Prezidentė D. Grybauskaitė pervargo: „Konstitucija draudžia NATO bazes Lietuvos teritorijoje“

Vyriausioji šalies ginkluotųjų pajėgų vadė prezidentė Dalia Grybauskaitė greičiausiai pervargo. Vakar, antradienį, viešėdama Marijampolėje, ji kritiškai įvertino galimybę Lietuvoje įkurti NATO bazę.

„Tiesiogiai Jūsų klausimo antroji dalis dėl NATO bazių – tai 137-asis Konstitucijos straipsnis draudžia užsienio šalių karinių bazių buvimą Lietuvos teritorijoje“, – sakė D. Grybauskaitė žurnalistams, klausiama, ar svarstoma galimybė Lietuvoje dislokuoti papildomas NATO pajėgas, o galbūt net įkurti NATO bazę.
Pasirodo, prezidentė vis dar suvokia NATO, kurios narė Lietuva yra jau dešimtmetį, kaip svetimą karinę organizaciją arba labai savotiškai interpretuoja šalies Konstituciją.
Matyt, pervargusi Dalia Grybauskaitė netikėtai pamiršo ir prieš kelias dienas jos pačios inicijuoto politinių partijų susitarimo dėl Lietuvos užsienio, saugumo ir gynybos politikos strateginių gairių tekstą. O šiuo susitarimu prezidentės paragintos partijos įsipareigojo – „siekti nuolatinio JAV – o pagal NATO planus galimo ir kitų Aljanso valstybių – nuolatinio tiesioginio karinių pajėgumų buvimo Baltijos valstybių teritorijose“.

Laimei, dar tą pačią dieną prezidentūros spaudos tarnyba nuramino politines partijas ir visuomenę, ištaisydama prezidentės D. Grybauskaitės padarytą klaidą.

Prezidentūros pranešime teigiama: „Norime atkreipti dėmesį, jog NATO sąjungininkų pajėgų dislokavimas Lietuvoje nėra traktuojamas kaip bazė, nes Lietuvos kariuomenė ir yra NATO dalis. Prezidentė kalbėjo apie Konstitucijos 137 straipsnį, kuriame kalbama apie užsienio valstybių bazes, valdomas ir kontroliuojamas tik užsienio valstybių. Tokių bazių steigimas Lietuvos teritorijoje nėra numatytas. Tačiau tai nereiškia, kad Lietuvoje negali būti steigiamos bazės, kurias valdo ir kontroliuoja Lietuva kartu su NATO sąjungininkais, kaip tai numatyta, pavyzdžiui, kolektyvinės gynybos sutartyje. Visos Lietuvos karinių pajėgų bazės yra pasirengusios priimti sąjungininkų karius pratyboms, mokymams ir kitoms Lietuvos saugumo užtikrinimo užduotims vykdyti. Sprendimai dėl karinį saugumą stiprinančių priemonių priimami atsižvelgiant į kylančias grėsmes. Įvertinus įvykius Lietuvos kaimynystėje jau buvo padidintas JAV naikintuvų Lietuvoje skaičius.“

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top