Popiežius Pranciškus: „Karas yra beprotybė. Šiandien laikas verkti už visų karų aukas“

Šeštadienį rytą popiežius Pranciškus pagerbė Pirmojo pasaulinio ir visų bet kada pasaulyje vykusių karų aukas. Pagerbimo iškilmės, surengtos minint Pirmojo pasaulinio karo pradžios šimtąsias metines, įvyko paminklinėse karių kapinėse Redipulja miestelyje, Italijos šiaurės rytų provincijoje Goricijoje, netoli Slovėnijos.

Privačiai pasimeldęs ir padėjęs gėlių puokštę austrų-vengrų kapinėse, kuriose palaidota daugiau kaip 14 000 karių, žuvusių Pirmojo pasaulinio karo mūšiuose, popiežius Pranciškus aukojo šventąsias Mišias prie pat esančiose italų karių paminklinėse kapinėse, kuriose palaidota daugiau kaip 100 tūkstančių per Pirmąjį pasaulinį karą žuvusių italų karių.

Skelbiame jo per mišias pasakytą homiliją.

Kelionėje patyręs šio regiono peizažo grožį, kur vyrai ir moterys dirba ir rūpinasi savo šeimomis, kur vaikai žaidžia, o senukai svajoja… atsidūręs čia, šioje vietoje, šalia šių kapinių, turiu pasakyti tik tai: karas yra beprotybė.

Kai Dievas lydi savo Kūriniją, o mus, žmones, kviečia bendradarbiauti jo veikloje, karas naikina. Sunaikina ir tai, ką Dievas sukūrė gražiausio: žmogų. Karas iškreipia viską, net ir ryšius tarp brolių. Karas yra beprotiškas, jo plėtros planas – naikinti, jis nori plėstis naikindamas!

Godumas, netolerancija, valdžios troškimas… šie motyvai kursto apsisprendimą kariauti, juos pateisina tam tikra ideologija; tačiau iš pradžių atsiranda iškreiptas troškimas, impulsas. Ideologija tai pateisinimas, o kai nėra ideologijos, tuomet aidi Kaino atsakymas: „Argi man rūpi mano brolis?“: argi man tai rūpi… „Argi aš esu savo brolio sargas!?“ (Pr 4, 9). Karas niekam nežiūri į veidą: senoliams, vaikams, mamoms, tėčiams… „Argi man tai rūpi?“

Ties įėjimu į šias kapines sklando pašaipus karo devizas: „Argi man tai rūpi?“ Visi tie žmonės, kurie čia ilsisi, turėjo savo planų, savo svajonių…, tačiau jų gyvenimai buvo nutraukti. Kodėl? Nes žmonija pasakė: „Argi man tai rūpi?“

Ir šiandien, po antrojo žlugimo, dar vieno pasaulinio karo, galbūt galima kalbėti apie trečiąjį pasaulinį karą, kai kovos vyksta „išskaidytai“, darant nusikaltimus, žudant, griaunant.

Tiesą sakant, pirmuosiuose laikraščių puslapiuose turėtų mirgėti antraštės: „ Argi man tai rūpi?“ Kainas pasakytų: „Argi esu savo brolio sargas?“

Šis požiūris yra visiškai priešingas tai nuostatai, kurios Evangelijoje Jėzus prašo iš mūsų.

Girdėjome: Jis yra mažiausiame iš brolių: Jis, Karalius, Pasaulio Teisėjas, jis yra išalkęs, ištroškęs, keleivis, ligonis, kalinys…Tas, kas pasirūpina broliu, įžengs į Viešpaties džiaugsmą, o kas to nepadaro, kas vangiai atsiliepia: „Argi man tai rūpi?“, tas lieka anapus.

Čia ir kitose kapinėse yra daugybė aukų. Šiandien jas prisimename. Su ašaromis, gedulu, skausmu. Ir būdami čia prisimename visų karų aukas.

Taip pat ir šiandien nukentėjusių yra daugybė. Kaip tai įmanoma? Įmanoma, nes ir šiandien užkulisiuose veikia įvairūs interesai, geopolitiniai planai, pinigų ir valdžios godulys; čia ir ginklų pramonė, kuri, atrodo, yra tokia svarbi!

Šie siaubo planuotojai, karo organizatoriai, kaip ir ginklų prekeiviai, širdyse turi įrašą: „Argi man tai rūpi?“

Išmintingųjų užduotis yra pripažinti klaidas, jausti skausmą, atgailauti, prašyti atleidimo ir verkti.

