Vakaruose kairieji bando prastumti teisę balsuoti ne piliečiams, idant užsitikrintų pastovią daugumą.
Emanuelio Makrono (Emmanuel Macron) atstovas pateikė radikalų konstitucinio įstatymo projektą, kurio tikslas – suteikti balsavimo teises visiems užsieniečiams Prancūzijos savivaldybių rinkimuose. Tačiau šis žingsnis susilaukė griežtos kritikos iš konservatorių, kurie perspėja, jog jei toks įstatymo projektas bus priimtas, visai šalies ateičiai iškils grėsmingų padarinių.
Šiuo metu tik iš Europos Sąjungos šalių atvykę užsieniečiai, gyvenantys Prancūzijoje, turi teisę balsuoti tokiuose rinkimuose. Tačiau Saša Ulijė (Sacha Houlié), parlamento narys iš Vjeno (Vienne) miesto nuo Emanuelio Makrono Atgimimo (Renaissance) partijos, kuri neseniai buvo pervadinta į Respublika, pirmyn! (La République En March!, LaREM), sakė, kad užsieniečiai ne tik turėtų galėti balsuoti, bet ir kandidatuoti į renkamas pareigas.
„Šis suvokimas jau seniai vėluoja. Tačiau mes esame skolingi tiems, kurie dažnai ir ilgą laiką su mumis dalyvavo visuomenės kaitoje “, – sakė Ulijė, kuris taip pat smerkė tai, kas, jo teigimu, yra „diskriminacija tarp dviejų kategorijų užsieniečių“.
Politikai, priklausantys konservatyvioms ir dešiniųjų politinėms grupėms, kritikuoja siūlomą šalies balsavimo įstatymo pakeitimą.
„Aš visomis jėgomis priešinsiuosi šiam projektui, įspėjo Erikas Sijoti (Eric Ciotti), respublikonų deputatas iš Nicos ir kandidatas į savo partijos pirmininkus.
Marinės le Pen (Marine Le Pen ) partija taip pat nedelsdama sukritikavo šį įstatymo projektą.
„Tuo metu, kai (Vidaus reikalų ministras) Žeraldas Darmananas (Gérald Darmanin) įaudrino žiniasklaidą dėl (nepavykusio) islamistų išsiuntimo, makronistai ramiai pateikė įstatymo projektą dėl teisės balsuoti užsieniečiams, ką galėtume vadinti galutiniu savo šalies atėmimu iš prancūzų. Skersai kelio jiems stos RN (Nacionalinis sambūris)!,“ – rašė Žordanas Bardela (Jordan Bardella), Nacionalinio sambūrio prezidentas.
Pendant que @GDarmanin agitait les médias sur l'expulsion (ratée) d'UN islamiste, les macronistes déposaient en douce une proposition de loi pour le droit de vote des étrangers, c'est-à-dire la dépossession finale des Français de leur pays. Ils trouveront le RN sur leur chemin !
— Jordan Bardella (@J_Bardella) August 9, 2022
Kairieji, įskaitant buvusį prezidentą Olandą (François Hollande) jau ilgą laiką pasisako už tai, kad ne ES šalių užsieniečiai galėtų balsuoti Prancūzijos rinkimuose. Kairiosios pakraipos partijos, kurios beveik visose Vakarų šalyse vienodai skatina masinę imigraciją, seniai mato pakaitinę imigraciją kaip priemonę užsitikrinti nuolatinę rinkiminę daugumą. Pavyzdžiui, praėjusių rinkimų duomenys rodo, kad 85 procentai musulmonų apsisprendė balsuoti už Makroną, tuo pademonstruodami, kodėl jo partija gali būti suinteresuota iš didesnio skaičiaus užsieniečių sukurti stipresnį balsuojančiųjų bloką. Ši kairiojo sparno strategija siekia pasiūlyti kuo daugiau balsavimo galimybių užsieniečiams, įskaitant neturinčius šalies pilietybės. Tokie įstatymai, kokius propaguoja politikai Makrono partijoje, buvo pasirodę ir tokiuose miestuose kaip Niujorkas. Tačiau ten teisėjas neseniai priėmė nutarimą, kad įstatymas buvo neteisėtas.
Yra ženklų, kad pats Makronas nebūtinai yra įsigilinęs į šią idėją. Bent jau dar nėra, jei prieš ją pasisako jo paties Vidaus reikalų ministras.
„Vidaus reikalų ministras tvirtai prieštarauja šiai priemonei,“ – sakė tarnautojas, dirbantis ministrui Žeraldui Darmananui.
Net jei šį tekstą priims Nacionalinė Asamblėja ir Senatas, kuris šiuo metu jį nagrinėja, jo tapimas įstatymu dar bus ilgas, nes pasiūlytas konstitucinis įstatymas turės būti priimtas nacionaliniame referendume.