Prezidentė Dalia Grybauskaitė, vadovaudamasi Konstitucija, pasirašė dekretą, kuriuo į generalinio prokuroro pareigas Seimui teikia Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio kandidatūrą.
Kaip teigiama prezidentės spaudos tarnybos pranešime, generalinio prokuroro kandidatūra pasirinkta konsultuojantis su teisininkų bendruomene, Prokurorų profesine sąjunga.
Kaip teigia išplatinto pranešimo autoriai, „Kauno apygardos teismo pirmininkas N. Meilutis į generalinius prokurorus pasirinktas atsižvelgiant į kandidato aukšto lygio profesionalumą, didelę vadovavimo patirtį, kompetenciją, nepriekaištingą reputaciją, sąžiningumą, principingumą, reiklumą ir įvairiapusę darbo praktiką tiek teismų sistemoje, tiek teisėsaugos institucijose.“
Keletas kandidato biografijos faktų:
Kandidatas į generalinius prokurorus net 11 metų yra dirbęs teisėju įvairaus lygio teismuose, pastaruosius 5 metus ėjo vadovaujamas pareigas skirtingų pakopų teismuose. Nuo 2011 metų N. Meilutis vadovauja Kauno apygardos teismui – šis teismas yra vienas didžiausių Lietuvoje. Teisininkas 2010–2011 metais buvo Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininku, 2004–2010 metais dirbo teisėju Kauno miesto apylinkės teisme. Savo praktikoje jis yra nagrinėjęs visų kategorijų bylas.
N. Meilutis turi įvairiapusių profesinių įgūdžių teisingumo sistemoje – yra dirbęs ne tik teismuose, bet ir teisėsaugos institucijose. Kandidatas daugiau kaip 6 metus dirbo ikiteisminio tyrimo pareigūnu. Teisininkas specializavosi korupcinio pobūdžio nusikaltimų tyrime.
N. Meilutis aktyviai dalyvauja teisėjų savivaldos institucijų veikloje, yra išrinktas Teisėjų tarybos nariu. Jis yra įgijęs teisės magistro laipsnį Mykolo Romerio universitete.
Generaliniam prokurorui keliami svarbiausi tikslai yra užtikrinti efektyvų prokuratūros darbą ir ikiteisminio tyrimo kokybę, spręsti ilgos baudžiamojo proceso trukmės problemas, didinti visuomenės pasitikėjimą prokuratūra, garantuoti prokuratūros sistemos atsinaujinimą, prokurorų profesinį tobulėjimą ir gebėti telkti kolektyvą.
Kitą dekretą prezidentė pasirašė vadovaudamasi Konstitucija ir Prokuratūros įstatymu – juo ji teikia Seimui pritarti atleisti Darių Valį iš generalinio prokuroro pareigų nuo birželio 14 d. pasibaigus įgaliojimų laikui.
Ta proga siūlome prisiminti, kaip 2010 m. gegužės 27 d. Seimui buvo pristatyta Dariaus Valio kandidatūra į generalinio prokuroro pareigas.
Prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretą, kuriuo Seimui tvirtinti buvo pateikta Dariaus Valio kandidatūra, pristatė tuometis prezidentės vyriausiasis patarėjas Jonas Markevičius, trukdęs Antikorupcijos komisijai tiriant susidorojimą su FNTT vadovais Vitalijumi Gailiumi ir Vytautu Giržadu (daugiau skaityti ČIA, ČIA ir ČIA).
Kaip rašoma Seimo spaudos tarnybos išplatintame pranešime, tąkart vyriausiasis patarėjas teigė, jog „šalies vadovės pasirinkimą lėmė kandidato patirtis visose ikiteisminio tyrimo grandyse, be to, kandidatas žino visas ikiteisminio tyrimo problemas“.
„Prezidentė įvertino kandidato gerus organizacinius gebėjimus“, – pranešime cituojami tokie J. Markevičiaus žodžiai.
Be to, kandidatą pristačiusio vyriausiojo patarėjo teigimu, šalies vadovė parinko tokį „kandidatą, kuris turi ne tik pakankamai praktinės veiklos patirties, bet kartu gali objektyvai ir nešališkai vertinti Generalinės prokuratūros veiklą“. Tąkart Seimo nariams J. Markevičius sakė: „Darius Valys nėra siejamas su jokiomis politinėmis jėgomis, yra nepriklausomas ir ištikimas teisinės valstybės idealams. Pagrindiniai lūkesčiai, kurios Respublikos Prezidentė sieja su naujo kandidato asmenybe yra sistemiškumas, efektyvumas, nešališkumas, ir visuomenės interesų gynimas. Tačiau svarbiausias ir sudėtingiausias uždavinys bus visuomenės pasitikėjimo teisėsauga atkūrimas“.
Parlamento posėdyje kalbėjęs kandidatas į generalinio prokuroro pareigas D. Valys taip pat tikino manantis, kad pagrindinis jo uždavinys bus visuomenės pasitikėjimo teisėsauga, sugrąžinimas. „Tokį uždavinį įvykdyti gali tik visuomenei atvira, skaidri, efektyvi, moderni prokuratūra, gerbianti teisinės valstybės principus, nekaltumo prezumpciją, pamatines žmogaus teises ir laisves“, – prisistatydamas kalbėjo D. Valys.
D. Grybauskaitė, J. Markevičius ir D. Valys. Roberto Riabovo nuotr.