Peru paskelbus transseksualumą psichikos liga – LGBTQIAP2S+ pasipiktinimas

Šį savaitgalį Peru vyriausybė, atnaujindama šalies pagrindinio sveikatos draudimo planą (PEAS), pasirašė Aukščiausiąjį dekretą, kuriame transseksualumas apibrėžiamas kaip psichikos sutrikimas, o tai sukėlė LGBTQIAP2S+ bendruomenės pasipiktinimą.

Nors šiuo apibrėžimu, pasak Peru vyriausybės, siekiama suteikti galimybę asmenims, priskiriantiems save transseksualams ar kitos lytinės tapatybės asmenims, gauti sveikatos draudimą, dekretas sulaukė aršaus vietos LGBTQIAP2S+ aktyvistų ir politikų pasipriešinimo.

PEAS – tai minimalus sveikatos priežiūros išmokų planas, kurį Peru piliečiai gauna užsiregistravę prie šalies valstybinių, privačių ar mišrių sveikatos draudimo paslaugų teikėjų. PEAS numato pagrindines medicinines procedūras, kurių reikia piliečiui, taip pat pateikiamas išsamus ambulatorinės medicininės priežiūros, tyrimų, specializuotų konsultacijų ir kitokio gydymo, į kurį pacientai gali turėti teisę pagal savo konkrečią sveikatos būklę, sąrašas.

Prieštaringai vertinamame dekrete teigiama, kad, peržiūrėjus Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) 10-ojoje tarptautinėje ligų klasifikacijoje (TLK-10) nurodytas diagnozes, įtrauktas į šalies sveikatos programą PEAS, nustatyta, kad praleistos “septynios (07) TLK-10 diagnozės”, susijusios su psichikos sveikatos problemomis, kurios, pasak dekreto, atsižvelgiant į Peru psichikos sveikatos įstatymus turėtų būti įtrauktos į šalies sveikatos priežiūros planus,.

Todėl dekrete transeksualizmas, “dviejų vaidmenų transvestizmas”, vaiko lytinės tapatybės sutrikimas, “kiti lytinės tapatybės sutrikimai” ir “nepatikslintas lytinės tapatybės sutrikimas” apibrėžiami kaip psichikos sveikatos sutrikimai pagal TLK-10 vadove nustatytas apibrėžtis.

Dekrete teigiama, kad minėtų diagnozių įtraukimas leidžia jas kompensuoti pagal Peru sveikatos priežiūros programos PEAS sveikatos išmokų sąrašą.

Nors dekrete remiamasi Pasaulinės sveikatos organizacijos ICD-10 žinynu, Pasaulio sveikatos organizacija jį pakeitė naujesniu 11-uoju leidimu, kuriame transseksualumas nebėra apibrėžiamas kaip psichikos liga. ICD-11 buvo pristatytas Pasaulio sveikatos asamblėjai 2019 m. ir įsigaliojo 2022 m. sausio mėn.

Netrukus po dekreto paskelbimo Peru sveikatos apsaugos ministerija šeštadienį paskelbė pareiškimą, kuriame patvirtino savo poziciją, kad “lyties ir seksualinė įvairovė nėra ligos”, ir kartu išreiškė “pagarbą lytinėms tapatybėms, taip pat mūsų nepritarimą seksualinės įvairovės stigmatizavimui šalyje.

Asmens seksualinė orientacija ir lytinė tapatybė savaime nėra fizinės ar psichinės sveikatos sutrikimas, todėl ji neturėtų būti gydoma, jai neturėtų būti taikoma medicininė priežiūra ar vadinamosios perkonversijos terapijos, – rašoma pareiškime.

Ministerija paaiškino, kad siekiant užtikrinti “visišką psichikos sveikatos priežiūros aprėptį”, PEAS planas buvo atnaujintas “atsižvelgiant į būtinybę užtikrinti visapusišką psichikos sveikatos intervenciją, kuri yra asmens, šeimos ir bendruomenės teisės į sveikatą ir gerovę visapusiško įgyvendinimo sąlyga”.

TLK-10 mūsų šalyje lieka galioti tol, kol bus pradėtas laipsniškas TLK-11 diegimas, kaip tai vyksta kitose regiono šalyse, – rašoma pareiškime.

Vietos aktyvistė Shely Cabrera antradienį Argentinos leidiniui “Infobae” sakė, kad nors dekretu keičiamas PEAS planas, kuriuo siekiama nustatyti, “kokios ligos tam tikru būdu yra draudžiami”, dekretas “kelia grėsmę LGBTQIA+ bendruomenės nariams visoje Peru”.

Ji sakė:

Yra ankstesnis dekretas, priimtas 2021 m., kuriuo atnaujinamas Sveikatos draudimo planas, o šiuo dekretu, kurio numeris 009-2024, jis keičiamas įtraukiant šias naujas kategorijas, remiantis TLK-10, t. y. 1992 m. dokumentu. TLK yra tarptautinė ligų klasifikacija, tai pasaulinė diagnostikos sistema, kurią patvirtino Pasaulio sveikatos asamblėja (PSA); tačiau šiuo metu, nuo 2019 m., galioja TLK-11, kuri įsigaliojo 2022 m. Tai nėra patologizavimas, ji nelaiko jokių sutrikimų ar ligų seksualinės ir lyčių įvairovės.

Cabrera teigė, kad dekretas dar labiau paskatins šių žmonių orumą pažeidžiančių kalbų sklaidą, nes diskriminacinės grupės galės remtis įstatymu, sakydamos, kad tai yra liga.

Translyčių asmenų atveju jie nebus gerbiami ir bus veikiami, kad bus vadinami savo socialiniu vardu, nebus atsižvelgiama į jų įvardžius ir nebus pripažįstama viena iš pagrindinių teisių – tapatybė, – tvirtino Cabrera.

Taip pat ir vietos LGBT aktyvistai pasmerkė dekretą kaip “diskriminacinį”, teigdami, kad translytiškumo priskyrimas psichikos ligai “prisideda prie stigmatizacijos ir sunkina pasekmes mažumai, kuri ir taip patiria diskriminaciją”.

Antradienį Peru sveikatos apsaugos ministerijos patarėjas Herbertas Kuba CNN en Español sakė, kad nors ministerija seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės nelaiko psichikos sveikatos sutrikimais, atnaujinant PEAS planą būtina remtis Pasaulio sveikatos organizacijos TLK-10 – ir joje pateiktu transseksualumo kaip psichikos ligos apibrėžimu, nes TLK-10 yra šiuo metu Peru galiojanti medicininė klasifikacija.

Kuba tvirtino, kad nors atnaujinimas gali atrodyti prieštaringas, tai vienintelis būdas užtikrinti visapusišką psichikos sveikatos priežiūrą visiems gyventojams, įskaitant Peru LGBT.

Peru įstatymų leidėjas Flor Pablo Medina antradienį pasmerkė šį dekretą kaip “gėdingą” ir pateikė oficialų prašymą Peru prezidentei Dinai Boluartei ir Peru sveikatos apsaugos ministerijai atšaukti dekretą.

Negalime leisti, kad būtų grįžtama atgal, menkinama ir pažeidžiama teisė į lygybę ir nediskriminavimą, taip pat teisė į sveikatą ir kitos LGBTI žmonių Peru teisės, – sakoma F. Medinos pranešime.

Christianas K. Caruzo yra Venesuelos rašytojas ir dokumentuoja gyvenimą socializmo sąlygomis. Jį galite sekti “Twitter” tinkle čia.

Šaltinis breitbart.com

4 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top