Tie, kurie pelnosi iš karo, nešiodamiesi širdyje šį „Argi man tai rūpi?“, galbūt uždirba daug, tačiau jų sugedusi širdis prarado sugebėjimą verkti. Kainas neverkė. Negalėjo verkti. Kaino šešėlis šiandien tvyro virš mūsų, šiose kapinėse. Čia jis matomas. Jis matomas istorijoje nuo 1914-ųjų iki pat mūsų laikų. Ir jis matomas net dabar.

Su vaiko, brolio, tėvo širdimi prašau kiekvieno iš jūsų, išties visiems mums širdies atsivertimo: pereiti nuo „Argi man tai rūpi?“ prie ašarų: už visus žuvusius „beprasmėse žudynėse“, už visų laikų visas karo beprotybės aukas. Verksmas. Broliai, žmonijai reikia verkti, ir dabar atėjo laikas verkti.

Šaltinis: Vatikano radijas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kritikas Pikčiurna

Sovietai ir komunistai, politikai apskritai, daug ką perėmė iš religijos, neperėmė jie tik vieno – meilės. Bet visa kas gyva gimsta ir klesti tik iš meilės, nors kartais iš labai menkai pastebimos…
Karas yra pražūtis.
Ačiū Popiežiui Pranciškui už skleidžiamą meilę bei išmintį, jų taip trūksta mums visiems.

Dzūkija

Kiekvienas iš mūsų kiekvieną dieną ir dideliuose darbuose ,ir mažytėse smulkmenose pirmiausia turime sau atsakyti – Kas aš esu ir ką veikiu šioje žemėje…Ne politikai mums turi rodyti kelią,ne politikai turi nurodinėti kaip mes turime gyventi ir galvoti – tai Tauta,kuriai rūpi jos pačios ir kitų Tautų gerovė ,turi rodyti kelią politikams…Gyvybė – tai brangiausia ir gražiausia ką mes turime ….

Raigerdas

Taip, bet Popiežius, galimai, nežino, kad „Moskva slezam ne verit”. Ir ukrainiečių ašaros sukelia dar didesnius norus iš jų tyčiotis. Pasyvumas buvo vos ne pagrindinis dalykas žydų moralėje. Koks yra viso to rezultatas? Rusija grasina 3-ju Pasauliniu karu, panaudojant atomines bombas. O radiacija jokių ašarų nepripažįsta. Tad iškyla klausimas: ar pakankamai buvo dėta pastangų, kad nebūtų karų šitoje žemėje? Ką šiuo klausimu padarė katalikai? Nieko. Kas yra tos beprotystės sukėlėjas? Konkretus žmogus. Kas rinko Putiną? Patys žmonės. Tai ar buvo kalbėta su provoslavais dėl galimų tų bepročių-politikų, kurie nori „savo teisybę” įrodyti atominės bombos pagalba? Nebuvo. Kinija ginkluojasi, Indija ginkluojasi, Rusija ginkluojasi, NATO taip pat. Taigi, visas pasaulis mato tą ginklavimąsi, bet tyli, nes daugumai „žiūrovų” įdomu – kuo tai… Skaityti daugiau »

VaidasVDS

Bepročiai yra tie, kurie negirdi šių popiežiaus ištartų žodžių: „Godumas, netolerancija, valdžios troškimas… šie motyvai kursto apsisprendimą kariauti, juos pateisina tam tikra ideologija; tačiau iš pradžių atsiranda iškreiptas troškimas, impulsas.” Tikras tikintysis nesiūlys spręsti konfliktų jėga ar karu, nes jis siekia pažinti Dievą. Ir statusas: katalikas, musulmonas ar judėjas dar nieko negarantuoja, kad Dievas yra būtent su jais. Dievas žmogų pažįsta iš jo minčių, ir ketinimų. Žmogus žmogų pažįsta iš jo darbų, o ne žodžių. Tik civilizuotas žmogus ir tik civilizuotame pasaulyje gali kovoti kilnią dvasinę kovą. Vis dar necivilizuotame rusų pasaulyje dar labai daug beprotiškų raginimų su kažkuo kariauti, kažkam keršyti, kaip ir to pasaulio dvasininkų beprotiški bandymai pritarti tokiam to pasaulio valdžios požiūriui. Šiuo atveju popiežius yra daug… Skaityti daugiau »

aš.

gal labiau tiktų popiežiaus pauliaus žodžiai -nebijokit.

5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top