Paulius Markevičius. PVM lengvata šildymui nėra teisinga: ji leidžia pelnytis šilumos tiekėjams

Manyčiau, PVM lengvata centralizuotam šildymui nėra teisinga, nes ja naudojasi tik centralizuoto šildymo vartotojai, o žmonės, kurie butus ir namus šildosi elektra, dujomis ir kietu kuru, tokia lengvata išvis nesinaudoja. Tokia lengvata turėtų būti arba suteikta visiems būstams nepriklausomai nuo vartojamo kuro rūšies, arba nesuteikta niekam.

Tačiau, kita vertus, ne visiems šios lengvatos ir reikia. Manyčiau, kad mažesnes pajamas gaunantiems žmonėms turėtų būti skiriamos didesnės kompensacijos. Dar daugiau – esanti PVM lengvata leidžia šilumos tiekėjams gauti didesnius pelnus.

Lengvatos panaikinimas nereiškia, kad dėl to padidės galutinė centralizuotos šilumos kaina, nes per didelė kaina padarys centralizuotą šildymą nekonkurencingą. Todėl tiekėjai turės ne mechaniškai kelti kainas dėl padidėjusio PVM tarifo, o mažinti savo pelnus ir pasiūlyti pigesnes paslaugas.

Šiuo metu manyčiau, kad šilumos tiekėjai kraunasi pelnus vartotojų sąskaita, nors visos komunalinės paslaugos neturėtų būti pelno kasyklomis. Todėl būtina iš komunalinio ūkio kuo greičiau pašalinti pelno siekiančius subjektus ir visą ūkį perduoti Vyriausybei arba savivaldybėms, kurios šildymo ir namų priežiūros paslaugas teiktų beveik už savikainą.

Trumpai apie autorių: Paulius Markevičius – advokatas, Nacionalinės teisingumo ir gynybos sąjungos pirmininkas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kritikas Pikčiurna

Tikrai laisvos rinkos sąlygomis, paslaugos kaina neturėtų priklausyti nuo konkretaus pirkėjo ar vartotojo gaunamų pajamų, o mokesčiai į biudžetą turėtų didėti proporcingai jų gaunamoms pajamoms, nes valstybės teikiamų viešųjų paslaugų sąnaudos(investicijos į infrasruktūrą, švietimą, turto apsauga, teisinės paslaugos, valdymas bei gynyba) didėja proporcingai jų gaunamoms pajamoms bei sukauptam turtui. Socialinis teisingumas reikalauja, kad mokesčiai augtų atitinkamai progresyviai. Nuostata mokesčių dydį reguliuoti, pagal tai, kiek žmonės yra pajėgūs jų sumokėti ir rinkti juos tiktai iš tų, kurie negali pasipriešinti ar jų vengti, nėra politika. Tai yra paprastas reketas, toks pats, kaip plėšikavimas po tiltu. Tuo labiausiai naudojasi monopolistai ir politikai. Daugiabučių namų gyventojai yra tokios ilgalaikės „politikos” ir monopolinio šilumos tiekimo įkaitai, neturintys pasirinkimo, todėl PVM lengvatos naikinimas tampa dar ir… Skaityti daugiau »

Povilas

Autorius rašo:
„Lengvatos panaikinimas nereiškia, kad dėl to padidės galutinė centralizuotos šilumos kaina, nes per didelė kaina padarys centralizuotą šildymą nekonkurencingą.”
Pakomentuosiu grubiai – nesąmonė!
Galutinė centralizuotos šilumos kaina yra diktuojama monopolininko.
Vartotojas neturi pasirinkimo. Jis negali netgi atsijungti nuo centrinio šildymo ir šildytis kitais būdais.
Vartotojas gali tik mokėti už paslaugą tiek, kiek reikalauja monopolininkas, arba lįsti į skolas su delspinigiais su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.
Jokie rinkos dėsniai nei konkurencija čia neveikia.

