„Pilietinė iniciatyva“ Raseinių rajono piliečiams: susigrąžinkime savivaldą jau per šiuos rinkimus

Jonas Kaminskas

Lietuvoje veikianti neformali piliečių grupė, pasivadinusi „Pilietinė iniciatyva“, buria Lietuvos piliečius, pasisakančius už Lietuvos valstybės valdymo sistemos demokratizavimą, už jos sutvarkymą taip, kad Lietuvos bendravalstybinių ir vietinių reikalų tvarkymo procese turėtų teisę dalyvauti visi Lietuvos piliečiai.

Šiemet „Pilietinės iniciatyvos“ grupė, siekianti tokių pat tikslų, buriasi ir Raseiniuose.

Raseinių „Pilietinės iniciatyvos “grupė nori pakviesti Raseinių rajono gyventojus kitaip sudalyvauti vyksiančiuose savivaldos rinkimuose. Kitaip, tai reiškia ne taip, kaip buvo iki šiol: eiti ir dovanai atiduoti savo balsą už kokį nors partinį ar kitokio pavadinimo sąrašą, kuriam rinkėjas reikalingas tik rinkimų dieną. Ne. Siūlome išsirinkti tikrus atstovus, davusius pažadą teisingai ir nuolatos atstovauti, palaikančius su rinkėjais nuolatinį ryšį, kurie prieš priimdami svarbius sprendimus, išsiaiškintų rinkėjų nuomonę ir ją vykdytų.

Nors ir skelbiama, kad Lietuvoje veikia savivalda, bet tikrovėje jos nėra – 1995 metais pagal Seime priimtus įstatymus savivaldos teisė iš pilietinės visuomenės buvo atimta. Panaikinus seniūnijų savivaldą (tada ji vadinosi apylinkėmis), įteisinus partinius sąrašinius rinkimus, daugiau kaip 90 proc. Lietuvos gyventojų prarado galimybę bent kiek daryti įtaką valdžiai ir jos sprendimams, prarado teisę dalyvauti Lietuvos kūrimo procese – prarado pilietinį suverenitetą, o tuo pačiu neliko ir demokratinio valstybės valdymo sistemos, ją pakeitė iki šiol veikianti savotiška partinė diktatūra, kurios veikimo principus visi žinome: pozicijos, opozicijos, kovos dėl valdžios, dėl postų ir įtakų, pastovios rietenos tarp grupuočių ir t.t. Nusigyvenome iki to, kad net valytoja, keičiantis valdžiai, nėra saugi dėl savo darbo vietos.

Nors didžioji dauguma visuomenės supranta dabartinės sistemos netobulumą, jos antidemokratinį pobūdį, jos žalą Lietuvai, tačiau esminiams pokyčiams nesiryžta. Visuomenėje vyrauja nuomonė (galbūt ji specialiai formuojama), kad nuo piliečių niekas nepriklauso, kad pakeisti nieko neįmanoma. Tai nėra tiesa – pakeisti galima, įmanoma, reikia tik panorėti.

„Pilietinė iniciatyva“ siūlo labai paprastą ir lengvai įgyvendinamą planą, kaip savo rajone patobulinti ydingą valdymo stilių ir pradėti naudotis Konstitucijoje skelbiama demokratija, kurios sąlygomis savaime viskas keistųsi į gera – rajono bendruomenės gyvenimas taptų teisingesnis, visiems mielesnis, kuriamas dalyvaujant visai rajono bendruomenei, bendrų susitarimų pagrindu ir visų gerovei.

Pereinant prie realios pilietinės savivaldos, nereikėtų nei kokių esminių pertvarkų, nei papildomų lėšų – visos valdymo grandys, kokios dabar yra – seniūnaitijos, seniūnijos ir rajono savivaldybė – liktų kaip buvusios, tik pilietinės visuomenės organizuotumui seniūnijose ir seniūnaitijose reikėtų įteisinti gyventojų renkamas tarybas, dirbančias visuomeniniais pagrindais ir kad visų tarybų nariai (seniūnaitijų, seniūnijų, rajono) atstovautų konkrečių teritorijų rinkėjams, palaikytų su jais pastovų ryšį ir reikštų jų pilietinę valią aukštesnėse savivaldos grandyse.

Atstovavimo grandinė rajone būti tokia:

– rajono savivaldybės tarybos narys atstovautų seniūnijos ar jos dalies (jei atstovai būtų du) rinkėjams, atsiskaitytų seniūnijos tarybai (seniūnaičių sueigai);

– seniūnijos tarybos narys (seniūnaitis) atstovautų seniūnaitijos rinkėjams, kurioje jis buvo rinktas, atsiskaitytų seniūnaitijos tarybai;

– seniūnaitijos tarybos narys (galėtų vadintis „kaimynaitis“) atstovautų konkrečios seniūnaitijos dalies (kaimynijos) rinkėjams – joje išrinktas, savo rinkėjams tiesiogiai ir atsiskaitytų.

