Jau metus Lietuvos teismai atkakliai atsisako leisti seneliams Kedžiams susitikti su jų auginta vaikaite Deimante, valdžios institucijų paversta „valstybės paslaptimi“ ir kartu su motina saugoma Kriminalinės policijos biuro. Teismų nuomone, seneliai Kedžiai negali pamatyti vaikaitės, nes jiems „stinga teorinių ir praktinių įgūdžių“.
Nustebę piliečiai klausia gerbiamų Lietuvos teismų bei juos formuojančios prezidentės: kas ir kaip patikrino Kriminalinės policijos biuro apsauginių, advokato Gintaro Černiausko, žurnalistės Laimos Lavastės „teorinius ir praktinius įgūdžius“ prieš jiems susitinkant su Garliavos mergaite? Ką turėtų nuveikti seneliai Kedžiai, kad turimais įgūdžiais bendrauti su savo vaikaite prilygtų G. Černiauskui, L. Lavastei ir kaukėtiems policininkams?
Velionio D. Kedžio tėvai negalės matytis su anūke
Nerijus Povilaitis | lrytas.lt | 2013-04-16
Raseinių rajono apylinkės teismas atmetė Laimutės ir Vytauto Andriaus Kedžių prašymą nustatyti jų bendravimo su anūke tvarką. Manoma, jog šį sprendimą teismas priėmė įvertinęs psichologų pateiktas išvadas bei susipažinęs su neviešinama ikiteisminio tyrimo medžiaga, mergaitės apklausos pas ikiteisminio tyrimo teisėją protokolais. Mažametė esą užsiminusi apie patirtus ne pačius maloniausius išgyvenimus Kedžių namuose.
Antradienį Raseinių rajono apylinkės teismas paskelbė atmetantis velionio Drąsiaus Kedžio tėvų Laimutės ir Vytauto Andriaus Kedžių ieškinį dėl bendravimo su anūke tvarkos nustatymo.
Kedžiai savo anūkės nematė nuo pernai metų gegužės 17 d., kai buvo įvykdytas Kėdainių rajono teismo sprendimas ir mergaitė išvaduota iš jos globėjos N. Venckienės namų.
Garliavos gyventojų ieškinį nagrinėjęs teismas atsižvelgė ir į pačios mažametės išreikštą valią, kad ji nenori matytis su seneliais. Taip pat buvo pateiktos psichologų išvados, o galiausiai teismas vertino ir neviešinamą ikiteisminio tyrimo medžiagą – mergaitės apklausos pas ikiteisminio tyrimo teisėją fragmentus, kuriuose ji pasakojo ką teko patirti Kedžių namuose.
Lrytas.lt žiniomis, apklausos protokoluose atsispindi ir tai, kaip suaugusieji mažametę esą nuteikinėjo prieš jos mamą L. Stankūnaitę, užfiksuota detalių, dėl kurių ateityje galbūt bus pradėti nauji ikiteisminiai tyrimai.
L.Stankūnaitė lrytas.lt žurnalistui teigė, jog būtų neprieštaravusi, kad jos mažametė dukra bendrautų su seneliais, tačiau tam esą kelią užkirto patys Kedžiai.
„Jeigu iš jų pusės būtų mažiau arogancijos ir daugiau žmogiškumo, manau viskas būtų kitaip“, – sakė L. Stankūnaitė.
Kedžiai anūkės nematys, su ja galės tik susirašinėti
Jurgita Šakienė | „Kauno diena“ | 2013-04-16
Raseinių rajono apylinkės teismas antradienį atmetė Laimutės ir Vytauto Andriaus Kedžių prašymą nustatyti jų bendravimo su anūke tvarką.
Seneliai prašė galimybės su mergaite susitikti Kauno policijos patalpose kiekvieną sekmadienį nuo 12 iki 16 val., dalyvaujant Kauno miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistams.
Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene Vytautas Jončas teigė, jog teismas prašymą atmetė motyvuodamas, jog atsižvelgia į vaiko nuomonę ir nenorą bendrauti su seneliais.
Anot jo, teismas konstatavo, jog šiame etape L. ir V. A. Kedžių bei mergaitės susitikimai negalimi, nes nei anūkė, nei seneliai nėra pasirengę susitikimams. „Priimdamas sprendimą teismas vadovavosi specialistų išvadomis, buvo studijuojami senelių ir anūkės laiškai“, – kalbėjo V. Jončas.
