Piliečiai svarsto: kas būtų, jei „pasiklausymo afera“ būtų išaiškėjusi ne Lenkijoje, o Lietuvoje?

„Pasiklausymo afera“ iškilo viešumon, kai 2014 metų birželio 14 dieną Lenkijos savaitraštis „Wprost“ publikavo nelegaliai įrašytus politikų pokalbius. Įrašai buvo daromi nuo 2013 metų liepos iki 2014 metų birželio keliuose Varšuvos restoranuose, o tarp pasiklausomųjų būta pareigūnų, ministrų, verslininkų ir Lenkijos Nacionalinio banko pirmininkas. Prokuratūra dėl nelegalaus pasiklausymo iškėlė bylą ir sulaikė keturis asmenis, tarp jų – ir verslininką Marką Falentę, įtariamą nelegalaus pasiklausymo organizavimu.

2014 metų birželio 18 dieną savaitraščio „Wprost“ redakcijoje apsilankė prokuroras su Vidaus saugumo agentūros pareigūnais ir pareikalavo perduoti pokalbių įrašus. Savaitraščio redaktorius atsisakė atiduoti kompiuterį su įrašais argumentuodamas atsisakymą būtinybe išsaugoti žurnalistinę paslaptį. Pareigūnai pabandė jėga perimti įrašus, bet galiausiai apleido patalpas be įrašų. Pareigūnų veiksmus kritikavo žiniasklaida, Helsinkio žmogaus teisių fundacija, Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo organizacija ir Teisingumo ministerija. 2014 metų birželio 21 dieną savaitraščio „Wprost“ atstovas perdavė prokuratūrai įrašus.

Dėl „pasiklausymo aferos“ Lenkijos Seimas 2014 metų birželio 25 dieną balsavo dėl pasitikėjimo premjero Donaldo Tusko vyriausybe. Vyriausybė nebuvo atstatydinta (237 deputatai pasisakė už, 203 – prieš).

2015 metais verslininkas Zbigniewas Stonoga paviešino jo nelegaliai įgytus 2500 puslapių iš pasiklausymo aferos bylos.

2015 metų birželio 10 dieną Lenkijos premjerė Ewa Kopacz paskelbė, kad atsistatydina sveikatos ministras Bartoszas Arłukowiczius, sporto ir turizmo ministras Andrzejus Biernatas, valstybės iždo ministras Włodzimierzas Karpińskis, wiceministrai Tomaszas Tomczykiewiczius, Rafałas Baniakas ir Stanisławas Gawłowskis, premjero kanceliarijos vadovas Jacekas Cichockis ir premjero politinių patarėjų komandos vadovas Jacekas Rostowskis. Iš Lenkijos Seimo pirmininko pareigų atsistatydino Radosławas Sikorskis. Premjerė valdančiosios partijos „Piliečių Platforma“ (lenk. Platforma Obywatelska, PO) vardu atsiprašė rinkėjų.

Ta proga žymus propagandistas Rimvydas Valatka paskelbė neįtikėtinai gilią įžvalgą: jam atrodo, jog analogiškas skandalas Lietuvoje vystytųsi visiškai pagal kitokį scenarijų. Pagal Valatką, „mūsų politikai mėgintų išlikti savo postuose, teigdami, kad nemato, dėl ko turėtų atsistatydinti – niekas nieko nepavogė, blogo nepadarė, o tik pašnekėjo.“

O išvadą padarė dar gilesnę: „Lenkijoje politiniai standartai yra gerokai aukštesni nei Lietuvoje“.

Ir išties – kas galėtų tai paneigti?

Nebent … pats politikos apžvalgininkas R. Valatka. Juk Lietuvoje ne tik skandalas vystytųsi pagal kitokį scenarijų – ir ponas R. Valatka bei visa įtaką turinti Lietuvos žiniasklaida apie tokį skandalą Lietuvoje rašytų visiškai kitaip nei apie „pasiklausymo aferą“ Lenkijoje.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
svarbu - su kompartijos žinia

su kompartijos žinia daromi kur kas didesni nusikaltimai:
– dujų ūkio ir kitų strateginių objektų atidavimas okupantams,
– vaikų prievartavimai,
– milijoninės (net milijardinės) Leo ir kitos aferos
– žudymai,
– žemgrobystės ir kito turto atėmimai ir t.t.
—–
o kad sekami visi aktyvūs, bet ne komunistai – tai čia tokia smulkmena, kad net niekas nemini…

