Povilas Urbšys: „Nesiimdama sisteminių permainų valstybė dar kartą parodė, jog Lietuvos žmonių gelbėjimas yra jų pačių reikalas“

Birželio 25 d., ketvirtadienį, Lietuvos Respublikos Seimas patvirtino Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atlikto lėktuvo „An-2“ nelaimės, įvykusios šių metų gegužės 16 d. virš Baltijos jūros, tyrimo išvadas.

Seimo nariai NGSK pateiktoms tyrimo išvadoms pritarė. Iš viso už šį projektą balsavo 53 Seimo narių iš 140: 43 pasisakė už, 2 buvo prieš, susilaikė – 8.

Seimo posėdyje pristatytose nelaimės tyrimo išvadose išdėstyta ne tik informacija apie UAB „Klaipėdos avialinijos“ lėktuvo techninius bei registracijos duomenis ar paieškos operacijos eigą, bet ir pateikta keletas siūlymų, kurie neva pagerintų susidariusią situaciją. Vienas iš tokių NSGK siūlymų – apsvarstyti griežtesnius reikalavimus mažiesiems lėktuvams skrendant virš vandens, pavyzdžiui, įtvirtinti pareigą pilotams, skraidinantiems orlaivį nevaldomoje oro erdvėje, esant techninėms galimybėms, atsakyti į skrydžių valdymo centro užklausimus. Be to, rekomenduojama įvertinti ir poreikį privalomai drausti orlaivius. Taip pat siūloma svarstyti galimybes trumpinti reagavimo į galimas avarijas laiką, turint omeny Lietuvos geografinę padėtį, meteorologines regiono sąlygas, turimus paieškos ir gelbėjimo pajėgumus, kad gelbėjimo operacijos būtų pradėtos laiku.

Išvadose raginama užtikrinti institucijų, koordinuojančių paieškos bei gelbėjimo darbus, gebėjimą teikti visapusišką informaciją ieškomų orlaivių ir laivų savininkams, nukentėjusiųjų artimiesiems ir visuomenei.

Anksčiau lėktuvo paieškos operaciją nagrinėjusi Vyriausybės sudaryta komisija savo išvadose teigė, jog orlaivio „An-2“ paieškos ir gelbėjimo operacija iš esmės vykdyta pagal galiojančias normas ir reikalavimus.

Svarstant nutarimo projektą pasisakęs Seimo narys Povilas Urbšys teigė NSGK išvadose pasigendąs sisteminio požiūrio į tai, ką atskleidė „An-2“ lėktuvo paieškos ir gelbėjimo operacija. Jo teigimu, ši tragiška istorija parodė, kad valstybės institucijos „apskritai nepasirengusios tinkamai reaguoti į ekstremalias situacijas valstybėje“.

Savo kalboje jis priminė 2008 m. gruodžio 30 d. Valstybės kontrolės atliktą auditą dėl ekstremalių situacijų valdymo ir organizavimo valstybėje. Valstybės kontrolieriai jau tada konstatavo: „Civilinės saugos gelbėjimo sistema plėtojama nesilaikant programinių dokumentų nuostatų, patvirtintoje Nacionalinio saugumo strategijoje įtvirtinto siekio sukurti tarptautinius standartus atitinkančią civilinės saugos ir gelbėjimo instituciją, galinčią veiksmingai organizuoti ekstremalių situacijų valdymą bei patenkinti visuomenės poreikius šioje srityje, užtikrinti reikiamą skubią pagalbą žmonėms, bei nesilaikant Vyriausybės programų nuostatų sukurti šalyje vieną gelbėjimo tarnybą, galinčią atlikti visus būtinus gelbėjimo darbus“.

Valstybės kontrolė savo išvadose, parlamentaro teigimu, jau tada konstatavo sistemines bėdas – „nepakankamai aiškiai reglamentuotos civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos subjektų funkcijos, tarpusavyje nesuderinti teisės aktai“ ir pan., teigė, jog „ekstremalių situacijų valdymo sistema yra nesubalansuota ir tai gali turėti neigiamos įtakos likviduojant tokių situacijų padarinius“.

Šiose išvadose Valstybės kontrolė Vyriausybei rekomendavo įvertinti tai, kad yra įgyvendinamos dvi tarpusavyje nesuderintos krizių valdymo sistemos, ir priimti tokius teisės aktus, kurie atitiktų nacionalinio saugumo programą, „galų gale – vykdyti savo Vyriausybės patvirtintą programą“, – teigė P. Urbšys.

Deja, Seimo nario teigimu, į pieš pusseptintų metų pateiktas Valstybės kontrolės išvadas ir rekomendacijas neatsižvelgė nei Andriaus Kubiliaus, nei Algirdo Butkevičiaus vyriausybės.

„Dabar mes girdime [NSGK] išvadose, kad trūksta komunikavimo, trūksta koordinavimo. Ar tai nėra pasekmė?“ – klausė P. Urbšys.

Vertindamas dabartinius NSGK pasiūlymus, Seimo narys pabrėžė pasigendantis sisteminio požiūrio į valstybėje susiklosčiusią situaciją: „Ar tai nėra tose išvadose susiaurintas požiūris į šią problemą? Jei mes turime dabar situaciją dėl išorės grėsmių Lietuvos valstybei, rengiame konferencijas, kaip elgtis ekstremaliomis situacijomis Lietuvos piliečiams, ir nieko kito jiems nepasiūlome, tik kaip nors patiems išgyventi 72 val., o valstybė gal po trijų parų, jei dar kas nors išliks, jais pasirūpins… Ar tai yra normalu?“ – klausė P. Urbšys.

