Popiežiaus Pranciškaus žinia Pasaulinei taikos dienai: Nebe vergai, bet broliai

Vatikano radijas

Sausio 1 dieną bus švenčiama Pasaulinė taikos diena, jau 48-ąjį kartą. Tradiciškai šia proga skelbiama popiežiaus žinia, kurią šiemet Pranciškus skyrė temai „nebe vergai, bet broliai“.

Šią temą Šventasis Tėvas organiškai susiejo su praėjusių metų žinia, kurioje buvo kalbama apie žmonių tarpusavio brolybę, apie tai, kad negalime egzistuoti vieni be kitų, kad iš tiesų augame, kai vienas kitą sutinkame kaip lygų orumu ir laisve, teisingume ir meilėje.

Tačiau vieno asmens išnaudojimas ir pavergimas iš kito asmens pusės labai sunkiai sužeidžia žmonių bendrystę ir pašaukimą lygiems, oriems, teisingiems tarpusavio santykiams.

Šiemetinio laiško tema, rašo Pranciškus, yra pasiskolinta iš apaštalo Pauliaus laiško Filemonui, kurio apaštalas prašo priimti pastarajam priklausiusį vergą Onesimą kaip „brangų brolį“, nes jie abu yra krikščionys. Priklausymas Kristui, naujas krikščionio gyvenimas apima ir visuotinės brolystės, kurios pagrindas yra Dievo kūrime, atstatymą. Jis atnaujina visus tarpusavio santykius. Brolybė, patikslina popiežius, nereiškia vienodumo.

Deja, nuodėmės tikrovė daug kartų skaudžiai pažeidžia žmonių lygybę. Tai matome ir pirmuosiuose Biblijos puslapiuose, kuriuose pasakojama apie tai, kaip Kainas nužudė Abelį, savo brolį. Atmetus bendrystę ir brolybę yra kuriama pavergimo kultūra su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.

Nuo neatmenamų laikų žmonių visuomenėms yra žinomas pavergimo reiškinys. Buvo laikotarpių, kai vergovė buvo visuotinai priimta ir teisiškai reguliuojama, nustatant, kas gimsta laisvas ir kas vergas, kas gali būti pavergtas ir kas gali būti išlaisvintas. Teisė priėmė, kad vienas žmogus gali būti kito žmogaus nuosavybė ir prekė. Po žmonijos sąžinės teigiamos pažangos vergovė buvo panaikinta kaip nusikaltimas prieš žmogiškumą. Ir vis dėlto, nepaisant tarptautinių susitarimų ir veikimo strategijų, dar ir šiandien milijonai asmenų – moterų, vyrų ir vaikų – yra pavergti, gyvena be laisvės.

Šventasis Tėvas išvardijo pavergimo situacijas: tai gali būti pavergimas darbo sektoriuje, kaimuose ir miestuose, žemės ūkyje ar industrijoje, asmenims dirbant tokiomis sąlygomis, kurios neatitinka jokių orumo ir tarptautinių standartų. Tai gali būti migrantai, kurie išgyvenę mirtinus kelionės pavojus patenka į nežmogiškus sulaikymo centrus. Beje, dažnai būtent migrantai, neturėdami kitos išeities, sutinka su vergiškomis darbo sąlygomis. Dar kita didelė grupė yra seksualinio išnaudojimo aukos, tarp jų – ir nepilnamečiai, taip pat priverstinai ištekintos ar parduotos nuotakos. Kitos pavergimo formos yra prekyba organais, prievarta tapti kariu ar užsiimti neteisėta veikla.

Kokios yra pavergimo priežastys? Pirminę priežastį galima pavadinti ontologine: tokią žmogaus asmens sampratą, kuri leidžia su žmogumi elgtis kaip su daiktu. Kai nuodėmė sugadina žmogaus širdį, nutolina jį nuo Kūrėjo ir nuo brolių, tada kiti nebėra suvokiami kaip lygūs orume.