Wprost

Adam Daniel Rotfeld: sprawa podsłuchów nie wpłynie na pozycję Radosława Sikorskiego – Sprawa nie wpłynie w sposób istotny na pozycję Radosława Sikorskiego – powiedział w TOK FM były szef MSZ Adam Daniel Rotfeld pytany o to, czy osłabiony kryzysem nagraniowym Sikorski będzie dalej w stanie sprawować rolę ministra. – Amerykanie lubią poważnych partnerów i takich, którzy mają poczucie własnej siły – zaznaczył. W opublikowanych przez „Wprost” fragmentach nagrań Sikorski w rozmowie z ministrem finansów Jackiem Rostowskim powiedział: „Wiesz, że polsko-amerykański sojusz to jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa”. – Bullshit, skonfliktujemy się z Niemcami, Francuzami… Bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy, kompletni frajerzy – kontynuował minister spraw zagranicznych. Sprawa była szeroko komentowana przez media polskie… Skaityti daugiau »

pilietis internauts svarsto

Sena žiniasklaidos žiurkė Valatka eilinį kartą dėmesį nukreipia nuo esmės į detales.
Šis skandalas su pasiklausymu ir atsistatydinimu tėra tik pasekmė dar didesnio skandalo, kuris tęsiasi nuo to laiko, kai buvo tieiog į Katynės kapines nuskraidinta visa Sikorskio opozicijos grietinėlė.
Katynės katastrofos byla tokia pat neištiriama kaip ir mūsiške Garliavos.
Įrodymus slėpė abi puses. Rusų „tyrėjai” neva reikalavo, kad lenkai atsiųstų duomenis apie tai, kas ir kaip ruošė skrydžiui lėktuvą, bet patys irg neleido tirti lėktuvo nuolaužų nepriklausomiems ekspertams. Duomenis apie lėktuvo paruošimą skrydžiui, kas neva buvo „valstybinė paslaptis” kažkas „nutekino” į JAV.
.
Beužgęstantį skandalą atnaujino Malaizijos lėktuvo numušimas ir aplamai Ukrainos įvykiai, kuriuose Sikorskis suvaidino „derybininką” Maidane, panašiai kaip „derisi” teroristai: „pasirašykit, arba visi žūsit”.

pilietis internauts svarsto

Vienžo, kalti, IMHO, greičiausiai tie, kas išlošė iš šios katastrofos, kuri vienu ypu pašalino iš kelio visą opoziciją Tuskos, Sikorskio ir jo žmonos, žurnalistės Applebaum giminaičio Adam Rotfeld pseudolibelams. Žuvo 90 opozicijos lyderių. Adam Rotfeld, trumpai buvęs buvęs Lenkijos URM, buvo tiesiogiai atsakingas už “Katynės žudynių tyrimą”. Prieš tai vadovavo galingam think-tank’ui, įkurtam Švedijoj. Bandė Sikorskį prastumti į NATO vadovo postą, bet Lietuva, Adamkus, buvo iš tų, kurie tam pasipriešino. Sikorskis už tai griežė ant Lietuvos dantį, o Rotfeldas kažkodėl įtraikė Adamkų į apdovanotųjų sąrašą „už nuopelnus Lenkijai”. Adamkus neva dėl ligos nevyko tų apdovanojimų atsiimti bet pasakė visai neblogą kalbą per teletiltą… . Beje, prieš rinkimus ir dar prieš katastrofą labai gudriai buvo “neutralizuotas” Vatikano „radijo Marija” vadovas, neva… Skaityti daugiau »

Letas Palmaitis

Lenkija daugiau žiūri demokratinio cirko kultūros. Tik čia ir skirtumas. Britanijoje ar JAV totaliai viskas kontroliuojama, tačiau tik pagal viešas taisykles. Pažeidėjai bent formaliai smerkiami.

Lietuvoje viskas atvirksciai

Geriausia ginyba puolimas!Valatka yra gerai atidirbres toki Lietuviska metoda.Bet zmones mato,girdi,supranta visai kitaip.

Ogi nieko nebūtų -

kiaulių akimis žiūrėdami sakytų, kad pasiklausymo nebuvo (kaip Kedžių atvejų – pedofilijos, Sausio 13 ir pan.) Musyse gi viskas juoda yra balta, o balta yra juoda. Ten nors kažkoks padorumas ir sąžinė, čia – tik valdžią užgrobusiųjų cinizmas.

7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top