Povilas Gylys. Teismai privalo vykdyti teisingumą

TEISMAI PRIVALO VYKDYTI TEISINGUMĄ. Tokia nuostata turėtų būti įtvirtinta Konstitucijoje. Deja, ten rašoma: „Teisingumą Lietuvos Respublikoje vykdo tik teismai“ (LR Konstitucija,109 str.).

Šį teiginį reikia suredaguoti iš naujo. Jis netikslus dviem požiūriais. Pirma, teismai, būdami žmonių institucija, klysta, todėl sakyti, kad jie absoliučiai visada vykdo teisingumą, yra netikslu. Ir tokia nuostata veda teismus į susidievinimą – mes, teisėjai, VISADA TEISŪS. Teismai, suvokdami savo žmogišką prigimtį, turi SIEKTI teisingumo. Visomis išgalėmis.

Antra, teisingumas yra universali visuomeninio gyvenimo sąvoka. Į teisingumą turi būti orientuoti VISI socialiniai subjektai – individas, bendruomenė, mokytojas, mokslininkas ir, aišku, valdžia su jos politikais bei valdininkais.

Savo knygoje „Antiekonomika“ nagrinėju teisingumo ir teisės sąvoką ir parodau, kad pamatinė sąvoka yra teisingumas ir kad teisė yra tik vienas iš instrumentų teisingumui įtvirtinti. Pagaliau teisė gali būti neteisinga.

Tuo pagrindu formuluoju TEISINGUMO VIRŠENYBĖS TEISĖS ATŽVILGIU principą. Tai yra, kiek žinau, naujas požiūris socialiniuose moksluose.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Dzeikas

O sventas naivume :)))
Tai jeigu teismai Lietuvoje nepriklausomi tai teisejas tame teisme zodzio „privaleti”,- nors budamas 200% tautiskas lietuvis is pasikniu kaimo su KGB „otmashke”(be jos prie Teises fakulteto net dokumentu nepriimdavo) baiges VVU Teises fakulteta, – tupai nesuvokia.
„Privaleti” lietuvio samoneje (ypac TOKIO lietuvio , ispeneto KGB) tai kai jei nepaklusti, tavo darzelinuke dukra ateis namo apsizliumbusi nupjautu mazojo pirstelio nareliu (tiesa cia Lotynu amerikos specifika). Va kas reiskia privaleti.
O cia kazkoks nurasytas is nomenklaturos durikas be jokiu igaliojimu kazka aiskina jiems.

Ir taip viskas aišku

Dar vienas amerikų atradėjas…

Dar,

Teisingumo jausmas – įgimtas. Arba jį turi, arba neturi. Valdžion kaip tik ir suplaukia tie, kurie net nesupranta, kad jo neturi. Priesaikoje pasakymas”…lygiai vienodai teisingas..” jiems tas pats kas „lia lia”.

komunistinis eilinis anekdotas

juokdavosi visi – nuo rusų iki čigonų – kai chruščiovas, brežnevas, andropovas ar gorbačiovas skaitydavo savo pranešimus.
TSKP členas gylys irgi labai labai juokingai rašo.
Molodec !!!

ah.ą

jei teismai teisingumo nevykdo tai teismai antikonstitucinis susivienijimas.

Al.

Tikrai labai geras būdas įvesti Lietuvoj tvarką – Įstatyme įrašyti, kad valdžia privalo valdyti teisingai.

Kis

„Dzeikas” tai pats save issifraves „pulinis”arba Zalimas.Tai zmonesmokesi,istojo, ir visa kita ka rase zino iki panagiu.Tokiu beveik nera teisesaugoje.Kartais pakenki pats sau dunduli?

Heiders

Sitas komuniaga kalba beveik kaip Landsbergis. Fantastika..

Na, na

Vadinasi, siūloma, kad teisėjai savo nuožiūra nuspręstų, kas yra teisinga – ir, jei ką, spjautų į teisę? „Manuoju teisingumo suoratimu, įstatymas yra neteisingas, tad aš jo nevykdysiu ir nesilaikysiu” – šitokių įgaliojimų teisėjams nori Gylys? (Gal ne tik teisėjams?). Na, na… toli nueisime su tokiais teisingumo siekiais.
Kaip tik Gylio siūlymai veda į teisėjų (ir kitų sprendimų priėmėjų) susidievinimą, nes jie įgytų teisę į savosios teisingumo sampratos iškėlimą virš įstatymo.

9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top