskutuoja, jie tai vadina veikiau proto mankšta nei pasiūlymu, kurį Lietuvoje pavyktų įgyvendinti.

Rinkėjų palaikymo artėjančiuose Seimo rinkimuose siekiančios partijos į savo politines darbotvarkes prirašė įvairiausių pasiūlymų. Iš pirmo žvilgsnio jie atrodo viliojantys, tačiau ekspertams kelia šypseną. Bent dvi parlamentinės partijos kalba apie naujus bankus, kitos – apie fondus, skirstysiančius pinigus.

Tautos bankas „Vytis“

Apie naujus bankus užsimenama Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) paskelbtose programose. LVŽS nurodo, kad jei laimėtų rinkimus, Lietuvos pašto pagrindu įsteigtų Regionų plėtros banką. Naują kredito įstaigą taip pat žada „Tvarkos ir teisingumo“ partija (TT), įrašiusi į programą eilutę, kad kurtų valstybės valdomą arba mišraus kapitalo tautos banką „Vytis“. Į jį esą būtų galima perkelti valstybės ir savivaldybių sąskaitas.

Valdančioji Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) rinkimų programos projekte aiškina steigsianti „valstybinį lengvatinių paskolų fondą, kuris užtikrins jauniems žmonėms palankiomis ir prieinamomis sąlygomis įsigyti pirmąjį būstą“. Apie kai ką panašaus užsimena ir Darbo partija (DP): „Sukursime būsto jauniems specialistams ir jų šeimoms kaimiškose vietovėse įsigijimo kompensavimo tvarką.“

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) į programą įrašė užmojį įsteigti Lietuvos strateginių investicijų fondą. TS-LKD dėsto, kad toks darinys galėtų atsirasti įtraukiant į šį fondą Europos Sąjungos (ES) struktūrines lėšas administruojančias ir investuojančias agentūras: UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), Viešųjų investicijų plėtros agentūrą (VIPA), Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūrą (MITA). Skaičiuojama, kad tokio fondo biudžetą sudarytų 1,266 mlrd. eurų.

Liberalų sąjūdžio (LS) rinkimų programoje irgi kalbama apie naują pinigų aruodą, pavadintą Pietryčių Lietuvos fondu. Esą šis „fondas bus įsteigtas ir finansuojamas Lietuvos valstybės, ir skirtas greitesniam bei visa apimančiam Pietryčių Lietuvos vietinių bendruomenių įtraukimui į Lietuvos valstybės ir visuomenės gyvenimą“.

Geriau jau lengvatos

Ekonomistams tokios politikų idėjos atrodo mažų mažiausiai keistos. Jų teigimu, taip tarsi kuriama iliuzija apie būsimą „pigių pinigų“ lietų. Kol kas vienintelės TS-LKD pasiūlymas paaiškintas plačiau, kitos partijos nenurodo, nei kiek tai kainuos, nei kaip visa tai bus daroma.

Vilniaus universiteto (VU) profesorius ekonomistas Jonas Čičinskas sako, kad partijos, skelbiančios apie ketinimus kurti bankus, tokius pasiūlymus traukia iš praeities, ir primena, jog, pavyzdžiui, Lietuvos paštas anksčiau vykdė taupomųjų kasų ir bankų funkcijas. Tačiau visa tai – praeitis.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top