Greta šios ontologinės priežasties, neigiančios kito asmens žmogiškumą, yra ir kitų. Pirmiausia tai skurdas, atmetimas, menkas išsivystymas, kombinuotas su menkomis švietimo ir darbo galimybėmis. Dažnai pavergimo aukos yra tie, kurie bandė išsiveržti iš skurdo rato. Kita priežastis yra korupcija, sugedimas tų, kurie siekia praturtėti bet kuriuo būdu, kurie pirmenybę teikia pinigo dievaičiui. Dar kitos pavergimo priežastys yra konfliktai, nusikalstamumas ir terorizmas.

Ką mes galime padaryti, ką reikėtų daryti? Pirmiausia, atsikratyti bendro abejingumo klimato. Šiame kontekste popiežius priminė vienuolijų, ypač moterų, tylų ir milžinišką darbą, dirbamą jau dešimtmečiais gelbstint, neretai sunkiomis ir pavojingomis sąlygomis, pavergimo aukas: tiesiogiai, psichologiškai ir dvasiškai, vėliau padedant integruotis į visuomenę.

Reikia didesnio institucijų įsipareigojimo – prevencijoje, apsaugant aukas ir persekiojant atsakinguosius, pridūrė popiežius. Pasak jo, įsipareigojimas iš tiesų turi būti visuotinis: ne vien teisėsaugos, ne vien valstybių, bet ir nevyriausybinių institucijų, įmonių. Kad įveiktume pavergimo reiškinį, reikia tokios mobilizacijos, kuri savo mastais prilygtų tam reiškiniui. Jo negali įveikti viena bendruomenė ar viena valstybė. Šventasis Sostas apie tai nuolatos kalba ir kuria konkrečias iniciatyvas, kuriomis padeda aukoms ir priešinamasi vergovės reiškiniui.

Trokštu pakviesti kiekvieną, pagal savo vaidmenį ir atsakomybę, broliškai veikti dėl tų, kurie yra vergovės būklėje, rašo Pranciškus, prašydamas neužmerkti akių, neskatinti vergovės perkant produktus, pagamintus vergišku darbu, įsipareigojant nevyriausybinėse asociacijose, galiausiai, nusišypsant gatvėje tam žmogui, kuris kitaip yra tarsi „nematomas“. Žinome, kad Dievas kiekvieno iš mūsų paklaus: „ką padarei savo broliui“? (Pr 4, 9–10).

Vatikano radijas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Anikė

Man visada malonu,kad patys vargingiausi dalijasi maisto produktais,užjaučia
vargingas šeimas,ypač vaikus.Pirmosios galvos moka tik reklamuotis,kad padeda, nors jų rankose visi svertai tą padėtį pakeisti.NORO NĖRA.
Ar įsiklausys pasaulio galvelės į Popiežiaus kvietimą?Vargu.Šampanas liesis
laisvai,bombos kris ant nelaimėlių galvų,kamerose smurtaus ne tik „verchai”,bet ir sužvėrėjusios uniformos.
Perskaitę kreipimąsi į Tautą,nieko gero nepadarę „nematomiems”,”pavargę” nuo tarnystės darbų,ramiai lauks 2015-ųjų Avino visagaliai.
Šypsena nieko nekainuoja,nusišypsokim kaimynui,praeiviui,parodykim,kad mes jį
matom.Tik šypsena turi būti nuoširdi,nes melo ir taip daug.
Jei esi vienas,pasikviesk vienišą kaimyną,bus linksmiau.Taikos,Gėrio ir Šviesos visiems.