Alenute

O šildant patalpas dujomis, elektra berods dujų kaina žemesnė ir elektra pigesnė negu kitiems. Kas žinote tiksliau?

ruta

Centralizuotas sildimas , tai atgyvena .Kiekvienam turi buti suteikta teise rinktis , kiek silumos jis nori naudoti , kaip pav. Britanijoje ,Voketijoje ..
Lietuvoje is viso nera pasirinkimo eiliniams pilieciams , uz ji viska nusprendzia politikai /valdzia/ , kuriai tikrai , su jos tukstantinem pajamom/ neskaitant otkatu/ neaktualu kiek reikia moketi uz sildima .Nesunku , jeigu butu politine valia, isaiskinti kiek pelnasi politikai /valdzia/ is monopolininku sukurtu schemu /’ Rubikonas ‘parode , kaip moka otkatus politikams ir jie laksto , kaip ‘sesterkos’ , vykdydami ju uzsakytus istatymus/. Kai visom partijom padalinami otkatai , tai nelieka kam ginti viesa interesa …

Gerb. P.Markevičiui

Viskas teisingai, o, bet, tačiau Jūs pamiršote vieną aspektą: individualaus, nepriklausomo šildymo savininkai nepatiria reketo iš monopolistų ir iš vyriausybės, nes jie gali šildytis mažiau ar daugiau, pagal išgales, gali ir visai išjungti šildymą, dėl to jie nepatirs kapsinčios skolos. Be to, individualaus šildymo savininkai neprivalo mokėti šildymo įmonių išlaikymo (algos darbuotojams), bankų paskolų procentų, kurias ima šilumos įmonės, negana to individualaus šildymo savininkai daugeliu atvejų nemoka jokio PVM, nes malkas perka nelegaliai, ar kas girdėjote, kad iš jų būtų reikalaujami mokestiniai kvitai už nusipirktą kurą?. Taigi centrinio šildymo reketuojamoms aukoms imami ne tik mokesčiai už šildymą, bet ir už visą monopolistų ūkio išlaikymą ir nieks negali savavališkai atsijungti nuo tokių monopolistų ir vyriausybės reketo. Todėl sąlygos nevienodos ir net… Skaityti daugiau »

Ir dar gerb P.Markevičiui

Pridursiu, kad papildomai centralizuotų šildymo sistemų aukoms privaloma mokėti per šilumos ir karšto vandens kainą net taršos mokesčius. Taip, taip, ir už taršą sumako ne nepriklausomų šildymo sistemų vartotojai, o tik centrinio šildymo sistemas turintys reketuojami vartotojai. Tai gal jau pakaks smaugti centrinio šildymo vartojimo aukas? O ką jau kalbėti, kad butai, ypač didesni negu 1 kambario – neteko piniginės vertės. Jų neįmanoma nei parduoti, nei išnuomuoti dėl brangiausios šildymo kainos. Kai tuo tarpu nuosavą namą ar butą su autonominiu šildymu gali greitai parduoti, arba brangiai išnuomuoti. Centrinę šildymo sistemą turintys butai įkaitai savo namuose. Nei parduosi, nei išnuomuosi, nei pats gali susimokėti, esi vergas savo namuose be teisės išeiti kitur, pasirinkti, nes nepardavęs neisi gi į gatvę gyventi. Štai… Skaityti daugiau »

Mix

Tai ką rašo komentatoriai tiesa. Šiuo klausimu su P.Markevičiumi nesutinku. Tačiau nesuprantu, kodėl prieš tokią tvarką neprotestuojame? Laukiame kol numaus paskutines kelnes?

skaitytojas

Kiek man žinoma, daugelis besišildančių dujomis gyvena šiltai ir moka žymiai mažiau (kartais) nei dviejų kambarių buto gyventojai šildydamiesi centralizuotai. Taigi pribaikite besišildančius centralizuotai galutinai, gal įkaitai greičiau išmirs ir nereikės pensijų mokėti, ši nusususi valstybė atsigaus ir gales teisininkams atlyginimus didinti stambiomis sumomis. Tuo tarpu kompensacijos — tai pasityčiojimas iš žmonių.

RONIUS

Kauno savivaldybė turi bent 90 proc.,, Kauno energijos,, akcijų , (o šildomės brangiausiai), ,,Švara,, savivaldybės įmonė, o už šiūkšlių išvežimą mokame pagal buto kvadratūrą!!!!!! ir tt. ir jokios konkurencijos čia nebus nes viskas vienose rankose. Artėja mero rinkimai. Svivaldybė ras lėšų senukus pavaišinti ir paminėti ką padarė( NUTYLĖDAMI UŽ KIEK)

Linas

Dugiabučiuose GYVATUKĄ būtų naudinga pakeisti elektriniu,šildytumeis tik kada reikia. Bet Kauno savivaldybės Energetikos skyrius išduoda tokias sąlygas, kad praeitų noras tai daryti ir tas šildymo prietaisas visus metus šildo. Ir šildo savivaldybės kišenę, tiesa, jai ta šiluma reikalinga net lauke esant +30 ir daugiau.

10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top