Teismo nuomone, Kedžiai turi gauti ne tik teorinių žinių, bet ir praktinių įgūdžių.
„Lieka galioti anksčiau nustatytas bendravimo būdas – laiškais, elektroniniu būdu“, – sakė V. Jončas.
Pateikdami šį prašymą Kedžiai paprašė taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir leisti matytis su mergaite dar iki teismo sprendimo. To daryti nebuvo leista. Kedžiai nutartį apskundė, o vėliau dar kartą prašė leisti iš karto matytis su anūke.
Mergaitės mamos Laimutės Stankūnaitės advokatas Gintaras Černiauskas tai įvardijo piktnaudžiavimu procesinėmis teisėmis ir paprašė, kad Kedžiams būtų skirta 5 tūks.t litų bauda. Vakar Šaulių apygardos teismas šį ieškinį atmetė.
Kontrolierė apie L.Stankūnaitės dukters bendravimą su Kedžiais: giminaičiai irgi svarbu
Eglė Samoškaitė | DELFI.lt | 2013-04-17
Moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė, šiuo metu einanti ir vaiko teisių apsaugos kontrolierės pareigas, teigia, kad Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga nutarė daugiau dėmesio skirti problemai, kai išsiskyrus sutuoktiniams apribojamas vaiko bendravimas su iki tol gerai pažinotais giminaičiais – seneliais, pusbroliais ir pusseserėmis.
Tokią nuostatą kontrolierė išsakė pristatydama praėjusių metų Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos ataskaitą Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui, ją pakartojo ir parlamentarui Mečislovui Zasčiurinskui pasiteiravus dėl Laimutės Stankūnaitės ir jau mirusio Drąsiaus Kedžio dukters bendravimo su seneliais iš tėvo pusės.
„Kaip jūs vertinate teismo sprendimą dėl mergaitės (mažametės pavardė ištrinta – DELFI), turiu omenyje tą variantą, kad teismas nepritarė jos bendravimui su artimais žmonėmis?“ – klausė Darbo partijos atstovas M. Zasčiurinskas.
„Tai ir keliame klausimą dėl trečiųjų asmenų bendravimo su vaiku, kai tėvai gyvena skyrium. Šiuo atveju jau jie de facto gyvena skyrium. Iš tikrųjų problema yra ne tik dėl bendravimo su tėvais, bet ir dėl bendravimo su giminaičiais“, – atsakė A. Burneikienė.
Pasak kontrolierės, šiam tikslui Seimui siūloma priimti Civilinio kodekso pakeitimus, mat vaikams svarbus ir bendravimas su seneliais, tetomis, dėdėmis, pusbroliais bei pusseserėmis, kurie tam tikru vaiko gyvenimo metu galbūt buvo užmezgę glaudų psichologinį ryšį su mažamečiu.
„Pateikti Civilinio kodekso pakeitimų projektai. Kodėl tie pakeitimai dėl bendravimo su kitais giminaičiais yra svarbūs? Sprendžiant problemas man ir per trumpą laiką yra tekę susidurti su nereikalingomis ambicijomis tarp tėvų dėl bendravimo su vaiku, tačiau visiškai nekreipiamas dėmesys į bendravimą su kitais giminaičiais – seneliais, dėmėmis, tetomis, pusbroliais, pusseserėmis, kurie tam tikru metu buvo labai artimoje aplinkoje, galėjo būti didelis psichologinis ryšys, o dėl tėvų kaprizų tas ryšys nutraukiamas“, – teigė A. Burneikienė.
DELFI primena, kad Raseinių rajono apylinkės teismas yra atmetęs Laimutės ir Vytauto Andriaus Kedžių prašymą nustatyti jų bendravimo su anūke tvarką, todėl jie su mažamete L. Stankūnaitės ir jų sūnaus D. Kedžio dukra gali bendrauti laiškais ir elektroniniu būdu.
Teismas prašymą atmetė motyvuodamas, jog atsižvelgia į vaiko nuomonę ir nenorą bendrauti su seneliais. Taip pat buvo konstatuota, kad Kedžiai ir mažametė nėra pasirengę susitikimams, seneliams trūksta teorinių ir praktinių žinių.