VaidasVDS

Labai daug teisingų žodžių pasakė popiežius. Bet visada reikia papildomai pamąstyti, o kas yra ne taip, kodėl pasaulis neina tuo gėrio ir visuotinės brolystės keliu. Tikriausiai vertimo klaida yra sakant, kad „Priklausymas Kristui, naujas krikščionio gyvenimas apima ir visuotinės brolystės, kurios pagrindas yra Dievo kūrime, atstatymą.” Dievo niekas negali kurti. Jis jau yra – amžinas ir nekintantis, Jo tikrai nereikia dar kažkaip kurti. Tik žmogus turi nuolat tobulėti, eiti link Dievo, link tobulumo. Ir didžiausia žmonių klaida yra, būtent, atsisakymas eiti link savo paties tobulėjimo. Dažnai žmogus sustoja, pasitenkina tuo, ką turi, o tada prasideda paties žmogaus stagnacija, o kartu ir degradacija. Labai dažnai žmogus rūpinasi ne savo dvasiniais turtais, o materialiais. Ir, besirūpindami materialiais turtais, žmonės visai neturi laiko… Skaityti daugiau »

Pašalpos ir labdara

labai žemina.Tai tik skubi pagalba.Žmonėms reikia darbo.Reikia grįžti į rajonus,prie žemės,į bendruomenes.

Idealizmo ir pragmatizmo

pusiausvyra?

pas mus geriau

pas mus pedofilai – komunistai (ateistai) viską valdo ir nereikia jokio popiežiaus.

Daktaras ir pacientas-

broliai.Darbdavys ir darbuotojas-broliai.Jei tiki į tą patį Dievą,-orumą,pagarbą,artimo meilę…Dažnai laimi Kainas.

kas galit

NUOSIRDZIAI melskites uz nieksus,kurie valdo Lietuva ir ne tik..

Beta

Bet Dalai Lamos Pranciškus nepriims. Nuvylė.

parapikietė Vladui iš Urantijos

„Pasaulyje yra dar daug tiek ir netikros (beprasmės) užuojautos prastuomenei, ir perdėto garbinimo politikams, valstybės vadovams, turtuoliams ar kokioms nors asmenybėms. Joks žmogus, jokia bažnyčia neturi teisės skelbti nieko šventuoju, atleisti nuodėmes, nes tai yra išskirtinė Dievo kompetencija…”

Ar tikrai taip manot?
O kieno kompetencijoj pasmerkimas?

Viena 70 metė

operavosi širdį Santar-e.Tai už tris vožtuvus dakataras pasakė,kad reikia sumokėti 5000 litų.Ji sumokėjo.Ne be reikalo peršama eutanazija,nes daug žmonių neturi tiek pinigų.

Betai - Kurajevas apie Dalai Lamą

ФЕЛЬГЕНГАУЭР – Здравствуйте! Это программа „Особое мнение”, меня зовут Татьяна Фельгенгауэр. В гостях у меня сегодня дьякон Андрей Кураев. […] http://www.liveinternet.ru/community/lj_diak_kuraev/page24.shtml А.КУРАЕВ – Я говорю, если Далай-Ламе, мне кажется, не очень уместно говорить о чужих эго, потому что, с точки зрения его доктрины, их просто не существует… Кстати, не могу не удержаться: мне рассказывал человек, который бывал у Далай-Ламы в доме, что в его кабинете есть замечательная фотография, на которой Далай-Лама сидит в позе лотоса, при этом у него в рабочем состоянии фаллос и туда воткнута палочка в виде зонтика. Ну, честно слово. Так что это человек, при виде которого хочется улыбаться. Т.ФЕЛЬГЕНГАУЭР – Боже, какой кошмар! А.КУРАЕВ – Не кошмар, а тантризм. Тибетский буддизм – это тантризм. Там такие… Skaityti daugiau »

VaidasVDS

parapikietei,
taip sako Apreiškimas, tai ne mano nuomonė.
Bet kokį blogį ar nuodėmę smerkti gali bet kuris žmogus. Bet koks blogis yra smerktinas. Smerkti blogį nėra nuodėmė. Bet smerkiant ką nors neteisingai gali kilti blogis. Mes, žmonės, labai dažnai smerkiame ir kitus žmones, tuo tarpu Dievas to nedaro, nes Jis nėra jokių asmenų gerbėjas, o blogis nėra dvasinė tikrovė. Bet, filosofine prasme, Dievas neapkenčia nuodėmės, tad ne Dievas sunaikina blogį ar nuodėmę besirenkantį žmogų, jį sunaikina blogis ir nuodėmė…

12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top