Pasaulinė spaudos laisvės diena 2017: kaip atpažinti klaidinančias naujienas?

1991 m. gegužės 3 d. Afrikos žurnalistai, susirinkę sostinėje Namibijoje į regiono seminarą apie nepriklausomas ir pliuralistines informacijos priemones, pasirašė Windhoeko deklaraciją, skatinančią visų pasaulio šalių valstybes užtikrinti spaudos laisvę ir demokratiją.

Ši deklaracija tapo pirmuoju dokumentu, kuriame reikalaujama suteikti viso pasaulio žmonėms laisvę viešai išsakyti savo nuomonę ir turėti priėjimą prie įvairių nepriklausomų informacijos šaltinių (deklaraciją skaityti ČIA).

Po pusantrų metų, 1993 metų gruodį, Jungtinių Tautų generalinė asamblėja nusprendė gegužės 3-iąją paskelbti Pasauline spaudos laisvės diena.

Nuo to laiko Europos Parlamentas, minėdamas Pasaulinę spaudos laisvės dieną, atkreipia dėmesį į pagrindinius žiniasklaidos laisvės principus. Šia proga ketvirtadienį Žmogaus teisių pakomitetyje bus rengiama diskusija, kurioje, be kita ko, bus diskutuojama ir apie netikrų naujienų grėsmę, skelbiama europarl.europa.eu.

Netikros naujienos – tai sąmoningai sufabrikuotos istorijos ir pramanai, kurių tikslas – manipuliuoti skaitytojais. Šis fenomenas nėra naujas, tačiau socialinės medijos, kuriose kiekvienas gali dalintis informacija, paspartino jų sklaidą. Pateiktame gide nurodomi penki žingsniai, kaip atpažinti netikras naujienas, melą ir dezinfomaciją bei neutralizuoti jo neigiamą poveikį.

Gegužės 4 d. Žmogaus teisių pakomitečio nariai aptars „Žurnalistų be sienų“ (angl. Reporters without Borders) parengtą pasaulinį spaudos laisvės indeksą, Europos demokratijos fondo (EDF) veiklą spaudos laivės srityje bei ES atsaką į neapykantos kurstymą ir netikrų naujienų platinimą internete (tiesioginė transliacija prasideda 9 val. ČIA).

„Kalbėdami apie spaudos laisvę turime taip pat atkreipti dėmesį į internetą. Tai žinių šaltinis, tačiau tuo pat metu jis kelia ir susirūpinimą. Beveik pusė europiečių sužino naujienas iš socialinių tinklų. Ir tai palengvina netikrų naujienų sklaidą. Didėja susirūpinimas dėl dezinformacijos ir neapykantą kurstančių kalbų, kurios neretai naudojamos radikalių idėjų ir fundamentalizmo skatinimui, ypač tarp jaunimo“, – minėdamas Pasaulinę spaudos laisvės dieną kalbėjo EP vadovas Antonio Tajani.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top