Po daug įtampos sukėlusių diskusijų VRK nusprendė nestabdyti referendumo „Tautos valia“

Trečiadienį į posėdį susirinkusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nesiryžo sabotuoti referendumo organizavimo, nors kai kuriems komisijos nariams to norėjosi: už tokį sprendimą balsavo lygiai pusė komisijos narių – 8, 4 buvo prieš, 4 susilaikė. Komisijos pirmininko Zenono Vaigausko balsas buvo lemiamas – jis susilaikė, tad siūlymas stabdyti referendumą kaip galimai prieštaraujantį Lietuvos Konstitucijai ir Lietuvos įsipareigojimams narystei Europos Sąjungoje buvo nepriimtas.

Tokį pasiūlymą pateikusi grupė komisijos narių rėmėsi praėjusio penktadienio Konstitucinio Teismo (KT) nutarimu, kuriame sakoma, kad nepakeitus konstitucinio akto dėl Lietuvos narystės ES „negali būti daromos tokios Konstitucijos pataisos, kuriomis būtų paneigti Lietuvos narystės ES įsipareigojimai“.

VRK nario Jono Udrio manymu, šis referendumas „yra diskriminacinis“, nes „[…] prieštarauja prigimtinių žmogaus teisių pobūdžiui, […] pažeidžia tarptautinius įsipareigojimus, įsipareigojimus ES“. Jis kvietė VRK tapti antruoju KT – „įvertinti tokio referendumo atitikimą Konstitucijai“. Šį savo sprendimą stabdyti referendumo iniciatyvą VRK galėtų „pasitikrinti Lietuvos vyriausiame administraciniame teisme“.

Tačiau VRK narys Julius Jasaitis tikino, kad KT išaiškinimas yra skirtas Seimui ar referendumo rengėjams, ne komisijai, kuri, jo manymu, negali stabdyti nei referendumo iniciatyvos, kai jau išduoti parašų rinkimo lapai, nei pradėtų rinkimų.

Tokiam požiūriui pritarė ir komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas, teigęs, jog galutinį sprendimą dėl referendumo turi priimti Seimas, ne komisija, antraip ši pažeistų Referendumo įstatymą. „Kuo jie tai grindžia, mano supratimu, tai prieštarauja Referendumo įstatymui. Mano įsitikinimu, mes turėtumėm patikrint, ar tie parašai surinkti, ir atiduoti Seimui (spręsti – red.)“, – BNS yra sakęs Z. Vaigauskas.

Dabar referendumo iniciatyvinės grupės kartu su šimtais talkininkų visoje Lietuvoje surinkti ir patikslinti piliečių parašai bus skaičiuojami toliau. Ar jų pakanka referendumui skelbti, VRK atsakys po penkiolikos dienų. Tuomet Seimas turės spręsti, ar skelbti referendumą. Parlamentarai turės teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis patikslintų, ar toks referendumas Lietuvoje gali vykti.

Iniciatyvinės grupės narių teigimu, sutelktomis savanorių jėgomis pavyko per kelis etapus patikslinti tiek įrašų, kad įstatymo reikalaujamas 300 tūkst. parašų skaičius net viršijamas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top