Esant tokiai nuosekliai atstovavimo grandinei, rinkėjai turėtų galimybę bet kada ir bet kokiu rūpimu klausimu (vietos ar svarbiu visai šaliai) išreikšti savo pilietinę valią. Pavyzdžiui, rajono savivaldybės tarybos narys, prieš balsuodamas už svarbų rajono gyventojams sprendimą, privalėtų konsultuotis su jo atstovaujamos seniūnijos taryba (seniūnaičių sueiga) ir balsuoti pagal jos tarybos daugumos valią; seniūnijos tarybos narys (seniūnaitis), analogiškai, privalėtų prieš balsuodamas pasitarti su jį rinkusios seniūnaitijos taryba, o seniūnaitijos tarybos narys – su savo kaimynijos rinkėjais – išsiaiškinti savo atstovaujamų kaimynų nuomonę.

Taip laimėtų visi: gyventojai turėtų galimybę dalyvauti valdymo procese – daryti įtaką tarybos sprendimams, o tarybos nariai jaustųsi stiprūs – nepaveikiami jokių savanaudiškų įtakų, nes privalomas atstovavimas nepaliktų jokios nišos suokalbiams, neskaidriems „politiniams kompromisams“ ir kitokiam piktnaudžiavimui valdžia.

Kad tai pasiektume, kad rajono gyvenimas – savivaldos procesas – vyktų pagal tokias taisykles, tereikia tik į rajono tarybą išrinkti su tokiomis taisyklėmis sutinkančius ir jas vykdyti pasiryžusius žmones.

Mes, Raseinių „Pilietinės iniciatyvos“ nariai, siūlome visiems rajono gyventojams, visoms rajone veikiančioms partijoms, bendruomenėms, kitokioms pilietinėms, visuomeninėms organizacijoms bendromis pastangomis įsteigti visuomeninį rinkimų komitetą, į kurio rinkiminį sąrašą ir pakviestume būtent tokius žmones. Į sąrašą galės įeiti visi: ir partiniai , ir nepartiniai, ir esami rajono tarybos nariai, ir norintys jais tapti. Pagrindinė sąlyga kandidatuoti – rašytinis pasižadėjimas palaikyti nuolatinį ryšį su savo rinkėjais ir teisingai jiems atstovauti.

Tokiu paprastu, minimalių pastangų reikalaujančiu būdu turėsime vieningai dirbančią Raseinių „žmonių tarybą“, turėsime nuoseklią atstovavimo sistemą ir pirmi Lietuvoje įteisinsime demokratinį valdymo principą – būsime sektinas pavyzdys visai Lietuvai.

Ar bus įgyvendintas šis siūlymas, priklausys nuo visų, su juo susipažinusiųjų.

Jei Jūs pritariate, jei manote, kad tai prasminga, nedelsdami prisidėkite prie mūsų. Iki rinkimų laiko liko nedaug, tad norint turėti rinkimams Raseinių „žmonių atstovų“ sąrašą, o po rinkimų – Raseinių „žmonių Tarybą“ ir tikrą savivaldą, delsti nėra kada.

Skambinkite tel. 8-616-51390.
Rašykite: pilietineiniciatyva@yahoo.com

Raseinių „Pilietinės iniciatyvos“ grupės vardu, jos narys
Jonas Kaminskas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Taigi

Savivalda reikalinga tik siekiantiems deputatų postų ar kitų savivaldos postų, gyventojams ji nereikalinga.
Kiek rinkėjai lipsite ant to pačio grėblio, prieš kiekvienus rinkimus tas pats per ta patį, vis gelbėtojai su savo idėjomis. Nors idėjos būtų naudingos gyventojams, kaip pavyzdžiui, buvo P.Šliužo, o dabar tik tiems, kurie prie lovio patenka.

Nuomonė

Kam man globėjas savivaldoje, tai yra atstovas, aš noriu tiesiogiai spręsti klausimus, tai yra noriu ne atstovavimo, bet tiesioginės demokratijos referendumais. O dar jiems visiems mokėk pinigus už atstovavimą.

runkeliai

rinks ‘elitines[socdemus,konservus,liberlusd]partijas,o po to keiks internete,bus ,kaip visada:DDD,mano nuomone

Labai keistai atrodo

„Pūko ” radijo ir TV pozicija bei elgesys.Jie ten kaip ir koneveikia valdžios elgesį, kažkaip kažką organizuoja,nesusiorganizuoja vis niekaip, ir labai giria prezidentę.Ar čia ne saugumiečių projektas garui nuleisti runkeliams?

Papyvesa

Butina reikalauti ne slaptų mero rinkimų,nuo ko mes slepemes pareikšdami savo valią.Slapti rinkimai organizuojami del to kad labai lengva rinkejus subalamutinti.Ateina pilietis į rinkiminę bustinę jam iš knygos tarnautoja išplešia balsavimo lapą duoda pasirašyti balsavimo šaknele su numerių lieka biuletenių knygoje ,o pats biliutenis be numeracijos patenka į urną.Pilietis niekada jo nepatikrins,ar pareikšta jo valia teisingai užskaityta VRK nes jis be adreso t.y.be numerio.Taip kaip tas laiškas „na derevne dieduške.”Kaip nera kontroles mokslininkas,turintis daktaro laipsnį ,kurį suteike kremlius dirbantis VRK vargsta ,suskaičiuoja balsus jau 24 metai………….Privalo buti ant biuliotenio numeris,kurį aktyvus rinkejas galetu pasitikrinti vyriausios rinkimines komisijos bustineje.

pensininke,

zmones jau daug kartu yra apgauti jie niekuo jau netiki vieni iseina , kiti pareina ,o paparastam zmogui gyvenimasjau 25 metus negereja

6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top