Pasak parlamentaro, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadose turėjo būti išryškinti tie dalykai, kurie leistų civilinės saugos ir gelbėjimo sistemos problemas spręsti sistemiškai, antraip dar kartą „parodoma, kad valstybė ir vėl nė prie ko, o Lietuvos žmonių gelbėjimas yra jų pačių reikalas“.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kur buvo kiti?

Jeigu balsavo 53 iš 140, tai kur buvo kiti 87 seimo nariai? Miegojo seime, srėbė vyną ar alų seimo restorane?

ruta

Kai demokratija yra butaforine , tai ar reikia nustebti , kad ir valdzios rupestis yra butaforinis ?Taipogi ir Seimo nariu , kaip matome ,uztenka 53 ,kodel gi nepataupius sumazinus ju kieki , ne visa laika gi, tik eiliniu zmoniu ir pensininku saskaita ?Kaip zinia ,ne kiekis svarbu , o kokybe.

krikščionybė vs  komunizmas

ateistai – kolaborantai – komunistai – mūsų valstybės pagrindas.
egoistai, mizantropai, banditėlių mentaliteto.
—–
kad ir pats urbšys – demagogas, o balsuoja prieš venckienė ir buvęs kgb-stt vadukas.

marytė

aš iš tamstos girdžiu prakti6kai tik tauzijimą.Reikia konkrečių projektų .

123

140-53= pravaikstininkai, luzeriai, nevykeliai, balvonai, veltedziai, kaliauses

Nebejuokink zmoniu!

Man tamstos veidelis ir noras isprovokuoti kalba uz pati tave.Zmones nebe naivuoliai ir nebepasitiki kazkieno statytinio pliurpalais.O siap galiu pasakyti Dievas jums jau ateme prota.Nes…paprasti zmones jau izvalgesni,supratingesni ir budresni uz jus!!!Vien istatymais nebeperdarysite zmones sau lojaliais.Jums Dievas ateme prota o zmones duoda teisinga supratima!!!Tai-vat kaip!!!

Zmones sa,bulvonai sau...

Bet zmoniu daugiau o bulvonai tik turi galumybe viesai pliurpti tikrove neatitinkancias nesamones!

Valstybė prisipažinusių KGBistų rankose

Ką jau ką ,o meluoti tie tai jau tikrai moka.
Bet aš nesiklausau ką jie plirpia.
Tokios valstybės aš neičiau ginti.

Mix

Akivaizdus valdžiasėdžių nusikaltimas ir savo pareigų nevykdymas. Valstybės kontrolė jau prieš 6 metus nurodė sisteminius šios valdymo srities trūkumus, tačiau valdžiasėdžiai nesiteikė iki šio laiko imtis konkrečių darbų. Vietoje to skubiai buvo kuriamos komisijos, kurių padarytos išvados tik paskatins ir ateityje juos ramiai sėdėti savo postuose, nes komisijų išvada vieninga – pažeidimų nėra, dirbama yra pagal galiojančius teisės aktus. Tarytum tuos teisės aktus jie kuria ne patys, o juos siunčia iš Anapus. Kam tada reikalinga išlaikyti Valstybės kontrolę, kad jos išsamios išvados neprivalomos vykdyti?

L.Palmaitis kelintą kartą rutai

Kodėlgi demokratija butaforinė? Butaforinis yra rutoms įkaltas mitas, neva demokratija – rutų valdžia. Demokratija nuo pat Antikos vergvaldystės yra kolektyvinė turtiškai viešpataujančio elito valdžia. Ar Lietuvoje ne taip? Tai kodėlgi ne demokratija? Įrodykit, kad valdo, pvz., karalius. Neįrodysit, nėra karaliaus. Įstatymai priimami tokie, kokie reikalingi visų oligarchų interesams, o ne pagal karaliaus norą. O rutos, savaime aišku, nevaldo, nevaldys ir neturi valdyti, nors ir iki pamėlynavimo tikėdamos vaigauskliniais cirkais. Atėjai rinkti oligarchų atstovą, atsižymėjai dokumentaliai savo parašu, kad atiduodi jam būsimą valdžią, įmetei popieriuką už savo pasirinktą oligarchų tarną ir baigtas reikalas: vergas patvirtino vergvaldystę, viso gero. Žinoma, yra čia vienas kabliukas: KKKonstitucijoje šitaip aiškiai nepasakyta, o tai leidžia rutoms fantazuoti apie „visų valdžią”. Todėl ir sakau: pribrendo laikas naujai,… Skaityti daugiau »

Aciu Venckienei...

Kuri viesai parode ar Lietuvoje veikia konstitucija,demokratija,prokuratura,teismai ir seimas.Jie iki apsisnargliavimo viesai kalba to ko nera!Ir bando zmones itikunti kad tiketu prasigalvotom nesamonem! Nebejuokinkit zmoniu! Kai paprasti zmones jau daug protingesni uz valstybes bulvonus tai ir gaunasi viskas atvirksciai.Bulvonai priimineja istatymus ,kuria kaltinimus,klastoja nutartis ir…dar pyksta kad zmones ju nekencia!

Seimas prieme istatyma KGB neisviesinti dar 75m.

O tai reiskia kad Lietuva po nepriklausomtbes uzgrobe ir per teisesauga ir per politika valdo KGB.Manau toks seimo pritarimas kalba pats uz save!

Morta

labai kvailai atrodo 15-osios Kubiliaus vyriausybės nariai su savo interpeliacija dėl lėktuvo katastrofos. Nei velnio nenuveikė kai jiems pirštu dūrė VK, nes niekados nieko neskaito, o Seime durnių volioja

13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top